Padegėliai laukia, kol valdininkai atostogauja


2002-08-13
Jurgita ŠAKIENĖ
Padegėliai laukia, kol valdininkai atostogauja
Ekspertų komisija jau visas mėnuo nesugeba įvertinti Kauno botanikos sodo pastatui ugnies padarytos žalos, o benamiais tapę žmonės glaudžiasi kur kas išmano

Jau mėnuo po gaisro, o Lietuvos kultūros paveldui priklausantis pastatas vis dar laukia Krašto vertybių apsaugos departamento (KVAD) Kauno teritorinio padalinio ekspertų komisijos apsilankymo. Kol kai kurie iš jų atostogauja, pastate gyvenę žmonės glaudžiasi pas gimines ir draugus.

Netrukus Botanikos sode vyks kelių dienų tarptautinė botanikos konferencija. “Kol nesulaukėme ekspertų išvadų, negalime net styrančių gegnių nuversti, kad pastatas neatrodytų taip gąsdinamai”, - teigė Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo, kurio teritorijoje yra šis statinys, direktorius dr. Remigijus Daubaras.

Paaiškės rugsėjį

Krašto vertybių apsaugos departamento sudaryta komisija nuspręs, kiek nuostolių pridarė ugnis ir kiek turėtų būti skirta pinigų atnaujinti XIX a. pabaigoje statytam pastatui. Tačiau atstatymo darbus turės finansuoti pats Botanikos sodas, kuriam šis pastatas priklauso, arba prašyti Vytauto Didžiojo universiteto, Savivaldybės, privačių asmenų pagalbos. Šiek tiek pinigų gali skirti ir KVAD. Komisija taip pat nustatys pastato išlikimo laipsnį ir ar atstatytas pastatas bus įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo registrą.

Kiek pinigų reikės pastatui restauruoti, specialistai spėlioti nesiryžta, tačiau Botanikos sodo direktorius dr. Remigijus Daubaras mano, kad apie pusę milijono litų. Per gaisrą sudegė apie 600 kvadratinių metrų namo stogo, apdegė visi mansardos butai ir koridorius bei dalis pirmojo aukšto, kuriame buvo įsikūrusi ūkinė dalis bei specialistai ir sodo darbininkai, patalpų. Gesinant gaisrą, jos smarkiai sulietos.

Kauno teritorinio padalinio vedėja Irena Vaškelienė teigė, kad paprastai žalos įvertinimas trunka apie mėnesį, tačiau jau po 2 savaičių nuo apžiūros leidžiama pastatą tvarkyti. Šioje situacijoje viskas taip užsitęsė dėl komisijos narių atostogų. Ji prisiminė, jog gautame įsakyme minėtą komisiją nurodyta sudaryti iki rugsėjo pradžios.

Bus nustatyta

Krašto vertybių apsaugos departamento direktorė Diana Varnaitė “Kauno dienai” aiškino, kad nuostolių įvertinimo laikas priklauso nuo objekto sudėtingumo, tačiau objektą, gavus informaciją, jog jam padaryta žala, apžiūrėti stengiamasi kuo greičiau. Direktorės pasiteiravome, kaip galėtų pakomentuoti tai, jog per mėnesį laiko Fredos dvaro komplekso pastatas visų komisijos ekspertų net nebuvo apžiūrėtas, nes kai kurie jos kolegos kauniečiai atostogauja.

“Gali būti, kad jie atostogauja, tačiau žalos atstatymui reikalinga suma tikrai bus nustatyta, man atrodo, jau net yra tam sudaryta komisija”, - nuramino D. Varnaitė, žurnalistų užklupta Trakuose vykusiame pasitarime.

Nakvojo sandėliukuose

Tačiau išsigelbėję 5 namo gyventojai (87 metų moteris žuvo) į atstatytą būstą dar negreitai įsikels. Nė vienas pašnekovas nesiryžo spėti, kada tai bus. Dabar padegėliai prisiglaudę pas draugus, gimines. Savivaldybės manevrinio fonde laisvų butų šiuo metu nėra, nors Botanikos sodo darbuotojams padegėliai yra prasitarę, kad į tuos barakais vadinamus namus jie nesikeltų.

Pasak sodo vadovų ir kitų darbuotojų, pirmąsias naktis nelaimės ištikti kauniečiai leido savo sandėliukuose, šalia iš ugnies išgelbėtų daiktų. Kai kuriuos jie buvo susidėję ir po Botanikos sodo stogu. Iš čia juos išsivalę nuo degėsių ir išsidžiovinę nuo gaisrininkų pilto vandens, vėliau išsivežiojo kas kur.

Apsilankę žurnalistai po stogeliu rado jau niekam nebereikalingus daiktus: nuo ugnies karščio apsilydžiusį kopijavimo aparatą, lempą, nemažai stalčių ir kitų įvairių baldų liekanų.

Įžengus į prieš mėnesį liepsnų čaižytą dviejų aukštų pastatą, jame dar buvo jaučiamas aštrus degėsių kvapas. Viduje ant apdegusios spintos lentynos mėtėsi keli kaip nauji atrodantys S.Kingo romanai, o visa kita buvo pajuodę. Sudegė ir kai kurie Botanikos sodo ten kaupti seni planai, brėžiniai, augalų sąrašai, tačiau archyvinė medžiaga nenukentėjo, nes buvo laikoma kitame pastate.

Ginasi nuo smalsuolių ir vagių

“Tiesa, ne visi jie mūsų darbuotojai, tačiau tai dar nereiškia, kad galime į jų nelaimę nekreipti dėmesio ir nepadėti. Kas buvo nuo ugnies išsaugota, išnešėme, aptvarkėme. Po gaisro - ant žemės išmėtytos čerpės, šukės, apdegę daiktai, rūbai. Šiukšlynas. Kiek buvo galima, aptvarkėme aplinką, o pastatą uždarėme, kad po jį nelandžiotų smalsuoliai”, - pridūrė direktorius dr. R. Daubaras.

Tačiau Botanikos sodas saugosi ne tik nuo smalsuolių, bet ir nuo vagių. Sodas savo lėšomis ketina apsitverti, jau pastatyta dalis tvoros ir vartų. Nešti iš sugedusio pastato nėra ko, tačiau gėlynai praretinti šiais metais buvo ne kartą. Iš vietinių gyventojų direktorius yra girdėjęs, jog vakarais kažkokie paaugliai vietiniams gyventojams siūlė pirkti būtent dingusių rūšių augalų, panašių pastebėta ir Kauno turgavietėse.