Kariuomenė laukia naujokų
Visi sulaukę 16-os metų vaikinai privalo užsiregistruoti Karo prievolės centre, tačiau ne vienas to vengia, nes bijo tarnybos
Kauno karo prievolės centras rūpinasi, kad Lietuvos kariuomenė neliktų be darbuotojų ir pilnametystės sulaukusius niekur nesimokančius vaikinus šaukia į kariuomenę. Jau prasidėjo skirstymas į dalinius, netrukus juose privalomąją karinę tarnybą pradės ir jaunieji karininkai.
Reikalingas šauktinio liudijimas
Su Karo prievolės centru pirmąkart vaikinai susiduria būdami 16 metų. Čia, vos atšventę savo gimtadienį, jaunuoliai turi pristatyti pažymą apie savo sveikatą tam, kad gautų šauktinio liudijimą. Laiku to nepadariusių jaunuolių pradeda ieškoti Karo prievolės centras: siunčia laišką, reikalauja atvykti ir užsiregistruoti.
Kauno teritorinio skyriaus viršininko pavaduotoja kapitonė Jūratė Valiukevičienė sakė, jog ne visi vaikinai skuba laiku susitvarkyti dokumentus. To nepadariusiųjų laukia baudos nuo 100 iki 1000 litų ar net laisvės atėmimo bausmė. Tiesa, mes stengiamės vaikinų nebausti. Mums labai svarbu, kad šauktinio liudijimus visi gautų laiku, dėl to netgi važinėjame po rajono mokyklas, kur vaikinai gali užpildyti dokumentus. Vėliau ten jiems atvežame ir šauktinio liudijimus, - sakė J.Valiukevičienė.
Neskuba, nes bijo kariuomenės
Laiku savo pareigos neatlikę jaunuoliai prikuria įvairiausių priežasčių, teisindamiesi, dėl ko į Karo prievolės centrą neatvyko laiku. Jie teigia pamiršę arba išvis nežinoję, kad reikia apsilankyti centre. Kai kurie čia neateina dėl to, kad bijo būti pašaukti į kariuomenę. Tik tada, kai išsiaiškinau, kad tikrai nereiks eiti į kariuomenę, pristačiau dokumentus Karo prievolės centrui. Iki tol pro šią įstaigą man net praeiti buvo baisu, - sakė 18 metų Mindaugas.
Dažnai šauktinio liudijimus vaikinai pasiima tik stodami į universitetą arba ieškodami darbo. Mat be šio dokumento kandidato nepriims nė vienas universitetas ar darbdavys.
Tenka skelbti paiešką
Baigę mokyklą, bet niekur nesimokantys vaikinai turi rinktis privalomąją karinę tarnybą vieneriems metams. Ją atlieka 19 - 26 metų vaikinai, išimtiniais atvejais gali atlikti ir aštuoniolikmečiai. Šaukiamojo amžiaus nesimokantiems jaunuoliams atvykus į Karo prievolės centrą, Naujokų šaukimo komisija priima sprendimą: pašaukti į privalomąją karinę tarnybą, nuo jos atleisti ar ją atidėti.
Kapitonas Sigitas Šarkus pasakojo, jog neretai pasitaiko atvejų, kai po paskyrimo į kažkurį dalinį vaikinai dingsta. Su tokiais vargstam, reikia skelbti jų paiešką, kelti ikiteisminę bylą, - pasakojo kapitonas.
Jis sakė, kad kariuomenė stipriai mažėja. Jos išvengia ne tik prastos sveikatos vaikinai. Teisti už tyčinius nusikaltimus asmenys Lietuvos kariuomenėje taip pat nepageidaujami.
Alternatyvus variantas
Į Kauno karo prievolės centrą dokumentų susitvarkyti atvyksta jaunuoliai ne tik iš Kauno, bet ir iš Marijampolės bei Alytaus. Naujokų atrankos komisijoje vaikinus tikrina psichologai, psichiatrai, kardiologai, stomatologai. Laboratorijose tiriamas vaikinų kraujas, šlapimas. Ryte susitikę su komisija, popiet jau žino jos sprendimą.
Pirmieji naujokai į kariuomenę išvažiuoja iki rugsėjo 1 dienos, o kiti dar lauks savo eilės iki rudens ar netgi žiemos. Naujokai vyksta į Ruklos mokomąjį pulką, kur skirstomi į dalinius.
Tokių, kurie dėl įsitikinimų nesutiktų tarnauti kariuomenėje, beveik nepasitaiko. Tik jehovistai dėl tikėjimo atsisako būti dalinyje, jiems yra siūloma alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba, - pasakojo kapitonas S.Šarkus. Alternatyviojoje tarnyboje vaikinai dirba valytojais, budėtojais, sanitarais ar kitais pagalbiniais darbininkais.
Domisi tik vaikai
Negerai, kad kariuomenė mažėja ir jaunimas nesidomi ja, - sakė Sigitas Šarkus. Pasak kapitono, ja labai domisi 12 - 13 metų vaikai per kariuomenės dienas. Vaikai apžiūrinėja ginklus, techniką, aprangą, tačiau jiems augant susidomėjimas kariuomene blėsta.
Žinoma, yra ir tokių, kurie nori tarnauti valstybei ir atlikti pareigą, tačiau jų nedaug, - džiaugėsi šiais jaunuoliais S.Šarkus.
Privalomąją karinę tarnybą noriai atlieka ir tie, kurie ateityje nori dirbti policijoje, gaisrinėje ar apsaugoje.