Prezidentinėse lenktynėse šmėsčioja teismų riboženkliai


2004-04-20
Stasys GUDAVIČIUS
Prezidentinėse lenktynėse šmėsčioja teismų riboženkliai

Tarnybinės etikos sargų pasiteirauta, ar R.Paksas gali vėl siekti valstybės vadovo posto 

Rolando Pakso kandidatavimo į prezidentus problema gali pasiekti netgi Konstitucinį Teismą (KT). Nuo valstybės vadovo pareigų nušalintas R.Paksas vėl bando siekti Prezidento posto, tačiau Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) iškilo tam tikrų klausimų dėl jo registravimo. Jeigu šios abejonės baigsis atsisakymu registruoti R.Paksą, toks sprendimas galės būti apskųstas teismui, o pastarasis savo ruožtu kreiptųsi į KT dėl įstatymų, kuriais remiantis priimtas toks sprendimas, atitikimo Konstitucijai.  

Viena komisija kreipėsi į kitą  

Vakar VRK pradėjo priiminėti pareiškinius dokumentus iš pretendentų, norinčių tapti kandidatais per birželio 13-ąją numatytus pirmalaikius Prezidento rinkimus. Tokių norinčiųjų vakar buvo keturi. Dokumentai bus priimami dar dvi savaites, todėl neabejojama, kad pretendentų bus gerokai daugiau. Visi jie turi sumokėti 6040 litų užstatą, kuris bus grąžinamas tik tiems, kurie rinkimuose surinks ne mažiau kaip 7 procentus balsų.

Iki gegužės 8 dienos visi pretendentai turi surinkti ne mažiau kaip 20 tūkstančių parašų. Tik tokiu atveju jie galės būti registruojami kandidatais. R.Paksui parašų rinkimo lapai neišduoti. VRK iškilo kai kurių abejonių dėl jo kandidatūros. VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, priimdamas R.Pakso pateiktus dokumentus, reikalingus registravimui į kandidatus, pripažino, jog dėl R.Pakso registravimo “gali kilti tam tikrų problemų”. “Bet sieksime priimti tokį sprendimą, kuris nekeltų jokių abejonių”, - pridūrė jis.

Netrukus įvykusiame VRK posėdyje tos problemos aptartos. Po beveik valandą trukusių diskusijų VRK nusprendė kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), prašydama įvertinti, ar pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje nuostatas R.Paksas gali pretenduoti būti kandidatu į prezidentus.

VTEK pirmininkas Algirdas Meškauskas anksčiau yra pareiškęs, jog apkaltos būdu iš pareigų nušalintam R.Paksui turėtų būti taikomas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas, numatantis apribojimą asmenims, pašalintiems už interesų konfliktą, trejus metus pretenduoti į valstybės tarnybą. Seimas balandžio 6 dieną pripažino R.Paksą šiurkščiai pažeidus Konstituciją ir sulaužius duotą priesaiką pagal tris kaltinimus, tarp jų ir dėl bandymo daryti įtaką bendrovės “Žemaitijos keliai” sprendimams jam artimų asmenų naudai. Tokį pažeidimą buvo konstatavęs KT savo išvadoje dėl apkaltos tuometiniam Prezidentui R.Paksui.  

Nori išsklaidyti abejones  

VRK sprendimas kreiptis į VTEK priimtas 8 iš 9 komisijos posėdyje dalyvavusių narių balsavus “už” ir vienam susilaikius. Susilaikęs komisijos narys Viktoras Rinkevičius abejojo, ar VTEK gali interpretuoti Konstitucijoje nustatytas sąlygas pretendentams į prezidentus. Anot jo, Konstitucijoje surašyti reikalavimai kandidatams nenumato “jokių etikos ar viešųjų ir privačių interesų derinimo”, todėl negali būti kalbama apie R.Pakso neregistravimą.

Tačiau Z.Vaigauskas ir kiti komisijos nariai atkreipė dėmesį, kad VRK turi viską padaryti preciziškai ir jeigu yra kokių nors abejonių, turi jas būtinai išsklaidyti. “Idealus variantas būtų, jeigu galėtume kreiptis į KT, bet mes to padaryti negalime. Todėl bent jau sulaukime VTEK nuomonės, o paskui spręsime, kaip su ja pasielgti”, - pastebėjo VRK pirmininkas.

VTEK pirmininkas A.Meškauskas “Kauno dienai” tvirtino, kad į VRK prašymą bus reaguojama operatyviai. “Esu paprašęs komisijos narių šiomis dienomis būti pasirengusiems atvykti į skubų posėdį. Tad gali būti, kad jau šiandien susirinksime ir svarstysime”, - teigė jis.

A.Meškauskas pridūrė, jog komisijoje “nebuvo daug prieštaravimų” anksčiau jo išsakytai nuomonei dėl R.Pakso dalyvavimo Prezidento rinkimuose. Tiesa, viena komisijos narių Toma Birmontienė įsitikinusi, kad valdininkams taikoma nuostata dėl tarnybinės etikos negali būti taikoma asmenims, siekiantiems politinių postų per demokratiškus rinkimus.  

Kandidatuoti ne gėda  

Jeigu VTEK vis dėlto nuspręstų, kad R.Paksas yra pažeidęs įstatymą, VRK dar atskirai spręstų, ar išduoti jam parašų rinkimo lapus. Jeigu VRK sprendimas būtų neigiamas, jis galėtų būti per tris dienas apskųstas Vyriausiajam administraciniam teismui, o pastarasis turėtų per 72 valandas priimti sprendimą.

Jeigu teismas nuspręstų, kad įstatymas, kuriuo remiantis priimtas sprendimas dėl atsisakymo registruoti R.Paksą, gali prieštarauti Konstitucijai, gali būti kreiptasi į KT išaiškinimo šiuo klausimu. KT savo ruožtu turėtų gana spėriai priimti sprendimą, nes nuo to gali priklausyti rinkimų baigtis.

Pats R.Paksas po dokumentų įteikimo VRK žurnalistams nekomentavo tokios įvykių eigos. “Atsakysiu tuomet, kai sprendimas iš tiesų bus”, - sakė jis.

Paklaustas, ar ne gėda kandidatuoti vėl į Prezidento postą po tik ką pasibaigusios apkaltos ir visų su tuo susijusių įvykių, R.Paksas atsakė: “Man - ne”. “Žmonės viską nuspręs. Aš tikiuosi nugalėti Prezidento rinkimuose. Ar tai bus pirmajame ture, ar antrajame - gyvenimas parodys”, - teigė jis.

Konstitucija tiesiogiai nedraudžia po apkaltos nušalintam Prezidentui dar kartą dalyvauti rinkimuose. Tačiau teisę interpretuoti pagrindinį įstatymą turi tik KT. Jis jau ne vieną kartą savo nutarimuose yra skelbęs, kad “Konstitucija yra vientisas, darnus teisės aktas”, kad “vienos normos negalima interpretuoti atsiejant nuo kitos”.  

Linkėjimai - tik vienam  

Kiti trys vakar į VRK atvykę pretendentai nesulaukė didesnių priekaištų ir buvo įregistruoti.

Pirmasis komisijoje apsilankė vienas socialdemokratų lyderių, laikinasis Seimo Pirmininkas Česlovas Juršėnas. Žurnalistai pastebėjo, kad Z.Vaigauskas po visų dokumentų įteikimo procedūrų tiktai jam palinkėjo sėkmės būsimuosiuose rinkimuose.

Nuo gausiai susirinkusių partijos bičiulių gavęs didelę raudonų rožių puokštę Č.Juršėnas žurnalistams dar kartą pakartojo nematąs būtinybės partijoms tartis dėl vieno bendro kandidato. “Ar yra didžiulė nacionalinė grėsmė Lietuvai? Ar yra pasaulio pabaiga? Man atrodo, kad nėra. Mes turime ramiai eiti į rinkimus ir žmonėms aiškinti, o ne gąsdinti vieni kitais”, - sakė jis.

VRK vakar nusprendė išduoti parašų rinkimo lapus ir joje apsilankiusiai Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) pirmininkei Kazimierai Prunskienei bei save išsikėlusiam laikraščio “Lietuvos aidas” savininkui ir redaktoriui Algirdui Pilveliui.

Prezidento rinkimuose antrą kartą dalyvausianti K.Prunskienė kaip vieną savo privalumų nurodė tai, jog ji nebuvo apkaltos R.Paksui šalininkė. Tai, K.Prunskienės teigimu, jai duoda “moralinę teisę” siekti Prezidento posto. 2002 metais vykusiuose Prezidento rinkimuose K.Prunskienė surinko 5 proc. balsų ir į antrąjį turą nepateko. Priimant pareiškinius dokumentus, VRK nariai teiravosi K.Prunskienės apie Aukščiausiojo Teismo 1992 metų sprendimą apie galimą šios politikės bendradarbiavimą su SSRS KGB, kuris 2002 metais teisminiu keliu buvo pripažintas negaliojančiu. “Turime išsiaiškinti, kiek teismo sprendimas, kuriuo buvo panaikintas Aukščiausiojo Teismo sprendimas, yra įsiteisėjęs”, - pažymėjo Z.Vaigauskas. Tam VRK nusprendė kreiptis į Vilniaus apygardos administracinį teismą. Tačiau tai nesutrukdė pretendentei išduoti parašų rinkimo lapus.

Jau du kartus šalies vadovo rinkimuose nesėkmingai pasirodęs A.Pilvelis šį kartą optimistiškai vertino savo galimybes rinkimuose. “Trečias kartas nemeluoja, lems rinkėjai, o ne politinės partijos”, - žurnalistams sakė A.Pilvelis.