Paveldėjimo teisė


2004-12-21
Paveldėjimo teisė

- Kaip reikėtų elgtis dviem vaikams, jeigu trečiasis gyvena Rusijoje, neturi paso ir yra degradavusi asmenybė. Ar, nurodžius notarui šią aplinkybę, kad trečias turto paveldėtojas yra užsienyje ir per tris mėnesius pats į notarų kontorą nesikreips, galima sutvarkyti paveldėjimo reikalus? Jei mama nepaliktų testamento, ar galėtų du paveldėtojai, be trečiojo, priimt palikimą, parduoti mamos butą arba vienas likti gyventi, antrajam kompensavus jo dalį?

- Kai yra keletas įpėdinių, jų paveldėtas turtas yra visų šių įpėdinių bendroji dalinė nuosavybė, jei testamentu nenustatyta kitaip. Iš pateikto klausimo, aišku, kad, mirus mamai, įpėdiniai, norėdami priimti palikimą, pagal įstatymą turėtų nemažai problemų. Tokiu atveju patartina pasirūpinti tuo, kad mama savo valią išreikštų sudarydama testamentą ir nuspręstų dėl savo turtinių teisių padėties jai mirus.

Testamentas yra vienašalis sandoris, kuriame palikėjas nusprendžia, kokia dalimi ir kam liks turtas jam pasitraukus iš gyvenimo. Svarbu, kad visas palikėjo turtas būtų aptartas ir paskirstytas testamente, nes likusi nepaskirstyta turto dalis bus paveldima pagal įstatymą.

Testatorius gali savo turtą palikti testamentu bet kuriam asmeniui, jeigu tai neprieštarauja imperatyvioms įstatymo normoms ir viešajai tvarkai bei gerai moralei. Testatorius gali taip pat nušalinti vieną ar keletą savo įpėdinių nuo testamento.

Rekomenduojame sudaryti testamentą, patvirtinti jį notarų kontoroje. Ateityje išvengsite daugelio problemų, kuomet norėsite priimti mamos palikimą.

- Žemės savininkas yra miręs prieš keletą metų. Dėl paveldėjimo teisių artimieji nesikreipė nei pas notarą, nei į teismą, nes nė vienas iš artimųjų nenori paveldėti esamos žemės. Kaip bus su šiuo turtu, jei ir toliau nieks nesikreips?

- Mirus asmeniui, jo turtinės teisės nesibaigia. Kuomet nėra įpėdinių ar jie negali paveldėti, arba atsisako palikimo, mirusio asmens teisės pereina valstybei (savivaldybei). Tokiu atveju valstybė paveldi turtą pagal įstatymą.

Įpėdinis pagal įstatymą ar įpėdinis pagal testamentą turi teisę per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos atsisakyti palikimo, paduodamas pareiškimą palikimo atsiradimo vietos notarui.

Palikimo atsisakymas turi tas pačias pasekmes kaip ir palikimo nepriėmimas.

- Teta, kuri dabar gyvena kaime, testamentu man paliko savo namą. Testamentas pasirašytas tik tetos ir seniūno. Ar reikia, kad testamentas būtų patvirtintas notaro, ar jis galiojantis ir be notaro parašo? Ir jei reikia notaro patvirtinimo, ar būtinai pagal tetos gyvenamąją vietą?

-Testamentai gali būti oficialieji ir asmeniniai. Oficialiems testamentams prilyginami testatoriaus gyvenamosios vietos seniūnų patvirtinti testamentai. Kaip įmanoma greičiau vieną testamento egzempliorių turite perduoti į notarų kontorą pagal jūsų tetos gyvenamąją vietą saugojimui. Notaras per 3 dienas privalės pranešti Centrinei hipotekos įstaigai apie priimtą saugoti testamentą.

- Jei šeimoje yra tik vienas paveldėtojas, ar būtinai reikia rašyti testamentą?

- Jei šeimoje yra vienas paveldėtojas pagal įstatymą, testamento rašyti neverta. Tokiu atveju turi spręsti pats palikėjas, galbūt jis nori savo turto dalį palikti ne tik vienam paveldėtojui, o padalyti jį keletui. Tuomet būtina sudaryti testamentą.

- Paveldėjau dėdės turtą (sodybą). Ar paveldimo turto mokestį turiu sumokėti iš karto, kad gaučiau paveldėjimo teisės liudijimą? Gal galima mokėti dalimis?

- Notarams draudžiama išduoti paveldėjimo teisės liudijimą, kuomet nesumokėtas mokestis. Tačiau, savivaldybės tarybos sprendimu, mokesčio sumokėjimo terminai gali būti atidėti arba paveldėtojas visai atleidžiamas nuo mokesčio mokėjimo.

Rengė Stasio Šedbaro advokatų kontora