- Ar galima keliems kasos aparatams pildyti vieną kasos operacijų žurnalą? Kiek metų kasos operacijų žurnalas turi būti saugomas? Ar būtina kasos aparatų, kurie veikia be kasininko, ataskaitas spausdinti kas dieną? Nuo kada reikia pradėti naudoti naujo pavyzdžio kasos operacijų žurnalą ir techninį pasą?
- Pagal tvarkos 18 punktą kiekvienam naudojamam kasos aparatui turi būti pildomas atskiras kasos operacijų žurnalas, įregistruotas teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje, kurios teritorijoje įregistruotas ūkio subjekto naudojamas kasos aparatas. Šiame žurnale turi būti kasos aparato kiekvienos darbo dienos ataskaita (,,Z), išskyrus šio punkto antrojoje pastraipose nurodytus atvejus. Valstybinė mokesčių inspekcija Kasos aparatų naudojimo taisyklėse gali nustatyti ir kitus atvejus, kai kasos operacijų žurnale turi būti kitos kasos aparato ataskaitos arba informaciniai duomenys. Dienos ataskaitos turi būti pasirašytos kasos aparatą naudojančio ūkio subjekto vadovo įgalioto atsakingo asmens, įklijuotos ir įregistruotos kasos operacijų žurnale. Žurnalas per darbo dieną laikomas kasos operacijų atlikimo vietoje. Transporto priemonėse ir kitose nestacionariose atsiskaitymo vietose gali būti laikoma kasos operacijų žurnalo lapo, kuriame įrašyti šio žurnalo registravimo teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje duomenys, kopija. Užpildytas kasos operacijų žurnalas saugomas 10 metų.
Vadinasi, kiekvienam kasos aparatui privalomas atskiras kasos operacijų žurnalas.
Kasos aparatų, kurie veikia (išduoda prekę ar suteikia paslaugą ir registruoja įplaukas) be kasininko ar kito darbuotojo (automatinės degalinės, prekybos ir paslaugų automatai), dienos ataskaitas galima spausdinti tik atliekant inkasavimą, bet ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Šių aparatų įplaukas grynaisiais pinigais pagal sutartį gali inkasuoti banko ar kito nustatytąja tvarka veikiančio juridinio asmens inkasavimo tarnyba, nedalyvaujant kasos aparatą naudojančio ūkio subjekto darbuotojams. Tokiu atveju tinkamai parengtas inkasavimo tarnybos įgaliotas materialiai atsakingas asmuo išspausdina kasos aparato dienos ataskaitą, joje nurodo savo pareigas, vardą, pavardę, parašu patvirtina atliktą inkasavimo operaciją ir perduoda ataskaitą ūkio subjektui sutartyje nustatytu būdu ir laiku, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną. Automatinių degalinių kasos operacijų žurnalai gali būti laikomi ūkio subjekto buhalterijoje, juose klijuojamos visos išspausdintos dienos ataskaitos (,,Z), kurių bendra įplaukų suma gali būti registruojama vienu įrašu ne rečiau kaip kartą per mėnesį.
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininkas 2003 09 18 įsakymu Nr. V-255 ,,Dėl kasos aparatų naudojimo taisyklių patvirtinimo (Žin., 2003, Nr. 90-4096) patvirtino Kasos aparatų naudojimo taisykles, kurios įsigaliojo nuo 2003 m. rugsėjo 25 d.
Šių taisyklių 46 ir 47 punktuose nurodyta, kad kasos aparatais prekiaujančios įmonės užpildyti seno pavyzdžio techniniai pasai gali būti pateikti registruoti teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje ne ilgiau kaip 60 dienų nuo šių taisyklių įsigaliojimo. Iki šio termino pabaigos teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje užregistruoti tokie techniniai pasai gali būti naudojami visą likusį kasos aparato naudojimo laiką.
Kasos aparatų naudotojų parengti seno pavyzdžio kasos operacijų žurnalai gali būti pateikti registruoti TVMI ne ilgiau kaip 1 metus nuo šių taisyklių įsigaliojimo.
- Kokiais atvejais atsiskaitymui su pirkėjais gali būti naudojami pinigų-priėmimo kvitai? Nuo kada kvitas Forma Nr.10 nebegalioja?
- Pinigų priėmimo kvitų blankų gamybą, įsigijimą, naudojimą, apskaitą ir sunaikinimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 10 30 įsakymu Nr.340 ,,Dėl pinigų priėmimo ir pinigų išmokėjimo kvitų blankų formų patvirtinimo ir pinigų priėmimo ir pinigų išmokėjimo kvitų blankų formų patvirtinimo ir pinigų priėmimo ir pinigų išmokėjimo kvitų blankų gamybos, įsigijimo, naudojimo ir sunaikinimo taisyklių patvirtinimo (Žin., 2002, Nr.105-4709)patvirtintos taisyklės.
Šių taisyklių 12 punkte nurodyta, kad kvitų blankai naudojami klientams atsiskaitant arba perkant iš asmenų prekes ir atsiskaitant su jais grynaisiais pinigais tik nustatytais atvejais, kai neprivaloma naudoti kasos aparatų. Kvitai nepakeičia kasos pajamų ar kasos išlaidų orderių ir negali būti išrašomi įnešant pinigus į ūkio subjekto kasą ar juos šioje kasoje išmokant.
Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos 11 punkte nurodyta, kad naudoti kasos aparatų nereikalaujama, kai kiekvienam asmeniui išduodamas pinigų priėmimo kvitas arba kitas spaustuvėje numeruotas ir teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje įregistruotas apskaitos dokumentas arba bilietas, įregistruotas teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje, o asmens reikalavimu - ir sąskaita faktūra arba PVM sąskaita faktūra (ar kitas vietoj jos naudojamas apskaitos dokumentas):
1) gyvenamosiose, darbo ar kitose asmenų iškvietime nurodytose prekių pristatymo (paslaugų suteikimo) vietose, kuriose už prekes (paslaugas) atsiskaitoma grynais pinigais;
2) kaimo vietovių pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos įstaigose (medicinos punktuose);
3) ne patalpose įrengtose paslaugų teikimo vietose (prekyvietėse rinkliavoms priimti, nesaugomose automobilių stovėjimo aikštelėse, turto nuomos (dviračių, valčių ar kito turto nuomos ir panašiai) bei viešuosiuose tualetuose;
4) teatrų, muziejų, savivaldybių kultūros centrų, kino teatrų ir kino rodymo punktų, sporto, pramogų ir koncertinių įmonių bilietų kasose, kuriose parduodami tik valstybinėje mokesčių inspekcijoje įregistruoti bilietai ir tokiems renginiams skirti informaciniai ar reklaminiai leidiniai;
5) sugedus kasos aparatui arba pažeidus jo plombą, taip pat kitais šios tvarkos 30 ir 44 punktuose nustatytais atvejais, kai atitinkamą kasos aparatą naudoti draudžiama, tačiau tik tokio kasos aparato remonto, aptarnavimo ar keitimo laikotarpiu ir tik iškvietus aptarnavimo specialistą ir (ar) užregistravus iškvietimą kasos operacijų žurnale pagal šios tvarkos 29 punkto reikalavimus;
6) tarptautiniais reguliariais susisiekimo maršrutais važiuojančiose keleivinio transporto priemonėse, kai išduodami tarptautinėse sutartyse nustatytos formos bilietai.
Kvitas Forma Nr.10 galėjo būti naudojamas iki 2003 m. spalio 1 d. Po šios datos įmonės aukščiau išvardytais ir kitais nustatytais atvejais privalo naudoti pinigų priėmimo kvitus.
- Kokia tvarka ir kiek metų turi būti saugomos kontrolinės juostos. Kaip elgtis jei kontrolinė juosta nutrūko?
- Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos 34 punkte nurodyta, kad kasos aparatu išspausdinta informacija apie atliktas ūkines operacijas privalomuose kvituose ir kontrolinėje juostoje turi būti ta pati. Dirbti kasos aparatu be kontrolinės juostos draudžiama (išskyrus šios tvarkos 42 punkto antrojoje pastraipoje nustatytus atvejus). Panaudota kasos aparato kontrolinė juosta saugoma penkerius metus.
Kasos aparatuose, atitinkančiuose Valstybinės mokesčių inspekcijos patvirtintus Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų elektroninės kontrolės juostos duomenų kaupimo ir saugojimo elektroninėse laikmenose specialius techninius reikalavimus, gali būti naudojama elektroninė kontrolinė juosta, kurios kaupiami duomenys gali būti saugomi elektroninėse laikmenose.
Pagal Kasos aparatų naudojimo taisyklių 36 punktą išspausdintų kontrolinių juostų ritinėliai sunumeruojami spausdinimo eilės tvarka (nurodomi metai ir eilės numeris, pvz., Nr.2003/51) ir tvarkingai supakuojami. Ant pakuotės nurodomi metai ir juostų numeriai.
Pasibaigus nustatytam saugojimo terminui, kontrolinės juostos teisės aktų nustatyta tvarka sunaikinamos.
Jei baigėsi ar nutrūko kontrolinė juosta, kasininkas privalo pasirašyti ant jos nutrūkusių galų arba ant jos pabaigos ir naujos juostos pradžios, nurodyti datą ir laiką bei kontrolinės juostos eilės numerį. Nutrūkusią juostą klijuoti draudžiama (taisyklių 34 punktas).
- Kaip turi būti apiforminamas prekių grąžinimas?
- Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos 20 punkte nurodyta, kad klaidų taisymas (kai klaida pastebėta baigus spausdinti kvitą ar pirkėjas atsisako sumokėti teisingai išspausdintą sumą) ir prekių grąžinimas įforminami surašant klaidos taisymo ar grąžinamos prekės priėmimo aktą, prie kurio pridedamas klaidingai išspausdintas ar grąžinamos prekės pardavimo kvitas (visais atvejais originalas) ir pinigų išėmimo iš kasos aparato kasos kvitas. Tik tokiu būdu įformintuose aktuose užfiksuota grąžinimų ir taisymų suma dienos pabaigoje registruojama atitinkamoje kasos operacijų žurnalo grafoje ir pagrindžia kasos aparate užregistruotos inkasuotinos realizacijos sumos sumažėjimą.
Pagal Kasos aparatų naudojimo taisyklių 33 punktą, jei išspausdinus kvitą pirkėjas nutraukia pirkimo-pardavimo sutartį, jei išspausdintas klaidingas kvitas arba pirkėjas grąžina įsigytą prekę, kasininkas privalo:
1) ūkio subjekto nustatyta tvarka surašyti laisvos formos pinigų grąžinimo aktą (tai gali būti įrašas kasos aparato žurnale), kuriame turi nurodyti grąžinamos prekės pavadinimą, grąžinimo priežastis ir pirkėjui grąžinamą pinigų sumą. Aktą turi pasirašyti atsakingas asmuo ir/ar kasininkas ir grąžinti pirkėjui pinigus.
Kasininkas, išmokėdamas grynuosius pinigus, gali registruoti prekių grąžinimą tik tokiu kasos aparatu, kuriame yra gamintojo parengta prekės (paslaugos) grąžinimo funkcija, ir tik pagal kasos aparato instrukciją;
2) grąžintą kvitą ir aktą įklijuoti kasos operacijų žurnale;
3) kai su grąžinama preke pateiktame kvite užregistruotos ir kitos (negrąžinamos) prekės, pirkėjui pageidaujant išspausdinti naują negrąžintų prekių pardavimo kvitą ir jo numerį nurodyti pinigų grąžinimo akte.
Naujausi komentarai