Ligoninėje - kaip namuose
KMU Akušerijos ir ginekologijos bei Neonatologijos klinikose po remonto atidarytų skyrių palatos nebeprimena senų laikų
Akušerijos ir ginekologijos bei Neonatologijos klinikos Naujagimių ligų skyriaus palatos pasidarė neatpažįstamos. Jos savo spalvomis ir įranga nebeprimena senų laikų pilkai niūrios ligoninės.
Tai restruktūrizacijos pabaiga. Palatose yra visa reikalinga įranga, jos daug jaukesnės. Remontas atliktas iš Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) sutaupytų lėšų, jis kainavo beveik 400 tūkst. litų, - sako KMUK direktorius Motinos ir vaiko priežiūrai Kęstutis Levišauskas.
Klinikos išsivaduoja nuo valdiškos įstaigos įvaizdžio. Naujagimių ligų skyriuje, kuriame yra 90 lovų, įrengtos trys vardinės palatos. Joms neprireiks net numerių - koridoriuje puikuojasi užrašai: Ad Astra, Paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras bei Aidas ir co. Šios palatos beveik prilygsta komercinėms, skirtos dviem vaikučiams su mamomis.
Yra žmonių, kurie pageidauja privatumo ir yra linkę už jį susimokėti. Trys paros tokioje palatoje kainuoja apie 250 litų, o jeigu jose nėra televizoriaus ir interneto - beveik trečdaliu pigiau, - sako Naujagimių ligų skyriaus vadovė Dalia Stonienė.
Rėmėjų įrengtose palatose yra ne tik televizoriai, bet ir magnetofonai, virduliai ir jaukūs kampeliai pasišnekučiuoti susėdus su šeimos nariais. Iš pirmo žvilgsnio jos labiau primena viešbučio kambarius nei ligoninę.
Iš apklausų žinome, kad sergančių vaikučių mamas, kurios būna kartu, labiausiai veikia tipiška gydymo įstaigos aplinka. Kartais mažyliai sveiksta lėtai ir moterims tenka ilgai būti ligoninėje, - sako Neonatologijos klinikos vadovė Eglė Markūnienė.
Pirmiausia sutvarkėme gimdymo skyrių, dabar - pogimdyvines palatas, - pasakoja Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė Rūta Jolanta Nadišauskienė.
Mūsų klinikos vadovė - didelė naujagimiui draugiškos aplinkos entuziastė ir mes skatiname gimdyves kuo ilgiau maitinti vaikelius krūtimi. Tačiau ne visoms tai pavyksta, susiduriama su problemomis, kurias specialistams padedant galima įveikti. Iki šiol neturėjome tinkamų sąlygų - kas norės gultis į ligoninę tam, kad išmoktų maitinti naujagimį? Dabar mamytės su vaikučiais galės kelias dienas pagyventi gana artimoje namams aplinkoje, - svarsto D.Stonienė.
Medikų idėjai kurti kitokias palatas pritarė pedagogai ir moksleiviai. Kelis mėnesius rinkome pinigus. Mūsų palatoje mamytės ras specialios literatūros. Turime vieni kitiems padėti, - sako Paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro direktorė Laimutė Anužienė.
Patys medikai suaukojo pinigų fondui Parama naujagimiui, skirdami 2 proc. savo pajamų mokesčio. Penkiolikos mokyklų moksleiviai, padedami namiškių ir mokytojų, iš vilnos mezgė drabužėlius neišnešiotiems naujagimiams.
Tačiau į skalbyklą jų neatiduosi, o rankomis visus juos išskalbti laiko nėra. Nuo šios misijos medikus išvadavo kiti rėmėjai - Samsung padovanojo skyriui automatinę skalbimo mašiną. Visos Lietuvos skiautininkių klubai siuvo apklotus inkubatoriams, kad juose auginami neišnešioti naujagimiai galėtų jaustis jaukiai - juk jie buvo pratę prie tamsos ir prislopintų garsų. Kiti rėmėjai dovanojo deguonies įrangą, skulptūrą ir paveikslų, įrengė šeimos susitikimų kambarį. Alytiškių šeima už dukrelės gydymą atsidėkojo padėdama įrengti kineziterapijos kabinetą.