Penktadalis milijono už pasą


2004-10-01
Arūnas IVAŠKEVIČIUS
Penktadalis milijono už pasą

Už grasinimus nušalintajam Prezidentui teisiamam Jurijui Borisovui teismas asmens dokumentą grąžino ne už dyką

Vakar Vilniaus miesto 1-ajame apylinkės teisme, kur buvo toliau nagrinėjama J.Borisovui iškelta baudžiamoji byla, verslininkas paprašė, kad jam būtų pakeista beveik prieš metus prokuratūros skirta kardomoji priemonė - paso paėmimas ir pasižadėjimas neišvykti.

J.Borisovo advokatas Adomas Liutvinskas teismui pareiškė, kad vietoje šių kardomųjų priemonių jo ginamajam galėtų būti skirtas piniginis užstatas, kadangi pagrindinio asmens dokumento neturintis J.Borisovas priverstas jaustis kaip koks nelegalas. Be to, J.Borisovui pasas reikalingas ir tam, kad į jį būtų galima įklijuoti Migracijos departamento suteiktą laikiną leidimą gyventi Lietuvoje.

Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Dūda tokiam gynybos pasiūlymui neprieštaravo ir ėmė svarstyti, kokio dydžio užstato sumą galėtų nustatyti teismas.

Priminęs, kad tuomet, kai J.Borisovo pilietybės suteikimo klausimas buvo svarstomas Konstituciniame Teisme, visi gavo progą sužinoti, koks yra verslininko turtas ir pajamos. “Milijonas - suma nebūtų per didelė”, - lyg pasiūlė, lyg paklausė M.Dūda.

Tačiau advokatas A.Liutvinskas iš karto ėmė įtikinėti, kad per metus dėl įvairių laisvės suvaržymų jo kliento verslas prigeso ir pajamos sumažėjo, todėl prokuroro pasiūlyta suma atrodo per didelė. Paklaustas, kokia suma patenkintų teisiamąjį, A.Liutvinskas tarė: “Šimtas, gal šimtas penkiasdešimt tūkstančių”.

Teisėjui pasiūlius pasiderėti ir surasti abiem pusėms priimtiną variantą, prokuroras nusileido iki 200 tūkst. litų, tačiau advokatas ir vėl pageidavo, kad užstatas nebūtų didesnis nei 150 tūkst.

Po pertraukėlės teisėjas Alenas Piesliakas paskelbė nusprendęs, jog J.Borisovo prašymas pakeisti kardomąją priemonę turi būti patenkintas, o pasą jis atgaus sumokėjęs 200 tūkst. litų į teismo sąskaitą. Pinigai teisiamajam nebus grąžinti, jeigu jis bandys pasislėpti arba vengs atvykti į teismo posėdžius.

Teismas taip pat paliko galioti prokuratūros skirtą kardomąją priemonę - rašytinį pasižadėjimą neišvykti.

Vakar į teismą atvyko nukentėjusysis R.Paksas ir kone pusė jo buvusios prezidentinės komandos. Liudytojais šiame procese nutarta apklausti buvusius Prezidento patarėjus Remigijų Ačą, Visvaldą Račkauską, Evaldą Vaitkų, Dalią Kutraitę-Giedraitienę, Alvydą Medalinską, buvusią atstovę spaudai Jūratę Overlingienę, o taip pat liberaldemokratų partijos vadovą Valentiną Mazuronį.

R.Paksas vakar prašė leisti jam neduoti parodymų teisme, kadangi, jo teigimu, tai gali atsisukti prieš jį patį kitoje baudžiamojoje byloje, kurioje jis teisiamas už valstybės paslapties atskleidimą.

Teismas tokį nušalintojo Prezidento prašymą atmetė. R.Paksas apklausiamas piktinosi, kad anuomet buvo slapta klausomasi jo pokalbių telefonu, nors pagal įstatymus Prezidento atžvilgiu negali būti vykdomi jokie operatyviniai veiksmai.

Didesnioji vakarykščio teismo posėdžio dalis vyko už uždarų durų, kadangi buvo klausomasi Valstybės saugumo departamento pateiktų telefono pokalbių įrašų. J.Borisovas teisiamas už tai, kad neva praėjusiais metais, siekdamas patarėjo pareigų Prezidentūroje ir didesnės įtakos, grasino atskleisiąs R.Paksą kompromituojančią informaciją.