Naujas būdas išvaduoti nuo skausmo


2007-05-09
Aldona KIBIRKŠTIENĖ
Naujas būdas išvaduoti nuo skausmo

KMU klinikų neurochirurgai unikaliu metodu atliko kaklo išvaržos operaciją

Kauno medicinos universiteto (KMU) Neurochirurgijos klinikos Stuburo ir periferinių nervų chirurgijos skyriaus vadovas medicinos daktaras Bronius Špakauskas kartu su gydytoju Gintautu Vaitkevičium atliko unikalią operaciją - implantavo dirbtinį kaklo tarpslankstelinį diską. Jau kitą dieną po operacijos jų pacientė galėjo vaikščioti, jautėsi puikiai.

Dirbtinio disko vertė - 7 tūkstančiai litų

Į KMU Neurochirurgijos klinikos Stuburo ir periferinių nervų chirurgijos skyrių Virginija Jucikienė atvyko iš Šilutės rajono. Moteriai daug metų tirpo rankos, kamavo jų skausmai. “Sunku buvo nuskųsti net bulves, nepadėjo joks gydymas”, - sako moteris, kuriai buvo diagnozuota tarp 4 ir 5 kaklo slankstelio esanti išvarža. Ji spaudė nugaros smegenis ir nervus, reikėjo chirurginės operacijos.

Jau kitą dieną po operacijos pacientė galėjo vaikščioti, jautėsi puikiai. “Net neįsivaizdavau, kad visi skausmai iš karto praeis, viskas pavyks taip puikiai, - antrą dieną po operacijos kalbėjo V.Jucikienė. - Operacijos labai bijojau, bet ryžausi, nes pabodo gultis ir keltis su skausmu.”

Gydytojas B.Špakauskas sako: operacijos privalumas tas, kad sąnarys išliks toks pats judrus kaip ir iki ligos. Išleisdamas pacientę į namus gydytojas juokavo: “Kartu išsivežate septynių tūkstančių litų vertės implantą.” Šią pinigų sumą skyrė ligonių kasa. Kol kas tokių diskų gauta tik keletas, tačiau, pasak gydytojo, bus prašoma, kad ligonių kasa kitąmet skirtų didesnį finansavimą.

Gyvenimas bus šviesesnis

“Mūsų skyriaus medikų kvalifikacija bei įranga leidžia daryti sudėtingas stuburo operacijas. Pacientai, kuriems reikia tokios operacijos, už implantuotą dirbtinį diską galės susimokėti patys arba laukti, kol už jį apmokės ligonių kasa”, - sakė B.Špakauskas. Jis akcentavo, kad tai nėra panacėja - kiekvienu atveju taikomas individualus operacinis gydymas. Senojo metodo - slankstelių sutvirtinimo irgi nežadama atsisakyti, jį būtina taikyti po stuburo traumų. Kaklo išvaržos operacinio gydymo specifika ta, kad pašalinus išvaržą reikia atlikti stuburo stabilizaciją. Iki šiol Kauno neurochirurgai, operuodami šias išvaržas, taikydavo irgi gana pažangų metodą - implantuodavo specialius implantus iš polimerinių medžiagų. Deformuotiems slanksteliams jos padėdavo sukaulėti, bet judesių amplitudė šiek tiek sulėtėdavo. Dabar naudojant naująją metodiką - implantavus dirbtinį diską - gyvenimo kokybė bus dar geresnė.

Diskas ištirpdomas elektrodu

Neseniai medicinos daktaras B.Špakauskas pirmasis Lietuvoje pradėjo taikyti kitą modernią stuburo ligų gydymo procedūrą. Tai - tarpinis variantas tarp operacijos ir konservatyvaus gydymo. Specialia adata stebint rentgeno aparatui įdūrus į pažeistą tarpslankstelinį diską jis suardomas, susitraukia ir grįžta į būklę, panašią į normalią. Diskas nebespaudžia nervo ir skausmas išnyksta.

Šiai procedūrai reikalingų elektrodų kol kas ligonių kasa nekompensuoja, tad juos, kainuojančius nepigiai, ligoniai turi nusipirkti patys. Pasak B.Špakausko, didžiausias šios procedūros privalumas tas, kad nereikia daryti atviros operacijos, mažesnė komplikacijų galimybė, be to, pacientui nereikia ilgos reabilitacijos.