Moterys savo sodybose vėl pradėjo auginti taip įprastus Lietuvoje jurginus. Ar ne laikas sėti jurginų sėklas, pasirūpinti rudenį į rūsius nuneštais jurginų kerais?
VDU Botanikos sodo gėlininkė Donata Matulevičiūtė sakė, kad paprastai sėjami vienmečiai jurginai ir tie daugiamečiai, iš kurių norima gauti naujas veisles. Beje, dauginant jurginus sėklomis, tėvinės savybės neišlieka. Kambaryje sėti reiktų dabar arba truputį vėliau. Daigai išpikiuojami 5-7 cm atstumais į dėžutes, o į dirvą sodinami praėjus šalnų pavojui.
Dabar tinkamas metas pažiūrėti, kaip žiemojo jurginų šakniagumbiai. Būtina įpuvusias jų vietas išpjauti. Beje, jei liko tik keli vienos kurios jurginų veislės atstovai, tuomet jų kerus reikia stropiai nuvalyti ir parai pamerkti į 0,2 proc. kalio permanganato tirpalą ir, atskyrus vieną nuo kito, gumbus pasodinti į vazonus su žemėmis, o vėliau - į dirvą.
Jei turime nedaug šakniagumbių, geriausiai yra dauginti žaliaisiais auginiais. Paruošti sodinimui (išvalyti, dezinfekuoti) atskirti kereliai susodinami daiginimui į durpę ar žemę, paliekant paviršiuje trečdalį kerelio (1,2,3 piešiniai). Kol prasikals daigeliai, oro temperatūra patalpoje turėtų būti ne mažesnė nei 20-25 laipsniai. Kai pasirodys ūgliai - 12-15 laipsnių.
Kai ūgliai išauga 5-8 cm aukščio, jie išlaužiami su vadinamuoju padeliu (4, 5a pieš.) arba nupjaunami įstrižai peiliu 1-2 mm žemiau apatinių lapų (4, 5b pieš.). Apatiniai lapai pašalinami, o antrieji patrumpinami iki pusės (6 pieš.)
Auginiai sodinami į dėžutes. Jie įsišaknija per 7-18 dienų. Tuomet jau galima sodinti į vazonėlius ar į durpių pūdinio puodelius ir laikyti šiltnamyje ar inspekte, tačiau reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Į dirvą sodinsime tik tuomet, kai šalnų pavojus jau bus praėjęs.
Tačiau dažniausiai šakniagumbiai yra dalijami prieš pat jų sodinimą į dirvą. Šakniagumbiai dalijami juos skaldant taip, kad liktų kerelio šaknies kaklelis su pora pumpurų.
Naujausi komentarai