Įsigalioja PVM įstatymo pataisos


2004-05-06
Įsigalioja PVM įstatymo pataisos

Atsižvelgdami į aktualias Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2004, Nr.17-505) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004-04-09 nutarimo Nr. 407 ,,Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 780 ,,Dėl specialių apskaitos dokumentų blankų užsakymo, gamybos, technologinės apsaugos, platinimo, įsigijimo ir sunaikinimo tvarkos bei mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo tvarkos patvirtinimo” pakeitimo” (Žin., 2004, Nr. 56-1941) nuostatas, informuojame, kad:

nuo 2004-05-01 pagal išduotus kasos aparatų kvitus nebus galima atskaityti degalų (variklių benzino, dyzelinių degalų, suskystintų dujų) pirkimo PVM.

Degalų (variklių benzino, dyzelinių degalų, suskystintų dujų) pirkimo PVM galės būti traukiamas į PVM atskaitą tik pagal PVM sąskaitas - faktūras. Tačiau išlaidos sąnaudomis (išskyrus atvejus, kai atsiskaitant už degalus naudojamos specialios degalų pardavėjo išduotos kortelės, atsiskaitymas kuriomis gali būti identifikuotas kasos aparato kvite) galės būti pripažįstamos pagal kasos aparatų kvitus.

Degalų (variklių benzino, dyzelinių degalų, suskystintų dujų) PVM sąskaita faktūra privalo būti išrašoma kiekvienu atveju pirkėjui (klientui) pareikalavus (neatsižvelgiant į tai, kokiu būdu yra atsiskaitoma už degalus). Tokiu atveju PVM sąskaitoje faktūroje be kitų PVM įstatymo 80 straipsnio 1 dalyje nurodytų rekvizitų, įrašomi ir išduoto kasos aparato kvito unikalus kasos aparato numeris, kasos kvito eilės numeris, kvito išdavimo data.

Pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004-04-23 įsakymo Nr. VA-23 nuostatas, kai atsiskaitymui už degalus (variklių benziną, dyzelinius degalus, suskystintas dujas) bus naudojamos specialios degalų pardavėjo išduotos kortelės (atsiskaitymas kuriomis gali būti identifikuotas kasos aparato kvite), prekės pardavėjas PVM mokėtojo prašymu galės išrašyti už parduotus per mėnesį degalus vieną PVM sąskaitą faktūrą.

Taip pat primename, kad nuo 2004-05-01 įsigalioja kita labai aktuali PVM įstatymo 84 straipsnio 7 dalies nuostata, - PVM mokėtojų, kurie įsigyja prekių iš kitų valstybių narių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis mėnuo, jeigu PVM įstatymo XII skyriaus penktajame skirsnyje ,,speciali elektroniniu būdu teikiamų paslaugų apmokestinimo schema” nenustatyta kitaip.

Ši PVM įstatymo nuostatas labai aktuali nuo 2004-05-01 įsigyjantiems prekių iš kitų valstybių narių PVM mokėtojams:

- juridiniams ir fiziniams asmenims, kurių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis,

- juridiniams asmenims, kurių mokestinis kalendorinis yra kitoks negu kalendorinis mėnuo.

Nuo 2004 05 01

Juridiniams ir fiziniams asmenims, kurių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis, 2004 m. gegužės mėnesį įsigijusiems arba birželio mėnesį planuojantiems įsigyti iš kitų valstybių narių, pradedant 2004 m. gegužės mėnesiu, atsiranda prievolė mokestiniu laikotarpiu laikyti kalendorinį mėnesį. Todėl nurodytieji PVM mokėtojai, kurių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis, pradedant 2004 m. gegužės mėnesiu, už gegužės ir birželio mėnesius turi teikti kalendorinio mėnesio PVM deklaracijas (FR0600 forma) net tuo atveju, jei prekės buvo įsigytos birželio mėnesį.

Iš kitų valstybių narių įsigytų prekių apmokestinamoji vertė deklaruojama PVM deklaracijos (FR0600 forma) 19 laukelyje ,,Iš ES valstybių narių įsigytos prekės, kurių įsigijimo vieta laikoma Lietuva” ir 20 laukelyje ,,Iš ES valstybių narių įsigytos prekės, kurios iš karto pateiktos kitos ES valstybės narės PVM mokėtojui (trikampė prekyba), o PVM suma - 29 laukelyje ,,Pirkėjo apskaičiuotas iš kitų ES valstybių narių įsigytų prekių pardavimo PVM”.

Jeigu asmuo, kurio mokestinis laikotarpis kalendorinis pusmetis, įsigijo iš valstybių narių prekių, tačiau neteikė kalendorinio mėnesio deklaracijų, o pasibaigus pusmečiui, pateikė 2004 metų pusmečio deklaraciją, tai tokia PVM mokėtojo deklaracija (pusmečio deklaracija) laikoma nepateikta ir mokestinės prievolės pagal jos duomenis neformuojamos.

Juridiniai ir fiziniai asmenys, kurių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis ir kurie nuo 2004-05-01 turi pateikti vieną PVM deklaraciją (FR0600 forma pagal atitikimų lentelę, patvirtintą Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko 2004-03-01 įsakymu Nr. VA-29, Žin., 2004, Nr. 46-1545) ne vėliau kaip iki 2004 m. liepos 25 dienos.

Nuo 2004 07 01

Juridiniams ir fiziniams asmenims, kurių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis, pradedant pusmečio, kurį įsigyjamos prekės iš kitų valstybių narių, pirmuoju mėnesiu atsiranda prievolė mokestiniu laikotarpiu laikyti kalendorinį mėnesį, neatsižvelgiant į tai, kad prekės įsigyjamos ne kiekvieną mėnesį. Todėl PVM mokėtojai, kurių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis, planuojantys įsigyti ir įsigyjantys prekių iš kitų valstybių narių, pradedant to pusmečio pirmuoju mėnesiu turi teikti kalendorinio mėnesio PVM deklaracijas (FR0600 forma, patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko 2004-03-01 įsakymu Nr. VA-29, Žin., 2004, Nr.. 46-1545) už visus to pusmečio mėnesius.

Jeigu asmenys, kurių mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis, per pusmetį neplanuotai įsigijo iš valstybių narių prekių, bet nuo pusmečio pradžios neteikė kalendorinio mėnesio PVM deklaracijų, jie turi pateikti ne tik to mėnesio, kurį įsigijo prekių, PVM deklaraciją bet ir visų kalendorinio pusmečio mėnesių PVM deklaracijas.

Jeigu asmenys, kurių mokestinis laikotarpis kalendorinis pusmetis, per pusmetį įsigijo iš valstybių narių prekių, tačiau neteikė kalendorinio mėnesio deklaracijų, o pasibaigus pusmečiui, pateikė kalendorinio pusmečio deklaraciją, tai tokia PVM mokėtojų deklaracija laikoma nepateikta ir mokestinės prievolės pagal jos duomenis neformuojamos.

Juridiniams asmenims, kurių mokestinis laikotarpis kitoks negu kalendorinis mėnuo, pradedant mėnesiu, kurį įsigyjamos prekės iš kitų valstybių narių, atsiranda prievolė mokestiniu laikotarpiu laikyti kalendorinį mėnesį. Todėl PVM mokėtojai, kurių mokestinis laikotarpis yra kitoks negu kalendorinis mėnuo, už tą mėnesį, kurį įsigyja prekių iš kitų valstybių narių, nė vėliau kaip iki kito mėnesio 25 dienos turi teikti kalendorinio mėnesio PVM deklaracijas. Už laikotarpį tarp kito mokestinio laikotarpio, suderinto su vietos mokesčio administratoriumi, ir kalendorinio mėnesio mokesčio laikotarpio turi būti pateikiamos atskiros PVM deklaracijos (FR0600 forma), kaip kito laikotarpio PVM deklaracijos. Šios deklaracijos turi būti pateiktos nė vėliau kaip per 25 dienas nuo deklaruojamo laikotarpio pabaigos.

Mokestinio laikotarpio keitimas iš kalendorinio mėnesio į kalendorinį pusmetį

Jeigu juridiniams bei fiziniams asmenims, PVM mokėtojams, I ar II rašto dalyje nurodytais atvejais atsiranda prievolė 2004 m. gegužės ir birželio mėnesiais ir/ar kitą kalendorinį pusmetį teikti kalendorinio mėnesio PVM deklaracijas, tai po to einantį pusmetį nurodytieji PVM mokėtojai gali toliau teikti kalendorinio mėnesio PVM deklaracijas be papildomo prašymo, nepriklausomai nuo to, ar jie tą pusmetį įsigyja prekių iš kitų valstybių narių, ar ne.

Jeigu juridiniai asmenys, kurių pajamos iš ekonominės veiklos per praėjusius metus neviršijo 200 000 Lt ar fiziniai asmenys, kurie daugiau neplanuoja įsigyti prekių iš valstybių narių ir vėl nori taikyti kalendorinio pusmečio PVM mokestinį laikotarpį, jie turi vietos mokesčių administratoriui pateikti prašymą leisti taikyti kalendorinio pusmečio mokestinį laikotarpį. Vietos mokesčių administratorius patenkina tokį prašymą tik tuo atveju, jei prašymas buvo pateiktas ne vėliau kaip sueinant PVM deklaracijos už pirmą to pusmečio (nuo kurio PVM mokėtojas prašo taikyti kalendorinio pusmečio mokestinį laikotarpį) mėnesį pateikimo terminui (t.y. atitinkamai iki vasario 25 d. arba rugpjūčio 25 d.).