Kavos pertraukėlių forumas
Vilniuje vykusiame penktajame Šiaurės ir Pietų Europos ekonomikos forume svarstytos ES plėtros bei konkurencingumo didinimo problemos
Beveik pusantro šimto įtakingiausių Senojo žemyno verslo ir politikos Olimpo gyventojų iš 32 šalių dvi dienas Vilniuje diskutavo penktą kartą surengtame Šiaurės ir Pietų Europos ekonomikos forume. Bene pirmą kartą Lietuvoje, paprastai vadinamoje tiltu tarp Rytų ir Vakarų, kalbėta apie naują - Pietų ir Šiaurės - bendradarbiavimo ašį bei su tuo susijusias problemas.
Asmenybių desantas
Svarstant, kur rengti šiųmetinį forumą, rinktasi tarp keleto Europos sostinių. Konkurencija buvo didelė, tačiau tarp dviejų finalininkių visgi nuspręsta rinktis ne Oslą, o Vilnių ir iš arčiau pasveikinti bei susipažinti su viena ambicingų ES naujokių. Manau, kad tai svarbu ir forumo dalyviams, 90 proc. kurių niekada nėra buvę Lietuvoje. Jie, be abejonės, galės geriau pažinti naujus partnerius ES ir drauge sėkmingiau konkuruoti su JAV ekonomika, - forumo pertraukėlių metu surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo vienas renginio organizatorių, buvęs Vokietijos valstybės ministras, Europos reikalų instituto INEA direktorius Jurgenas Gramkė.
Šis institutas, taip pat Turkijos užsienio ekonominių ryšių agentūra DEIK, Lietuvos ekonominės plėtros agentūra (LEPA) ir Libra grupės vadovas Tomas Juška buvo pagrindiniai penktojo Šiaurės ir Pietų Europos ekonomikos forumo organizatoriai. Jų pastangomis į Lietuvą atvažiavo keletas itin įtakingų verslininkų bei politikos veikėjų, pastaraisiais metais kūrusių ir tebekuriančių Europos istoriją. Tarp iškiliausių asmenybių Turkijos, Juodkalnijos, Kroatijos, Kosovo vyriausybių vadovai bei nariai, buvęs Europos Komisijos prezidentas Žakas Santeras, buvęs Austrijos federalinis kancleris Francas Vranickis.
Forume taip pat lankėsi keleto itin stambių kompanijų vadovai, tarp kurių buvęs ilgametis Norvegijos verslo giganto Orkla prezidentas Jensas Heyerdalas, nuosavu lėktuvu į Vilnių atskridęs Turkijos kapitalo grupių ENKA savininkas Sarikas Tara, Microsoft EMEA regiono generalinis direktorius Jeanas Philipas Kourtasas, ERGO valdybos pirmininkas Franzas Vilhelmas Hopas ir daugelis kitų.
Plėtros receptai
2004-ieji į istoriją įeis kaip Europos plėtros metai. Naujas visų 25 ES narių uždavinys - dirbti su valstybėmis, kurios dar nėra bendrijos narės ir kurios galbūt niekada tokios netaps. Akivaizdu, kad kol kas daugelis žmonių nesupranta, kodėl reikėtų skatinti ES plėtrą ir netgi siūlo šiuos procesus pristabdyti. Manau, kad mes negalime švaistyti laiko ir privalome dirbti, kad gyvenimo standartai kiltų visuose regionuose, - kalbėjo buvęs Austrijos federalinis kancleris Francas Vranickis.
Kitas forumo svečias, buvęs Europos Komisijos prezidentas Žakas Santeras, kalbėdamas apie ES raidą pasigyrė, kad būtent jo vadovaujama EK žengė svarbius žingsnius stiprindama Senojo žemyno konkurencingumą.
Mano laikais EK turėjo du svarbiausius tikslus - įvesti eurą ir parengti ES plėtros strategiją. Drįstu teigti, kad šiuos uždavinius išsprendėme sėkmingai, nes netgi JAV bendra valiuta susiformavo per 60 metų, o Europoje euras atsirado prabėgus tik 40 metų nuo bendrijos susikūrimo. Tai neabejotinai labai svarbus politinis sprendimas, vienijantis europiečius ir sudarantis prielaidas sparčiai ekonomikos plėtrai, - tvirtino Ž.Santeras. - Man ypač džiugu, kad bene pirmą kartą per pastaruosius 400 metų mūsų žemyno šalys vienijasi taikoje ir laisvėje.
Galimybės iniciatyviems
Itin daug energijos bei laiko Šiaurės ir Pietų Europos ekonomikos forumo organizavimui skyręs Libra grupės vadovas Tomas Juška, klausiamas, kokią naudą turi šis renginys, akcentavo unikalią asmeninių kontaktų užmezgimo galimybę.
Šis forumas yra savotiškas politikos ir verslo elito klubas. Pabendrauti su kai kuriais kompanijų vadovais kitokiomis aplinkybėmis praktiškai neįmanoma. Todėl nors oficialioje renginio programoje nagrinėjamos labai svarbios globalios problemos, ne mažiau reikšminga tai, kas vyksta forumo užkulisiuose. Asmeniškai man, kaip verslininkui ir vienam renginio organizatorių, didžiausia šio forumo vertybė dveji pietūs, ir trys kavos pertraukėlės - jų metu buvo sukurtos progos užmegzti ryšius, galinčios turėti esminės įtakos kompanijų ateičiai, - tikino T.Juška. Žinoma, jei prie bendro pietų stalo sėdintis lietuvis visą laiką nepravers burnos, niekas apie jo patirtį, naujus sumanymus ir galimybes nesužinos. Komunikabilumas yra viena svarbiausių savybių, todėl kviečiant Lietuvos verslininkus, į tai buvo kreipiama itin daug dėmesio, - pripažino T.Juška.