Rugsėjo pamokos - ne tik moksleiviams, bet ir vairuotojams


2003-08-30
Violeta VILKAUSKAITĖ
Rugsėjo pamokos - ne tik moksleiviams, bet ir vairuotojams
Nuo pirmadienio Lietuvos keliuose pagausės eismo dalyvių ir jau įsigalios du esminiai Kelių eismo taisyklių pakeitimai

Rugsėjis kiekvienais metais būna tarsi išbandymų mėnuo, nes gatvėse pagausėja eismo dalyvių, į miestą su automobiliais ir pėsčias sugrįžta studijuojantis jaunimas, į mokyklą pradeda eiti po atostogų niekaip nesusikaupiantys vaikai. Šiemet - tai dar didesnis išbandymų metas, nes vairuotojai turės prisitaikyti prie esminių Kelių eismo taisyklių pakeitimų - greičio apribojimo gyvenvietėse iki 50 km per valandą ir artimųjų šviesų naudojimo važiuojant šviesiu paros metu nuo rugsėjo iki balandžio.

Leidžiamas greitis sumažėjo

Viena iš esminių naujovių - greičio ribojimas gyvenvietėse. Kelių eismo taisyklių 174 str. skelbia, kad gyvenvietėse visoms transporto priemonėms leidžiamas ne didesnis kaip 50 km per valandą greitis. Ne gyvenvietėse greitis nesikeičia.

Dėl šios naujosios nuostatos buvo daug diskutuota, daug ginčytasi, tačiau pakeitimas buvo priimtas ir dabar belieka jį vykdyti. Juolab kad šios nuostatos įsigaliojimas sutampa su rugsėjo 1-ąja, kai į gatves pasipila vaikai, po atostogų sunkiai susikaupiantys, norintys greičiau pasprukti iš pamokų ir lėkti namo.

Naujasis greitis padės vairuotojams pamatyti ne vietoje į gatves išlekiantį mažylį, laiku sustabdyti automobilį.

Šviesos padeda saugumui

Niekam ne naujiena rugsėjo pirmąją savaitę įsijungti automobilio žibintus. Dabar gi Kelių eismo taisyklių 141 str. 1 p. įpareigoja vairuotojus šviesiu paros metu važinėti keliais įsijungus artimąsias žibintų šviesas nuo rugsėjo 1-osios iki balandžio 1 d. Ko gero, tai vienintelė naujoji nuostata, kuri mažiausiai supykdė vairuotojus.

Kone kiekvienas pripažįsta, jog įjungti žibintai tikrai padeda eismo saugumui. Problemos dėl pamirštų išjungti žibintų jau lyg ir nebeliko, mat beveik kiekvienas vairuotojas automobilyje turi įmontuotą daviklį, kuris išjungus variklį, primena apie pamirštas išjungti šviesas.

Prie perėjų - papildomos pajėgos

Kaip ir kasmet, rugsėjo pirmąją savaitę prie pėsčiųjų perėjų ties mokyklomis budės ne tik policijos pareigūnai, bet ir Vidaus tarnybos 1-ojo pulko kariai, šauliai.

Be to, pirmosiomis naujųjų mokslo metų savaitėmis Kelių policijos pareigūnai pradinukams mokyklose skaitys paskaitėles apie saugų eismą, patars, kaip elgtis gatvėje, kad skubėjimas ir žaidimai nesibaigtų ligoninėse.

Pareigūnai žada bendrauti ir su vyresniais moksleiviais, ir net su tėvais. Saugus eismas priklauso ne vien nuo patruliuojančio gatvėje pareigūno, bet ir nuo vairuotojų, ir nuo tėvų, kurie pirmiausia patys savo vaikus turi mokyti, kaip elgtis gatvėje.

Gyvenimas rodo, kad tėvai kartais linkę savo pareigą mokyti vaikus permesti mokytojams, policijai. Tačiau gi ne mokytojai ir policija neteks vaiko, o pirmiausia - tėvai.

Nauja akcija skirta saugumui

Policijos departamentas rugsėjo 1-7 dienomis skelbia saugaus eismo akciją “Dėmesio! Keliuose - vaikai!” Akcijos neatsiranda savaime. Lietuvoje per septynis šių metų mėnesius eismo įvykių metu žuvo 28 ir sužeisti 877 vaikai iki 18 metų (pernai per tą patį laikotarpį žuvo 40 vaikų ir 958 buvo sužeisti). Statistika verčia suklusti.

Vairuotojai, užmiršdami nepasitenkinimą dėl naujojo greičio gyvenvietėse, turėtų pasirūpinti visų eismo dalyvių saugumu. Per daug žmonių žūsta gatvėse. Per daug netekčių.

Nereikia laukti, kol nelaimė ateis į mūsų pačių namus, kad suprastume, kas yra netektis. Todėl bent jau pirmosiomis mokslo metų dienomis būkime atidūs. Vaikai po atostogų išsiblaškę, kupini naujų įspūdžių. Jie į gatves išbėga ne todėl, kad yra išdykę, o todėl, kad nesupranta pavojaus. Bet mes, suaugusieji, turėtume suprasti.