Realybė trukdo rūšiuoti skriaudas
Lietuvoje, prabilus apie žmonių lygias galimybes, iškart prisimenamas lygiateisiškumas pagal lytį. Tačiau diskriminacija pagal lytį - anaiptol ne vienintelė jos rūšis. Šiuo metu pasaulyje dar išskiriama diskriminacija dėl rasės, odos spalvos, amžiaus, tautybės, kalbos, socialinės padėties, kilmės, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų. Retai kada nukentėjęs asmuo gali įvardyti savo skriaudos rūšį. Kartais jis tiesiog nuryja nuoskaudą, nesugebėdamas identifikuoti patirtos diskriminacijos.
Lietuvoje kol kas tėra viena valstybės tarnyba, ginanti diskriminuojamųjų asmenų teises. Tai vakar Kaune viešėjusios Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolierės Aušrinės Burneikienės vadovaujama įstaiga. Kelionė į Kauną - sudėtinė vasarą prasidėjusios programos dalis: numatyta apsilankyti 10 apskričių ir vietoje išsiaiškinti, su kokia diskriminacija dažniausiai susiduria žmonės. A.Burneikienės teigimu, dažnai moterys skundžiasi, kad priimant į darbą yra diskriminuojamos ne dėl lyties, o dėl amžiaus, tačiau kovoti su tokia diskriminacija minėta tarnyba neturi įgaliojimų.
Visoje Lietuvoje Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, bendradarbiaudama su apskričių viršininkų administracija ir remiama Jungtinių Tautų Plėtros programos, rengia seminarus Pasirengimas lygių galimybių plėtrai. Juose platinamos anketos, iš kurių gauti duomenys bus analizuojami ir nustatomos labiausiai šalyje paplitusios diskriminacijos rūšys.
Paskui valstybės galvos turės nuspręsti: steigti kontrolės įstaigas pagal diskriminacijos rūšis ar išplėsti jau esančios tarnybos įgaliojimus. Airijoje Moterų ir vyrų lygių galimybių obudsmeno tarnyba veikia nuo 1974-ųjų metų, o prieš dvejus metus jai buvo pavesta ginti ir kitaip diskriminuojamųjų teises. Tai neužgožė moterų problemų, jos net pradėjo aktyviau kreiptis į tarnybą, mat realybėje įvairių formų diskriminacija labai susijusi.