KMU profesorius Limas Kupčinskas kartu su geriausiais Europos specialistais parengė rekomendacijas, kaip gydyti žarnyno ligas
Čekijos sostinėje Prahoje vyko 12-asis jungtinis Europos gastroenterologų draugijų federacijos kongresas, kuriame dalyvavo per 9 tūkst. gydytojų praktikų ir mokslininkų tyrinėtojų iš visų Europos šalių, taip pat JAV, Kanados, Azijos valstybių. Prahos forume dalyvavo ir grupė Lietuvos gastroenterologų.
Prieš pagrindinį kongresą Kauno medicinos universiteto profesorius Limas Kupčinskas kartu su 50-čia kitų žymių Europos gastroenterologų, chirurgų, patologų dviejų dienų Krono ligos ekspertų pasitarime rengė Europos specialistų Krono ligos diagnostikos ir gydymo sutarimą, kuris buvo paskelbtas Prahos kongrese. Profesorius L.Kupčinskas kartu su Vienos (Austrija) universiteto profesoriumi V.Reinišu ir Bazelio (Šveicarija) universiteto profesoriumi C.Beglingeriu buvo atsakingi už šios sunkios žarnyno ligos diagnostikos rekomendacijų parengimą.
Žarnyno uždegimas
Opinis kolitas ir Krono liga - ilgai gydomos uždegiminės žarnyno ligos, nuolat paūmėjančios, pažeidžiančios žarnos vidinį paviršių (gleivinę). Opinio kolito metu pažeidžiama tik storosios žarnos gleivinė, kur susidaro plačios paviršinės opos. Krono liga (pavadinta vieno Amerikos gydytojo garbei) gali apimti bet kurią virškinamojo trakto dalį. Tai susirgimas, kurio metu pažeidžiama visa žarnos sienelė (ne tik gleivinė), opos būna siauros ir gilios.
Priežastis nėra žinoma
Opinio kolito ir Krono ligų priežastis nėra žinoma. Žarnyno apsauginė (imuninė) sistema saugo žarnos paviršių (gleivinę) nuo įvairių bakterijų, virusų žalingo poveikio, kurių gausu išmatose. Dėl nežinomų priežasčių nusilpus imuninei sistemai, žarnyno bakterijos, virusai ar kitos nežinomos kenksmingos medžiagos, kurios yra ir sveikų žmonių žarnyne, pradeda žaloti žarnos gleivinę, sukeldamos jos uždegimą. Taip pat ligų išsivystymui turi reikšmės ir paveldėjimas, tačiau nėra įrodyta, kad sergančiųjų vaikai dažniau suserga šiomis ligomis negu nesergančiųjų.
Opinio kolito simptomai
Opinis kolitas yra liga, kuriai būdingi nuolat pasikartojantys požymiai. Ligai nepaūmėjus (remisijoje) ligoniai gali jaustis visiškai gerai, neturi jokių nusiskundimų. Retesniais sunkesniais atvejais liga nuolat progresuoja, ligoniai skundžiasi tuštinimosi sutrikimais. Kiekvienas paūmėjimas gali būti įvairaus sunkumo, trunka skirtingą laiką. Tai priklauso nuo žarnos uždegimo stiprumo, pažeistos gleivinės ploto.
* Pagrindinis simptomas - viduriavimas nesuformuotomis, su kraujo priemaiša išmatomis ar grynu krauju. Išmatose gali būti gleivių ar pūlių.
* Įvairaus pobūdžio, dažniausiai spazminis, nestiprus pilvo skausmas, sustiprėjantis prieš tuštinimąsi.
* Bendras silpnumas, karščiavimas, išsekimas.
Krono ligos simptomai
Krono liga yra sunkesnis susirgimas, galintis pažeisti bet kurią virškinamojo trakto vietą. Jai būdinga progresuojanti blogėjanti eiga, dažnesni paūmėjimai. Net ir ligai nepaūmėjus, ligoniai nesijaučia sveiki. Sergant Krono liga nusiskundimai būna įvairūs, priklausomai nuo pažeistos virškinamojo trakto vietos. Jei pažeidžiama tik storoji žarna, dažnai būna sunku atskirti nuo opinio kolito.
* Pagrindinis simptomas - pilvo skausmas, dažniausiai dešinėje apatinėje pilvo dalyje, įvairaus stiprumo. Skausmą sukelia stiprus žarnos uždegimas ar jos susiaurėjimas (striktūra) dėl randų.
* Viduriavimas, kartais su kraujo priemaiša.
* Svorio kritimas, kuris būna dėl sumažėjusio apetito ir sutrikusio maisto medžiagų pasisavinimo, esant pažeistai plonajai žarnai.
* Išopėjimai, uždegimas, fistulės išeinamosios angos srityje.
* Kartais iš pažeistos žarnos susiformuoja ploni kanalėliai (fistulės), kurie atsiveria į kitus organus, odos paviršių.
Kas skatina paūmėjimą?
Tai išsiaiškinti pavyksta retai, priežastys žinomos tik atskirais atvejais:
* Didelis fizinis nuovargis.
* Emocinis stresas.
* Organizmo virusinės infekcijos, pavyzdžiui, gripas.
* Nepagrįstas vaistų, dažniausiai antibiotikų, vartojimas.
* Savarankiškas palaikomojo gydymo nutraukimas.
* Dietos pažeidimai.
Diagnostika
Pagrindinis tyrimas, leidžiantis diagnozuoti opinį kolitą ir Krono ligą, yra kolonoskopija. Ji atliekama specialiu endoskopu, kuris įvedamas pro išeinamąją angą. Dieną prieš tyrimą ligonis nevalgo, žarnynas paruošiamas išvalant laisvinančiais vaistais. Gydytojas apžiūri storosios žarnos paviršių (gleivinę), įvertina ligos išplitimą, uždegimo aktyvumą, esant reikalui paima gleivinės gabalėlį (biopsiją) mikroskopiniam tyrimui.
Ligos aktyvumui, išplitimui įvertinti, kitų organų ištyrimui, taip pat neaiškiais atvejais atskirti nuo kitų ligų, atliekami papildomi išmatų, kraujo, rentgenologinis žarnyno, pilvo organų ultragarsinis tyrimai, gastroskopija.
Kitų organų pažeidimai
Sergant uždegiminėmis žarnų ligomis, išsivysto pakitimai ne tik virškinamajame trakte, bet ir kituose organuose. Odos pažeidimai - mazginė eritema (virš odos paviršiaus pakilęs paraudimas), burnos gleivinės, liežuvio išopėjimai, gangreninė pioderma (skausmingi dideli išopėjimai blauzdos priekiniame paviršiuje).
Akių pažeidimai - tai uveitas, konjuktyvitas, iritas, kai akys parausta, skauda, ašaroja, sutrinka regėjimas.
Pažeidus sąnarius, išsivysto juos migruojantis uždegimas (artritas), ankilozuojantis sakroilitas, spondilitas. Kitos komplikacijos - kepenų uždegimas (hepatitas), tulžies latakų pažeidimas, akmenys tulžies latakuose, pirminis sklerozuojantis cholangitas.
Gydymo metodai
Svarbiausias gydymo tikslas yra išvengti ligos paūmėjimų ir juos efektyviai gydyti. Ligoniui patariama išsiaiškinti paūmėjimą sukėlusius veiksnius ir kaip galima labiau jų vengti. Tie veiksniai dažniausiai būna didelis fizinis nuovargis, emocinis stresas, bloga mityba, nepagrįstas vaistų naudojimas ar savarankiškas jų nutraukimas.
Ligonis turi nuolat vartoti vaistus, kurie apsaugo nuo ligos paūmėjimo, reguliariai lankytis pas gastroenterologą, kuris, atsižvelgdamas į ligos aktyvumą, koreguos vaistų dozę ar skirs papildomą gydymą. Maitintis reikia reguliariai, nesilaikyti dietos apribojimų, valgyti visavertį, sveiką maistą. Ligai paūmėjus, ligoniai gydomi specializuotų ligoninių gastroenterologijos skyriuje. Sunkiausiais ligos atvejais sergantieji uždegiminėmis žarnyno ligomis operuojami, tačiau tai daroma labai retai. Šiuo metu jau yra efektyvių vaistų, kuriais galima sėkmingai gydyti šį susirgimą.
Ligoniai susibūrė į asociaciją
Kauno medicinos universiteto Gastroenterologijos klinikos vadovas profesorius habilituotas daktaras L.Kupčinskas į Europos Krono ligos diagnostikos ir gydymo ekspertų gretas pakviestas neatsitiktinai. Kauno gastroenterologai kartu su Vokietijos kolegomis jau daug metų tyrinėja šios ligos išsivystymo mechanizmus, jie pirmieji Lietuvoje klinikinėje praktikoje panaudojo naujausius Krono ligos diagnostikos ir gydymo metodus: enteroklizę, kapsulinę endoskopiją, gydymo antikūnais prieš tumoro nekrozės faktorių bei kraujo aferezės metodus.
Kauno medikų paskatinti, lėtinėmis žarnyno uždegiminėmis ligomis sergantys ligoniai susibūrė į aktyviai veikiančią Lietuvos opinio kolito ir Krono ligos pacientų asociaciją.
KD inf.
Naujausi komentarai