Profesionalių kūrėjų oazė daigina naujas idėjas


2004-09-15
Rūta KANOPKAITĖ
Profesionalių kūrėjų oazė daigina naujas idėjas

Pradedantys naują veiklos sezoną Menininkų namai norėtų aktyviau dalyvauti ir miesto kultūriniuose projektuose

Miesto centre įsikūrę Menininkų namai į pirmąjį renginį, skirtą M.K.Čiurlioniui, pakvies rugsėjo 20 dieną, o rugsėjo 27-ąją bus pristatyti tęstiniai ir nauji kūrybiniai projektai. Pernai šis profesionalius meno kūrėjus buriantis židinys kvietė publiką į 413 renginių, kuriuose apsilankė daugiau nei 18 tūkstančių žiūrovų.

Patikrinti publikos ir nauji projektai

“Menininkų namai kaip profesionaliųjų menų centras savo misija laiko puoselėti nevienadienes kūrybos vertybes ir tapti atsvara masinės kultūros reiškinių invazijai”, - teigia šių namų direktorius aktorius Viktoras Valašinas.

Šiemet Menininkų namuose ketinama tęsti vakarų ciklus, kurie pernai susilaukė didelio kauniečių dėmesio. “Tai pirmiausiai pasakytina apie poetės Dovilės Zelčiūtės projektą “Laiptai” - kai kurie šio ciklo vakarai susilaukė tikrų anšlagų. Publiką patraukė labai solidus ir gilus “Laiptų” pasiūlytų susitikimų su žinomais kūrėjais turinys”, - pastebi Viktoras Valašinas.

Šį sezoną D.Zelčiūtė Menininkų namuose kalbins režisierius Joną Vaitkų ir Gintarą Varną, aktorių Vladą Bagdoną, dirigentą Gintarą Rinkevičių, rašytojus Violetą Šoblinskaitę, Algimantą Baltakį, Alvydą Šlepiką, fotografą Aleksandrą Macijauską ir kitus menininkus. Būsimųjų pokalbių turiniu suintriguoja vedėjos užsibrėžtos vakarų temos - “Teatrinė kalba be modernaus riksmo ir neiginių”, “Rašytojas ir tabu”, “Novatoriškumo mene rizika”, “Šiuolaikinė fotografija - vartotojui ar estetui”, “Kolektyvinis menas: ar įmanoma išsaugoti dvasinę darną” ir kt. “Laiptuose” ketinama pristatyti įvairių sričių 53 menininkų kūrybą.

Audronė Eitmanavičiūtė šį sezoną tęs ciklą “Kauno menininkų kūrybiniai portretai”. Jos vedamuose vakaruose publika galės artimiau susipažinti su trimis dešimtimis kauniečių meno kūrėjų - muzikantų, solistų, kompozitorių, aktorių.

Sezono naujiena - rašytojos Erikos Drungytės pasiūlytas projektas “Tas didelis gražus pasaulis”, skirtas Tarptautiniams kalbos metams. Pagrindinis renginių akcentas - klasikinės literatūros interpretacijos kitose meno srityse.

Norėtų prisidėti prie miesto švenčių

“Metų pabaigoje tradiciškai vyks įsimintiniausio Kauno menininko rinkimai ir jo pagerbimui skirta vakaronė. Linksmai paminime tarptautinę Teatro dieną mūsų namų terasoje. Tačiau tai vyksta dalyvaujant tik scenos menininkams. Norėtume, kad ši šventė pagaliau išeitų į miestą, suteiktų džiugių įspūdžių visiems kauniečiams. Juk pamename, kad kažkada taip ir būdavo - prieš keliolika metų Teatro dienos pramogos, spalvinga karnavališka eisena prasidėjusios Laisvės alėjoje, visus miestiečius suviliodavo į Sporto halę. Žinoma, atgaivinti tokio masto renginį vien savo jėgomis negalėtume, turėtų prisidėti miestas”, - pastebi V.Valašinas.

Pasak jo, Menininkų namai, kaip profesionalius kūrėjus buriantis centras, galėtų dalyvauti ir Miesto dienos šventės koncepcijos parengime bei įgyvendinime, prisidėti prie Poezijos pavasario šventės atnaujinimo, įspūdingiau paminėti atmintinas valstybei dienas ir sukaktis. “Pritrauktume tam tikslui naujų jėgų, suburtume kūrybinę grupę. Tačiau tai turėtų būti daroma pagal sutartį su Savivaldybės Kultūros skyriumi. Juk žinome, kad šiais laikais geros idėjos kainuoja pinigus, niekas jomis veltui nesišvaisto”, - sako Menininkų namų direktorius.

Beje, jeigu jau prabilta apie pinigus, verta priminti, kad nemaža dalis renginių Menininkų namuose bus nemokami. “Pirmiausiai kalba eina apie skirtuosius valstybinėms šventėms, Kalėdoms ir pan. Į juos žmonės galės ateiti nepirkdami bilietų. Tačiau aš turiu savo teoriją apie lietuvių požiūrį į tai, kas duodama už dyką. Jeigu žmogus sumoka už bilietą, jis beveik visada ateina į renginį. Gi gavęs kvietimą, kurio parengimui, spausdinimui organizatoriai išleido pinigus, tautietis atsainiai jį numeta ir nejaučia įsipareigojimo eiti. Todėl aš visada patariu rengėjams: imkit bent po litą už įėjimą”, - sako V.Valašinas.

Jei drąsios idėjos materializuosis

Dar viena nauja idėja, įrašyta į šių namų veiklos perspektyvą, susijusi su moderniomis informacinėmis technologijomis. “Norėtume įkurti ir administruoti Kauno miesto kultūros informacinį centrą. Jis kauptų, sistemintų ir pateiktų išsamią informaciją apie miesto kultūros įstaigas, meno kolektyvus, menininkus, Kauno ir šalies kultūrinį gyvenimą. Interneto tinklalapyje anglų ir lietuvių kalbomis pateikta informacija būtų labai pravarti ir miesto svečiams bei turistinėms organizacijoms”, - dėsto Viktoras Valašinas. Jo paskaičiavimu, tokio centro įkūrimui reikėtų apie 35 tūkstančių litų ir 4 etatų efektyviai veiklai vykdyti.

Dar vienas seniai puoselėjamas projektas - naujos meninės erdvės Menininkų namų kameriniams lauko renginiams sukūrimas. Kalbama apie kiemelį už pastato, kylantį į šlaitą. Tame natūraliame amfiteatre būtų galima įgyvendinti daug originalių idėjų. Jau seniai V.Valašinui neduoda ramybės sumanymas čia pastatyti misteriją pagal Kazio Borutos romaną “Mediniai stebuklai”. Esama planų tokį spektaklį sukurti 2006 metais.

“Galutinį precizišką projektą parengtume kitąmet. Projekto bendraautoriai būtų įvairios kūrybinės sąjungos ir rėmėjai, kompozitorė Zita Bružaitė, aktoriai, muzikantai, skulptoriai, tautodailininkai, dizaineriai. Tokio sumanymo įgyvendinimui prireiktų, mūsų apskaičiavimu, 94 tūkstančių litų. Žinoma, reikės ieškoti rėmėjų. Tačiau, pavykus realizuoti šią idėją, turėtume naują netradicinę erdvę mieste, kurioje galėtų pasireikšti įvairių sričių menininkai. Spektaklis “Mediniai stebuklai” būtų gera pradžia, vienijant įvairias kūrybines pajėgas ir idėjas”, - žvelgia į ateitį Menininkų namų direktorius.