Pagunda ir nelaimė - šalia


2002-12-28
Dainoras LUKAS
Pagunda ir nelaimė - šalia
Prieš Naujuosius metus paaugliams neiškyla sunkumų apsirūpinant fejerverkais

Artėjančios šventės atneša ne tik džiaugsmą. Kasmet fejerverkai sužaloja dešimtis vaikų ir paauglių, neatsargiai besielgiančių su pirotechnika. Dėl to iš dalies kalti ir suaugusieji, parduodantys nepilnamečiams pavojingus gaminius.

Ne visi pardavė

“Kauno diena” atliko nedidelį eksperimentą. Į jį pasikvietėme du keturiolikmečius, kurie įvairiose miesto vietose bandė nusipirkti, kaip patys vadina, “bamboškių”. Jaunuoliams davėme pinigų, o nupirktus gaminius paskui iš jų paėmėme.

“Nebus jokių problemų, mums visur parduos”, - prieš eksperimentą spėjo vaikinai. Tačiau jie buvo neteisūs. Iš tikrųjų kur kas daugiau pardavėjų atsisakė paaugliams parduoti pirotechnikos gaminius, nei buvo tų, kurie iš karto tai padarė.

Baltų prospekte esančiame prekybos centre “Žiemga” moksleiviai ilgai netruko - pirmame aukšte prekiaujanti moteris be kalbų pardavė du užtaisus.

Šilainių turgavietėje viename kioske buvo prekiaujama pirotechnika. Jaunas vyriškis griežtai atsisakė ką nors parduoti ir pasiūlė “dar paaugti”. “Pažiūrėkit į užrašą”, - parodė jis į skelbimą, kad asmenims iki 18 metų pirotechnikos gaminiai neparduodami. “Atrodo, kad jis pastebėjo fotografą”, - spėjo nieko nepešę mūsų pagalbininkai.

Vienoje Šilainiuose esančioje “Iki” parduotuvėje jiems taip pat nepavyko nieko nusipirkti. Jauna moteris paklausė, ar jie turi 18 metų ir atsisakė parduoti. “Galbūt dideliuose centruose pardavėjai labiau bijo rizikuoti”, - svarstė vaikinai.

Prekybos centre “Taubūčiai” pirotechnikos pardavėja pasiūlė paprastą išeitį. “Jums neparduosiu, nes 18 metų dar neturite. Geriau paprašykite, kad kas nors iš suaugusiųjų nupirktų”, - sakė ji. Vaikinai dar kartą paprašė, bet sulaukė neigiamo atsakymo. “Jei šalia būtų buvę suaugusiųjų, mes jų būtume paprašę ir nusipirkę”, - neabejojo moksleiviai.

Paauglių pilna urmo bazėje

Kalbama, kad urmo bazėje kiekviename sandėlyje prekiaujama pirotechnika ir bet kur ji parduodama vaikams, tačiau yra ne taip. Mūsų pagalbininkai bandė nusipirkti “bamboškių” penkiose vietose ir tik vienoje jiems pasisekė.

Nieko jiems nepardavusi Zita Šatienė teigė, kad vaikai nuolat bando nusipirkti fejerverkų. “Kiek ateina suaugusiųjų, maždaug tiek ir paauglių. Jiems iš karto pasakau, kad neparduosiu. Jei amžius kelia įtarimą, prašau parodyti dokumentą. Pati turiu vaikų ir anūkų, suprantu, kaip tai gali būti pavojinga. Be to, kai man buvo 10 metų, vienam mano bendramoksliui raketa pirštus nutraukė. Tai iki šiol prisimenu”, - sakė Z.Šatienė.

Kita moteris, pamačiusi į eilę atsistojusius paauglius, jiems pasakė: “Jei pirotechnikos, tai nelaukite, neparduosiu”. Vienas vyriškis tik burbtelėjo: “Nuo 18 metų”.

Kur kas sunkiau įsigyti alkoholio

Mūsų pagalbininkai pasakojo, kad Šilainiuose paaugliai ne tik sprogdina petardas, bet ir jas pardavinėja. “Vienas trylikametis urmo bazėje prisiperka “bamboškių”, o paskui brangiau parduoda”, - sakė vyrukai.

Jų teigimu, pirotechnikos įsigyti yra kur kas paprasčiau nei alkoholio. “Didelėse parduotuvėse jo neparduos, bet yra vietų, kur alaus būtų galima be problemų nusipirkti. Cigarečių daug kur galima nusipirkti”, - dėstė patys nerūkantys jaunuoliai.

Anot jų, nukenčia tik neatsargiai su pirotechnika besielgiantys žmonės. “Jei užtaisas nesuveikia, jie jį vėl ima į rankas, dar kartą degia, o tai pavojinga. Kai kurie nesilaiko instrukcijų, pavyzdžiui, neįsmeigia raketų į žemę, o laiko rankose, todėl ir įvyksta nelaimės”, - aiškino paaugliai.

Nubausti keturi pardavėjai

Kauno viešosios policijos skyriaus leidimų ir licencijavimo kontrolės poskyrio komisaras-inspektorius Albinas Zuzevičius informavo, kad šiemet išduota 113 leidimų prekiauti pirotechnikos gaminiais.

“Iš jų 57 bendrovės turi leidimus prekiauti nuo lapkričio mėnesio iki sausio 7 dienos, o 56 - nuo gruodžio 15 iki sausio 7 dienos. Pernai buvo išduota dviem leidimais mažiau”, - sakė A.Zuzevičius.

Pareigūno teigimu, pirotechnika prekiaujama visuose dideliuose prekybos centruose, ginklų parduotuvėse, urmo bazėje. “Šiemet keturi asmenys jau nubausti už įvairius pažeidimus: du nesilaikė prekybos taisyklių, o dar du prekiavo be leidimų. Kol kas negavome skundų, kad fejerverkai būtų parduodami vaikams. Kiekvienais metais per žiniasklaidą ir mokyklose aiškiname apie pirotechnikos pavojų, tačiau nelaimių vis atsitinka”, - sakė A.Zuzevičius.