Parodų gidas


2004-04-24
Žilvinė PETRAUSKAITĖ
Parodų gidas

Menu virtusios emocijos

Keramikos muziejuje (Rotušės a. 15) trečiadienį atidaryta ir iki gegužės 16 d. veiks Aldonos Barščiauskaitės-Višinskienės keramikos paroda “Plastikos idilė”

“Niekas nepasakys, kad šios parodos autorius - vyras”, - keramikė Aldona Višinskienė net neginčija, kad jos mažosios plastikos kūrinių parodoje sklando moteriškos emocijos. Tačiau dailininkė nebuvo linkusi atvirauti, ar iš tiesų visą laiką savo kūriniuose vaizduoja tik save.

“Maža kas dar gali turėti klasikinę nosį”, - paslaptingai šypsojosi A.Višinskienė, stovėdama prie savo tapytų, lipdytų moterų figūrėlių. Tačiau menininkė nepaneigė, kad jos mažosios plastikos herojės išreiškia iki meno simbolikos pakylėtas kasdienybėje patirtas emocijas.

A.Višinskienės parodoje eksponuojami 1983-2004 metais iš molio, akmens masės ir kaulinio porceliano sukurti kūriniai, esantys Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus fonduose, privačiose kolekcijose. Tačiau ekspozicija Keramikos muziejuje nėra “proginė”, skirta kokiam nors dailininkės jubiliejui. “Aš juk kito užsiėmimo neturiu, tik kūrybą. Tad geriau tegu žmonės šneka, jog matė mane parodoje, o ne prekybos centre”, - kalbėjo A.Višinskienė.

Tobulos fantasmagorijos

I.Mikuličiūtės galerijoje (I.Kanto g. 5) iki gegužės 9 d. veiks Algirdo Šakalio tapybos paroda “31-oji personalinė”

“Nežemiškų būtybių kūrėjas”, “dailininkas fantastas”, “artojas fantazijų ūkuose” - tokiais epitetais menotyrininkai tituluoja kaunietį tapytoją Algirdą Šakalį, o jo kūrinius vadina “fantasmagorijomis”, “animalistinėmis metaforomis”.

A.Šakalys 1967 metais yra baigęs Telšių taikomosios dailės technikumą ir įgijęs keramiko specialybę. 1973-1978 metais dailininkas studijavo Dailės instituto Kauno vakariniame skyriuje keramiką. Ten jam dėstė Liudas Truikys, padaręs didžiulę įtaką visai tolesnei A.Šakalio kūrybai.

31-ąją personalinę tapybos parodą surengusio menininko ekspozicijoje - naujausi kūriniai. Kaip visada, autorius liko ištikimas tai pačiai tematikai - visuomenės analizei su parodijos, sarkazmo elementais. Parodos atidaryme dalyvavę kolegos tapytojai tarpusavyje kalbėjosi, kad “A.Šakalys labai tobulėja”, o jo spalvų deriniai tapo “aukščiausios prabos”.

Apimti ne tik džiaugsmo

Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2) ketvirtadienį atidaryta paroda “Menas už Europą”

Studentai savo kūrinius dedikuoja Lietuvos įstojimui į Europos Sąjungą bei Europos dienai. Kauno apskrities Europos informacijos centro organizuotoje parodoje eksponuojami Kauno dailės instituto ir Kauno taikomosios dailės mokyklos studentų kūriniai: fotografija, grafika, keramika. Į būsimąją Europos Sąjungos narę Lietuvą pažvelgta jaunųjų menininkų akimis. Studentų kūriniuose Lietuva vaizduojama ne tik kaip optimizmu trykštanti šalis. Iš kai kurių kūrinių žvelgia sudiržę, pavargę, liūdni kaimiečių veidai, vaizduojami vartotojiškumo manija apimti miestiečių aktai.

“Šioje parodoje atsispindi visa su naujuoju gyvenimu siejama emocijų paletė - nuo euforijos ir patriotiškumo iki niūraus hiperbolizuoto realizmo, - parodos atidaryme kalbėjo Kauno apskrities Europos informacijos centro vadovė Diana Lukoševičiūtė. - Kiekvienas šios parodos autorius, kaip ir kiekvienas mūsų, Europą ir savo vietą Europoje mato savaip. Ir nesvarbu, kur toji vieta - už prekystalio, turguje, universiteto suole ar už automobilio vairo - bet taip norisi tikėti, kad mūsų vieta Europoje būtų saugi ir šviesi”.