Naujo tipo gyvenvietės miestiečiams
Šiuolaikiškų namų kvartalai dygsta kiekviename didesniame Lietuvos mieste, tačiau vis dažniau jie išsikelia į užmiestį, kur daugiau ramybės ir tyro oro
Miesteliais ir gyvenvietėmis vadinami naujų gyvenamųjų namų kvartalai sostinėje jau prigijo. Sukruto jų statyba ir Kaune. Intensyviai statomi Fredos ir Noreikiškių miesteliai. Įkurtuvių juose dar teks kiek palūkėti, o tarp Klaipėdos ir Palangos užpernai pavasarį pradėtas statyti Žaliasis slėnis ir visai šalia per metus išdygusi raudonų namelių Romų gyvenvietė jau sulaukė pirmųjų gyventojų.
Komercinė paslaptis
Sklype prie būsimojo Romų gyvenvietės parko namą pasistatę Roma ir Zigmas svetingai atvėrė duris. Ponas Zigmas tikina negalįs išduoti, kiek bendrovei mokėjęs už namą. Tegali pasakyti, kad 14 arų sklypas su komunikacijomis kainavo beveik 100 tūkst. litų. Reikia pastebėti, kad nuo jo iki jūros - maždaug 2 kilometrai, o iki statomo vandens pramogų parko dar arčiau. Be kitų komunikacijų yra ir kabelinė televizija bei internetas.
Reikėjo įmokėti 40 tūkst. litų avansą statybininkams ir išsirinkti vieną iš jų siūlomų 5-6 projektų. Jie įsipareigojo per metus pastatyti ir pagal mūsų norus įrengti namą, o mes - sumokėti visą sumą. Jei galutinis rezultatas mūsų nepatenkintų, namą bendrovei pardavus kitiems, savo pinigus būtume atgavę, - sako ponas Zigmas.
Klaipėdietis Rolandas Norvilas, vienas Žaliojo slėnio idėjos autorių, sako, kad kuria ekskliuzyvinių namų gyvenvietę, kurios statybą finansuoja būsimieji savininkai. Jie drauge su keliais architektais, dabar projektuojančiais Fredos miestelį Kaune, derina ir būsimųjų statinių detales. Iki šiol darbai vyko vangokai dėl kelių priežasčių - projektas, prasidėjęs nuo keliolikos namukų, išaugo iki 400, netipiniams namams kurti reikia daugiau laiko. Balandį pradėti statyti prabangūs apartamentai, kurių kvadratinio metro kaina be įrengimo kainuos 2200 litų.
Jei iškart būtume tapę viso žemės ploto savininkais ir buvę jau pripažinti verslininkai, gal viskas būtų buvę kitaip. Tačiau mes su tuomet dar kauniečiu Bernardu Kemundriu tebuvome studentai. Sugalvojome pastatyti 14 namukų kvartalą, tik vėliau, palaipsniui, užsidirbdami pinigų, įsigijome ir gretimus žemės sklypus, - sako R.Norvilas.
Namai nedideli
Aš negaliu atsidžiaugti naujais namais, nors neseniai net negalėjau įsivaizduoti, kaip gyvensiu be miesto. Turėjome butą pačiame Klaipėdos centre. Mūsų dukrytė bijodavo išeiti į lauką, o dabar visą laiką nori būti gryname ore, - šypsosi ponia Roma ir padeda apsirengti nekantraujančiai mergytei. Ji prisipažįsta, kad iš naujosios gyvenvietės nenori išvažiuoti net į parduotuvę. Naujajame būste šeima gyvena nuo praėjusių metų rugpjūčio.
Žiemą šeimininkai stebėjosi kiškių drąsa - jie prieidavo prie pat svetainės langų. Ne kartą matė ir tupinčią lapę, o kurapkos atsitupia net ant palangių. Kol kas gyvenvietėje nuolat gyvena apie dešimt šeimų, ji neapsodinta medžiais, todėl vaikams labai lengva pastebėti, ar žaidimų draugai jau lauke.
Naujakuriai sako, kad gyvenimas plynėje jų nevargina - tiki pažadu, kad netrukus bus sodinami ne mažyčiai, o dideli medžiai, kasamas tvenkinys. Jau dabar gyvenvietėje nėra purvynų - gatvės išasfaltuotos, o takeliai iškloti betono trinkelėmis.
Romos ir Zigmo vieno aukšto su mansarda namas išties nedidelis - vos 138 kvadratinių metrų ploto. Pirmajame aukšte - svetainė ir virtuvė bei pagalbinės patalpos - skalbykla, sandėliukas. Ten buvo numatyta ir pirtis, tačiau ponas Zigmas įsitikinęs, kad ji turi būti atskirame pastate, kuriam vietos jo sklype tikrai pakaks. Šalia namo bus pastatyta ir stoginė automobiliams, garažo nėra daugelyje jau baigiamų įrengti namų.
Pirmajame namo aukšte nėra radiatorių - šildomos grindys. Antrajame aukšte - trys miegamieji ir erdvus vonios kambarys su langu. Nišose įrengtos rūbinės, o per stoglangius sklindančios šviesos pakanka laiptuose įkurdintoms gėlėms.
Kol kas Romų gyvenvietėje pastatyti tik 24 namai, 3 iš jų ieškomi šeimininkai. Pradėti statyti dar 14 namų, o iš viso jų bus 150. Tačiau šios gyvenvietės sumanytojas, nekilnojamojo turto prekybos agentūros vadovas Romas Grigalevičius sako, kad čia vis tiek bus ramu ir erdvu.
Trisdešimt gyvenvietės hektarų skirta želdiniams, žaidimo aikštelėms, vandens telkiniui, inžinerinės infrastruktūros objektams. Individualių gyvenamųjų namų statybai skirti 12-16 arų sklypai, išdėstyti sodybomis po šešis su vidiniu kiemeliu.
Europietiško gyvenimo salos
Romų gyvenvietė, jos kūrėjų nuomone, yra šiuolaikiška, savitos architektūros, įspūdingo grožio palaipsniui auganti gyvenamoji oazė Pajūrio regioninio parko zonoje. Visa gyvenvietės teritorija aptverta ir saugoma, įrengti automatiškai atidaromi įvažiavimo vartai. Bus įrengti pasivaikščiojimo takeliai, sporto ir poilsio aikštelės.
Vakarinėje pusėje teka Cypos upelis. Ten ketinama iškasti 30 arų tvenkinį. Šalia jo bus centrinis gyvenvietės parkas. Nuo Klaipėdos - Palangos kelio pusės žadama užsodinti kelias eiles medžių. Gyvenvietė statoma etapais.
Klientai išlaisvinti nuo visų rūpesčių projektuojant, derinant, statant ir perduodant namą. Ne veltui nuo idėjos iki pirmųjų namų statybos praėjo beveik ketveri metai. Ateityje ketinama pastatyti visuomeninės komercinės paskirties centrą su parduotuve, kavine, banketų sale, svečių namais, pirtele ir net vaikų priežiūros kambariu.
Būsimieji gyventojai iškart turėjo susitaikyti su tam tikrais apribojimais. Jau perkant sklypą jame buvo numatyta galima statinio vieta, kuri parinkta atsižvelgiant į saulės judėjimą bei pasaulio šalis. Reikalaujama saugoti esamą reljefą, o sklype statiniais uždengti ne didesnį kaip 160 kvadratinių metrų plotą.
Namo aukštis apribotas 8,5 metro nuo žemės paviršiaus, o stogas - šlaitinis. Neleistina jį dengti kuo kitu nei čerpėmis, o išorės apdaila gali būti medžio, tinko ir klinkerio plytų derinys. Visiškai draudžiamos plytų ar betono tvoros. Jos turi būti ažūrinės, medžio ar gyvatvorės, ne aukštesnės nei 1,25 metro.
Žaliajame slėnyje taip pat yra apribojimų, kurie turi garantuoti gerą bendrą gyvenvietės vaizdą. Sunorminta ir Kaune statomų miestelių išvaizda - pirmųjų blokuotų namų kvartalų statybos patirtis, kai nuo pirminių projektų buvo gerokai atitolta, nenuėjo veltui.