Po Atvelykio kiaušiniai ridinėjasi paukščių lizduose


2004-04-20
Po Atvelykio kiaušiniai ridinėjasi paukščių lizduose

Gamtininkai neabejoja - pirmuosius margučius “atrado” paukščiai. Vadinasi, margučiams jau šimtai milijonų metų. Tiesa, nežinome, kokios spalvos kiaušinius dėjo vienas pirmųjų mums žinomų iškastinis archeopteriksas, tačiau dabar gyvenančių paukščių kiaušiniai yra išties labai gražūs.

Stiprūs, galintys apsaugoti savo dėtį paukščiai, deda baltus kiaušinius, kiti - vienspalvius: geltonus, pilkus, žydrus, mėlynus, žalius, oranžinius, raudonus ar juodus. Tačiau labiausiai paplitę margi kiaušiniai, kurių vienspalviame paviršiuje būna daugybė įvairios formos dėmių dėmelių, taškelių. Dėdami tokius kiaušinius, paukščiai juos pritaiko prie aplinkos, apsaugo nuo plėšrūnų akių.

Anksti pradedančių perėti paukščių kiaušiniai taip pat margi - kol nėra lapų, tik tokia spalva gali padėti jiems išlikti. Šiuo metu Kauno marių pakrančių pievose perinčių pempių kiaušiniai tokie margi, tokie dėmėti, kad jų nepamato net akyloji varna. Juodojo strazdo lizde tarp išsišakojusių medžio kamienų perimi penki taškuoti ir dėmėti kiaušiniai. Beje, juodieji strazdai žiemą praleido prie HE užtvankos, neužšąlančios Girstupio srovės ir net Ąžuolyne, Žaliakalnio pašlaitėse. Dabar jie čia pat susisuko lizdus ir peri. Tad nedrumskime jiems ramybės. Tik pasigrožėkime jais, geltonais snapais traukiančiais iš žemės sliekus. Gal jų lizduose jau cypsi jaunikliai?

Dėmėtus kiaušinius jau peri ir rėksnės varnos. Taškuotus kiaušinukus netrukus dės kikiliai, vikrios baltosios kielės. Kai sužaliuos krūmai ir medžiai, paukščiams nebereikės taip slėpti savo kiaušinėlių. Tuomet į atvirus lizdus kai kas iš sparnuočių sudės ir žydrų su retais taškeliais, murzinai balsvų kiaušinių.