Pragaras Grozno centre
Čečėnų kovotojai susprogdino marionetinės vyriausybės pastatą
Vakar vidurdienį du galingi sprogimai suniokojo promaskvietiškos vyriausybės pastatą Grozno centre. Čečėnų kovotojai šia akcija vėl akivaizdžiai pademonstravo, jog karas maištingoje Šiaurės Kaukazo respublikoje tęsiasi nepaisant Maskvos pareigūnų patikinimų, kad separatistų pasipriešinimas jau palaužtas.
Preliminariais duomenimis, vakar žuvo mažiausiai 40 žmonių, apie devyniasdešimt sunkiai sužeista.
Automobilius vairavo mirtininkai
Marionetinės vyriausybės vidaus reikalų ministras Ruslanas Cakajevas tinklapiui Lenta.ru vakar glaustai papasakojo, kaip, jo turimais pirminiais duomenimis, kovotojai įvykdė akciją, kurią NTV Mir pavadino didžiausia Grozne pagal aukų skaičių per visą šį kruviną karą.
Maskvos televizijos NTV Mir duomenimis, vakar žuvo mažiausiai 40 žmonių, dar apie devyniasdešimt buvo sužeista. Dalis žmonių atsidūrė po griuvėsiais.
Pasak R.Cakajevo, savižudžio vairuotas automobilis Kamaz, pakrautas sprogmenų, pramušė vyriausybės pastatą juosiančią tvorą ir įlėkė į saugomą teritoriją. Paskui sunkvežimį prasmuko dar ir nedidukas autobusas UAZ, irgi vairuotas savižudžio, taip pat pakrautas sprogmenų.
Kai tik sunkvežimis atsitrenkė į pastato sieną, miestą sudrebino baisus sprogimas. Po kelių sekundžių išlėkė į orą ir UAZ. Po sprogimų susidariusią situaciją britų radijo stotis BBC pavadino tikru pragaru.
Išmušta didžiulė duobė
Toje vietoje, kur sprogo Kamaz, anot agentūros Interfax, buvo išmušta apie keturių metrų gylio ir maždaug aštuonių metrų pločio duobė. Ekspertų duomenimis, vien sunkvežimyje galėjo būti maždaug viena tona sprogmenų.
Tai atsitiko per patį vidurdienį, kuomet vyriausybės rūmuose vyko keli užsitęsę pasitarimai. Juose dalyvavo maždaug 250 žmonių.
NTV Mir tuoj po išpuolio rodė suniokoto pastato griuvėsius, tarp kurių blaškėsi paklaikę žmonės. Tik vėliau pasirodė gelbėtojai. Sniegas prie pastato nuo sprogimų virto juodais pelenais.
Apie įvykį iš karto buvo pranešta Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Promaskvietiškos administracijos vadovas Achmadas Kadyrovas ir neseniai premjeru paskirtas Michailas Babičius nenukentėjo, nes jie tuo momentu buvo išvykę. Pirmasis buvo Maskvoje, antrasis - Gudermese.
Apkaltino A.Maschadovą
NTV Mir pranešė, kad A.Kadyrovas dėl šio išpuolio iš karto apkaltino išrinktąjį prezidentą Aslaną Maschadovą. Marionetinės vyriausybės vadovas sakė turįs duomenų, kad A.Maschadovas kartu su kitu garsiu karo vadu - Šamiliu Basajevu kalnų slėptuvėje neseniai surengė pasitarimą viduriniosios grandies vadams ir davė jiems įsakymą rengti akcijas prieš promaskvietiškos valdžios institucijas sostinėje ir provincijoje.
Vakarykštė akcija surengta praėjus vos dviem mėnesiams po čečėnų išpuolio Maskvoje, kuomet jie populiariame teatre įkaitais buvo paėmę beveik tūkstantį žmonių. Per surengtą gelbėjimo operaciją visi teroristai buvo nukauti. Nuo panaudotų dujų žuvo daugiau kaip šimtas įkaitų.
Po šio čečėnų išpuolio politikos apžvalgininkai įspėjo, kad sukilėlių akcijos taps dar aršesnės. Vakarykščiai įvykiai Grozne paliudijo, kad apžvalgininkai buvo teisūs.
Po teroristų išpuolio Maskvoje A.Maschadovas kategoriškai atsiribojo nuo šios akcijos, kuri gerokai pakenkė sukilėlių prestižui. Išrinktasis Čečėnijos prezidentas tuomet Vakarų žiniasklaidai priminė, kad jo kovotojai turi teisę rengti išpuolius prieš okupantus ir jų talkininkus tik pačioje Čečėnijos teritorijoje. Vykdyti tokias akcijas kur nors Rusijoje yra draudžiama, teigė A.Maschadovas.
Ketinama surengti referendumą
Šį mėnesį Maskvoje nutarta Čečėnijoje surengti referendumą, kuriame būtų priimta šios respublikos Konstitucija, o, ja remiantis, būtų surengti visuotiniai rinkimai.
Kremliui lojali Maskvos televizija praėjusiomis savaitėmis rodė reportažus, iš kurių žiūrovams turėjo susidaryti įspūdis, jog čečėnai susitaikė su mintimi, kad jiems nepavyks turėti trokštos nepriklausomybės. Objektyvūs stebėtojai tuo tarpu teigia, kad Rusijos vadovybė siekia ant promaskvietiškos Čečėnijos administracijos užmesti legalumo šydą.
Kai kurie demokratiškai nusiteikę Rusijos veikėjai seniai ragina Kremlių pradėti derybas su A.Maschadovu kaip vieninteliu teisėtu čečėnų atstovu, kontroliuojančiu nors ir negausias, bet viskam pasiryžusias pajėgas.
Atsakydamas į raginimus derėtis, V.Putinas neseniai pareiškė, kad naujojo Chasavjurto nebus. Kitaip sakant, jokių derybų su čečėnų sukilėliais nėra ko tikėtis.
Kai nėra derybų, Groznas tampa tikru pragaru.
Maskvoje padidėjo įtampa
Po įvykių Grozne vakar iš karto padidėjo įtampa ir Maskvoje. Rusijos sostinės milicija jau pavakare ėmė budėti sustiprintos parengties sąlygomis.
Griežčiau tikrinami vairuotojų ir keleivių dokumentai pačioje Maskvoje ir žiedinėje trasoje. Tikrinami įtartini asmenys stotyse, oro uostuose. Sustiprinta stambių objektų - energijos ir vandens tiekimo bei metropoliteno - apsauga.
Kariams atšauktos atostogos, Maskvoje pastebimai daugiau patruliuojančių karių.
Į piliečių skambučius apie padėtus įtartinus daiktus, kurie gali būti prikimšti sprogmenų, nedelsiant reaguojama, pranešė Interfax.