Šeštadienio stabtelėjimas


2002-12-28
Rūta KANOPKAITĖ
Šeštadienio stabtelėjimas

Džiaugsmo krislas po Kalėdų egle

...Žila moteris, avinti lengvais rudeniniais batais, nors lauke - minus dešimt, parduotuvėje ilgai žiūri į lentyną. Išsirenka du degtukų dėžutės dydžio šokoladukus. Paskui dvejodama paima dar vieną. Gal anūkams po eglute, gal sau šventėms pasaldinti. Retas pensinio amžiaus senelis ar močiutė gali įpirkti brangesnę dovanėlę - kiekvienas litas, prasidėjus šildymo sezonui, suskaičiuotas... Tačiau užmiršti seną paprotį nesinori, juolab kad visą Lietuvą krečia kalėdinio pirkimo karštligė.

Apdairiųjų, kurie dovanas išrinko prieš gerą mėnesį, kol dar nebuvo grūsties ir pakako laiko pagalvoti, ar radinys po eglute tikrai pradžiugins artimuosius ir draugus, mažai. Dauguma žmonių paskutinę prieššventinę savaitę šluote šlavė didžiųjų prekybos centrų ir bazių masinį asortimentą. Karamelinėmis spalvomis dažytų gipsinių statulėlių, rūkstančių alyvinių lempelių, visokio plauko žvakidžių, dirbtinių gėlių ir kitokių floristikos “stebuklų” gaus bene kas antras lietuvis.

Apie nepatikusias, tolimiausiose lentynose dulkančias ir kitiems perdovanojamas dovanas ne veltui kuriami anekdotai ir humoreskos. Ar daug tarp mūsų tokių, kurie nemirksėdami prisiektų - niekad to nedariau? Juk taip “griešija” ir turtingesni už mus vakariečiai. Amerikiečiai vieną iš trijų per Kalėdas gaunamų dovanų perdovanoja dar kam nors. JAV žurnalistė Merė Danlivi netgi parengė išsamų tyrimą apie nekenčiamiausias dovanas: beverčius, nereikalingus daiktus, neatitinkančius žmogaus amžiaus, pomėgių, netgi įžeidžiančius gavėją. Na, lietuviai musulmonui lašinių gal ir nedovanoja (neturi progos), tačiau kompaktinė plokštelė žmogui, neturinčiam grotuvo, pašluosčių rinkinys jaunai žmonai nuo mylimo vyro arba knyga apie prostatos ligas kolegai ne ką geresnis variantas.

Tarybiniais laikais buvo labai peikiamas “kapitalistų paprotys” vietoj dovanos įteikti pinigų. Dabar dažnas lietuvis linkęs rinktis tokį variantą, jeigu tik leidžia kišenė. Žinoma, amerikonų neperspjausim dar ilgai - Kalėdų dovanoms kiekvienas išleidžia vidutiniškai 887 dolerius.

Ar dovanoti per Kalėdas pinigų tikrai yra užgaulu? Žinoma, nuo artimo žmogaus maloniau gauti rūpestingai parinktą, skonį ir slaptą svajonę atitinkantį daiktą nei vokelį su banknotais. Tai parodo, kad dovana rinkta su meile, jos paieškoms nepagailėta laiko ir pastangų. Tačiau laikas, kurį galime skirti šeimai ir draugams, ima darytis didesnis deficitas nei pinigai. Pamenu dar sovietmečiu “Literatūroje ir mene” skaitytą verstą bene iš prancūzų kalbos esė apie žmonių santykius ir jausmus “laiko stygiaus režimu”. Audinių kailiniais vyras mylimos moters nepririš - juos už savo atlyginimą gali nusipirkti netgi firmos sekretorė. Laikas, laikas ir dar kartą laikas, kurį skiriame tiems, kuriuos mylime, yra svarbiausias jausmų įrodymas, rašė autorius.

Į audinių kailinius atsainiai žiūrėti pradėsime gerokai vėliau, - kol kas tokios materialinės gerovės dar nepasiekėme. O laiko ir mums ima trūkti jau dabar. Atmestinai pirktas daiktas nieko nepradžiugins. O už padovanotus litus žmogus nusipirks tai, ko jam labiau reikia. Pensininkas - vitaminų ar skanėstų šventiniam stalui, paauglys - drabužį, kurio madingumo kriterijai žinomi jam vienam, ar bilietą į mėgstamos grupės koncertą.

Meno galerijos bando atkreipti kalėdinėje karuselėje besisukančių tautiečių dėmesį savo pasiūla, netgi suteikdamos jai “didžiosios prekybos” formą. Prieššventinį šeštadienį Kauno šiuolaikinio meno ir dizaino galerija “ARTeritorija” atidarė parodą pardavimą “Art Market”, sumaniusi ją kaip alternatyvą ieškantiems pirkinių žmonėms. Visais prekybos centro bruožais (stelažai, vežimėliai prekėms, reklama, šventiniai išpardavimai) pasižyminti paroda siūlė ne kičą, nuo kurio raibsta akys supermarketuose, o unikalius dizainerių ir tekstilininkų kūrinius.

Kalėdinis laikotarpis - tradicinis labdaros, adresuotos silpniausiems ir sunkiausiai gyvenantiems visuomenės nariams, metas. Savo veiklos produktą, ar tai būtų maistas, drabužiai, ar pramogos, kasmet dovanoja vis daugiau firmų, įmonių, asmenų. Šiemet “dovanų karaliais” pabuvo ir Kauno, Dubravos, Kazlų Rūdos urėdijų girininkai, kurių padovanotos eglutės sušvito mūsų miesto socialinės globos ir švietimo įstaigose. Duodančiojo ir gaunančiojo džiaugsmas - nesenstančios Kalėdų paslapties dalis.