Odė lietuvybei
Miesto kultūros ir švietimo įstaigose švenčiamas spaudos atgavimo jubiliejus
Kaunas, kaip ir visa Lietuva, švenčia spaudos lietuviškais rašmenimis atgavimo šimtmetį. Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai skiriamos mokslinės konferencijos, iškilmingi knygų pristatymo vakarai, parodos, konkursai ir koncertai.
Išrinkti geriausi bibliofiliniai leidiniai
V.Kudirkos viešojoje bibliotekoje vakar įvyko jau dešimtoji Knygos šventė. Joje apdovanoti tradicinio Geriausio bibliofilinio leidinio konkurso laureatai. Šiemet jais tapo Virgilijus Poviliūnas, parengęs trijų numizmatikos parodų katalogus, Juozas Kundrotas, išleidęs romaną Sakmė apie knygnešį, ir Eugenijus Ivanauskas, parašęs knygą Lietuvos monetų kalybos istorija. Kauno diena, nuolatinė Knygos šventės rėmėja, savo įsteigtu prizu apdovanojo J.Kundrotą, kūrinio apie knygnešius autorių.
Šventės proga bibliotekoje atidarytos parodos, kuriose eksponuojamos seniausios lietuviškos knygos iš Vidmanto Staniulio knygyno rinkinių, knygnešių ir jų pasekėjų platintos knygos iš Dominyko Akstino kolekcijos, knygų ženklai iš Antano Rimvydo Čaplinsko ekslibrių rinkinių, grafikės Gražinos Didelytės graviūros Knygnešiai.
Knygos šventėje pranešimą apie Kauną spaudos draudimo laikotarpiu (1864-1904) perskaitė Kauno apskrities viešosios bibliotekos direktorius Alvydas Samėnas, apie Motiejų Valančių - nelegaliosios lietuviškos spaudos organizatorių papasakojo Maironio lietuvių literatūros muziejaus Seniausios literatūros skyriaus vedėja Audronė Gedutienė. Seimo narys Arvydas Vidžiūnas savo pranešime analizavo lietuvių kalbos būklę vakar ir šiandien.
Aušros idėjų prisireiks ir ES
Lietuvos žurnalistų draugija vakar surengė konferenciją lietuviškos spaudos atgavimo šimtmečio proga, kurioje nagrinėjo valstybės įvaizdį lietuviškoje spaudoje.
Vytauto Didžiojo universiteto Žurnalistikos katedros bei VDU bibliotekos taip pat vakar surengtame šventiniame minėjime Valstybė, kalba, spauda žvelgta ne tik į lietuviškos spaudos praeitį, dabartį, bet ir ateitį. Doc. Antano Kulakausko pranešime konstatuota, kad mums ir Europos Sąjungoje bus reikalingos Aušros suformuotos idėjos. Minėjime taip pat pristatytas tęstinio leidinio Darbai ir dienos redaktoriaus profesoriaus Leono Gudaičio specialiai šiai progai parengtas tomas Spauda ir laisvė.
Galima pamatyti J.Bretkūno Postilę
Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda Užginta, bet neišginta raidė. Devyniuose stenduose stengiamasi kruopščiai atrinktais faktais suprantamai papasakoti, kas Lietuvos istorijoje yra spaudos draudimo laikotarpis. Apie šį svarbų, lietuvių pasipriešinimo susilaukusį įvykį pasakoja dokumentų kopijos, nuotraukos, knygų viršeliai, palydimi paaiškinimų.
Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje rytoj bus atidaryta unikali paroda Iš lietuviškų minčių ir žodžių, kurioje, pasitelkus menines išraiškos priemones, atskleidžiamas lietuviškų raidžių grožis. Garsus Prancūzijoje, bet mažai žinomas Lietuvoje, lietuvių menininkas Pranas Galius parodoje eksponuoja autorines knygas. Jos sukurtos naudojantis Oskaro Milašiaus ir Kazio Bradūno poetiniais tekstais.
Parodoje taip pat bus galima pamatyti muziejaus fonduose turimą 1591 metais išleistą Jono Bretkūno Postilę, kuri yra tarsi lietuviško knygos meno pradžiamokslis, lietuviško šrifto pradžios simbolis.
Spaudos lietuviškais rašmenimis atgavimo šimtmečiui muziejininkai parengė edukacinę programą moksleiviams. Praktinių užsiėmimų metu bus galima sužinoti, kuo senovinės raidės skiriasi nuo šiuolaikinių, pamatyti, kaip iš raidžių gali gimti meno kūrinys, pabandyti perskaityti senovinį lietuvišką tekstą bei išmėginti įvairias rašymo technikas.