Savarankiško gyvenimo pamokos suaugusiesiems


2005-12-14
Savarankiško gyvenimo pamokos suaugusiesiems

Žmonėms su psichikos negalia atsiranda naujos galimybės ieškant darbo

Lietuvoje pradėta kurti žmonių su psichikos negalia integracijos į visuomenę ir darbo rinką sistema. Psichikos sveikatos centrų ir darbo biržos darbuotojai trejus metus - nuo 2005 iki 2008 metų - bus mokomi, kaip žmogų su psichikos negalia išmokyti gyventi savarankiškai ir jam parinkti tinkamą darbą. Pasibaigus mokymams, bus sukurtas paslaugų žmonėms su psichikos negalia kompleksas, veiksiantis prie psichikos sveikatos centrų.

Darbingų gali būti daugiau

Toks projektas, yra pirmasis Rytų Europoje. Jį vykdo Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centras. Lietuvoje yra daugiau nei 20 tūkst. žmonių, turinčių psichikos sveikatos sutrikimų, ir tik 15 proc. jų pripažinti darbingais. Savarankiškai žmogui su psichikos negalia sunku susirasti darbą, pritapti darbo aplinkoje, išmokti darbinių įgūdžių, įveikti stresą. Specialistai tvirtina, kad, sudarius tinkamas sąlygas ir teikiant profesionalią pagalbą, dirbančių neįgaliųjų būtų žymiai daugiau.

Kuriamas paslaugų tinklas

“Lietuvoje iki šiol nebuvo priešdarbinės reabilitacijos sistemos, pagal tą pačią metodiką dirbančių specialistų komandos. Po šių mokymų, kuriuose dalyvauja visų grandžių psichikos sveikatos centrų darbuotojai - nuo psichiatro iki slaugės, taip pat darbo biržų tarpininkai, bus sukurtas realiai veikiantis paslaugų tinklas, padėsiantis psichikos negalią turintiems žmonėms surasti savo vietą gyvenime”, - tvirtina Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centro direktorė Rūta Lukošaitytė.

Trejus metus truksiančiuose nuotoliniuose mokymuose dalyvauja darbo biržų ir psichikos sveikatos centrų darbuotojai iš visų Lietuvos apskričių bei Vilniaus miesto savivaldybės socialiniai darbuotojai. Mokymai yra pirmasis žingsnis kuriant paslaugų tinklą žmonių su psichikos negalia integracijai į darbo rinką.

Finansuoja Europos socialinis fondas

Projekto metu apmokyti specialistai žmonėms su psichikos negalia padės įveikti socialinę atskirtį ir susirasti jiems tinkantį darbą. Psichikos sveikatos centrų darbuotojai žmones su psichikos negalia parengs darbui, mokys pasitikėti savimi, būti savarankiškesnius, skatins aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime. Tuo tarpu darbo biržų darbuotojai, bendradarbiaudami su psichikos sveikatos centrais, kiekvienam žmogui, turinčiam psichikos negalią, galės pasiūlyti jo poreikius atitinkantį darbą. Projekto vykdytojai taip pat yra pateikę paraišką dėl materialinės bazės sukūrimo - planuojama įrengti specialias vietas 25 psichikos sveikatos centruose, kur neįgaliuosius konsultuos apmokyti specialistai.

Projektą “Priešdarbinės reabilitacijos paslaugų tinklo žmonėms su psichikos negalia išvystymas Lietuvoje” finansuoja Europos socialinis fondas pagal BPD programą Lietuvai 2004-2006 metams ir mūsų šalies Socialinių reikalų ir darbo ministerija. Projekto partneriai - Valstybinis psichikos sveikatos centras ir Vilniaus miesto savivaldybės Socialinės paramos centras.

KD inf.