Rusija vykdo propagandinį karą
Estijos ambasadorius dėkoja Lietuvai už palaikymą po įvykių Taline
Estijos ambasadorius Lietuvoje Andresas Tropas tikisi, kad šiandien, kai bus minimos pergalės Antrajame pasauliniame kare metinės, Taline bus išvengta smurto ir riaušių. Tai diplomatas sakė vakar lankydamasis Kaune.
Per susitikimą su Kauno miesto meru Andriumi Kupčinsku ir kitais valdžios atstovais Estijos ambasadorius dėkojo Lietuvai už palaikymą dėl įvykių Taline, kuriame iš miesto centro į karių kapines buvo perkelta Bronzinio kario skulptūra.
- Ar panašūs neramumai Taline nepasikartos per gegužės 9-osios minėjimą?
- Tikrai nesitikiu jokių didelių neramumų Taline. Niekas nenori, kad pasikartotų balandžio mėnesio įvykiai. Vaizdas tada buvo baisus: girti vandalai, daužomos vitrinos, prekių vagystės iš parduotuvių.
Galbūt kai kurie Estijoje gyvenantys rusai bandys vėl sukelti neramumus. Tačiau dauguma mūsų šalyje gyvenančių rusų supranta, kad čia yra jų namai. Mes, estai, žinome, kad mums reikalingi šie žmonės.
- Kaip vertinate Rusijos poziciją po įvykių Taline?
- Labai tikiuosi, kad rasime dialogą su Rusija ir šiuos nemalonius įvykius paliksime praeityje. Jau dabar tariamasi su Rusija, kaip elgtis, kad panašių incidentų būtų išvengta ateityje. Estija yra pasirengusi normaliam dialogui, tačiau jam reikalingos dvi pusės. Todėl tikimės panašios reakcijos iš Rusijos. Turiu pasakyti, kad Europos Sąjungos ir NATO narystė padeda Estijai bendradarbiauti su Rusija.
Man atrodo, kad kartais praktiniai klausimai yra per daug politizuojami, kaip ir šis puolimas prieš Estiją. Todėl turime palikti emocijas nuošalyje, nusiraminti ir rasti išeitį. Reikia pagaliau pradėti normaliai kalbėtis, tačiau kol kas iš Rusijos tebevykdomas didžiulis propagandinis karas.
- Kodėl Bronzinio kario skulptūra taip ilgai išliko pačiame Estijos sostinės centre?
- Ankstesniais metais mes neturėjome jokių konfliktų prie šio paminklo. Tai buvo labai rami vieta, kur tik per gegužės 9-ąją, kai Rusija mini Antrojo pasaulinio karo pabaigą, kasmet rinkdavosi vyresni žmonės, karo veteranai. Tačiau tuomet niekas nepolitikavo, nerengė protesto akcijų, nekeldavo raudonų buvusios SSRS vėliavų ir neskandavo: Sovietų Sąjunga - amžina.
Prieš dvejus metus pastebėta, kad ši vieta tampa prieš Estiją nukreiptų manifestų vieta. Pernai ten įvyko konfliktas tarp estų ir jaunų rusų, kurie mojavo SSRS, Rusijos vėliavomis, rėkavo, kad Estija turi paklusti Rusijos reikalavimams. Mes negalėjome toleruoti tokios situacijos. Turėjome kaip nors išspręsti šią problemą ir išvengti susirėmimų tarp estų ir rusų, gyvenančių Estijoje.
Todėl kario paminklas buvo išgabentas į karių kapines, kur palaidoti šimtai karių. Prie paminklo palaidotų karių palaikai bus išgabenti į karių kapines birželio mėnesį. Taip mes tikimės sumažinti smurto protrūkių Talino senamiestyje.
- Kaip Jūs vertinate Lietuvos reakciją po šių įvykių?
- Noriu padėkoti Lietuvai už tai, kad mus remiate ir pasmerkėte chuliganiškus veiksmus. Esame dėkingi jūsų Prezidentui Valdui Adamkui už paramą. Man buvo keista skaityti kai kuriuose Lietuvos spaudos leidiniuose išsakytą kritiką dėl V.Adamkaus reakcijos.
- Ką galėtumėte patarti Lietuvai, kad ji galėtų išvengti panašių provokacijų?
- Diplomatai nesikiša į kitų šalių vidaus reikalaus, todėl jie negali patarti, kaip turėtų elgtis valstybė, kurioje jie dirba. Tačiau mes visi turime pasimokyti, kad visada reikia rasti vietos dialogui, jeigu norima išsaugoti draugiškus santykius.