Medikai savaitgalį gelbėjo grybais apsinuodijusius kauniečius
Sekmadienį po vakarienės iš grybų patiekalų kauniečių šeima buvo priversta skubėti pas gydytojus. Į namus iš Kauno medicinos universiteto (KMU) klinikų jau išleista ir praėjusį šeštadienį grybais apsinuodijusi studentė.
Išplovė skrandžius
Dabar jaučiamės pakenčiamai. Temperatūra tebėra pakilusi: vyrui - trisdešimt septyni, sūnui - trisdešimt aštuoni laipsniai. Man kiek geriau nei jiems. Laukiame šeimos gydytojo, - vakar sakė kaunietė I.R.
Moteris, jos vyras ir studentas sūnus užvakar blogai pasijuto praėjus kelioms valandoms po vakarienės. Aš ir vyras - apie 9 valandą vakaro, o sūnus - apie pusę vienuoliktos. Pradėjome vemti, viduriuoti, pakilo temperatūra. Gėrėme Nošpos, angliukų, bet niekas nepadėjo, - pasakojo I.R.
Greitosios medicinos pagalbos stoties medikai ligonius nuvežė į Kauno medicinos universiteto klinikas. Ten jiems buvo išplauti skrandžiai. Grybų mėgėjai namo buvo išleisti ryte.
Grybavo vyras
Susirgę kauniečiai neabejojo, jog apsinuodijo grybais. Daugiau nebuvo kuo. Tik bulvių, kopūstukų tą dieną valgėme. Tikriausiai koks nuodingas grybas papuolė, - kalbėjo moteris.
Ji prisiminė vieną, panašų į jauną kelmutį, kuriuo šiek tiek abejojo vyras. Bet parodė kaimynei, o ši sakė, kad tikrai kelmutis, - teigė kaunietė.
Gamtos dovanų, iš kurių ir buvo pagaminta vakarienė, namo parnešė vyras. Jis - jau daugelį metų grybauja. Iki šiol niekada nebuvo apsirikęs. Per metus šeima prisirinkdavo ir suvalgydavo apie 50 litrų grybų.
Dabar atrodo, kad grybų jau prisivalgiau visam gyvenimui. Praėjus kiek laiko gal ir vėl juos rinksim, bet kol kas tikrai nesinori, - tikino I.R.
Turguje grybus pardavinėjusios moterys tikino, jog kol kas kelmučiai neauga. Jų bus tik po kelių savaičių.
Kuo skubiau pas gydytojus
KMU Nefrologijos klinikos gydytojas toksikologas Algirdas Stonys sakė, jog praėjusį šeštadienį į medikus kreipėsi grybų valgiusi ir susirgusi mergina. Apsinuodijimo požymiai pasireiškė po valgio praėjus keturioms valandoms. Jai buvo nustatytas lengvas apsinuodijimas. Ligonė pasveiko.
Specialistų teigimu, pats pavojingiausias grybas Lietuvoje - žalsvoji musmirė, dažnai palaikoma ūmėde ar žaliuoke. Ji yra nusinešusi žmonių gyvybę. Žalsvosios musmirės kepurėlė žalia, pilkai, rudai ar gelsvai žalsva, vidurinė jos dalis tamsesnė. Kotas tuščiaviduris, žalsvas, į pagrindą gumbiškai sustorėjęs. Apatinę koto dalį gaubia skiautėta išnara. Nemažai bėdos pridaro ir blyškioji musmirė, painiojama su pievagrybiu.
Net vienoje šioje musmirėje esantis nuodo amatoksino kiekis gali būti mirtinas. Jo savybės nepakinta verdant, kepant, sūdant ir kitaip juos konservuojant.
Apsinuodijus žalsvąja ar blyškiąja musmirėmis žmogus pirmąją dieną jokių negalavimų nejaučia, antrąją pradeda vemti, skauda pilvą, viduriuoja. Trečiąją dieną būklė pagerėja, tačiau jau pažeidžiamos kepenys. Vėliau prasideda kraujavimas iš virškinamojo trakto, dėl sutrikusios medžiagų apykaitos pažeidžiamos galvos smegenys, sutrinka sąmonė, gali ištikti koma, prasideda ūminis inkstų nepakankamumas. Po savaitės ištinka mirtis. Sunkių apsinuodijimo amatoksino turinčiais grybais komplikacijų galima išvengti, jei ligonis laiku kreipiasi profesionalios pagalbos.
Apsinuodijus kitais grybais, pirmiausiai prasideda stiprūs raižantys pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Apima bendras silpnumas, mieguistumas, nuslopsta centrinė nervų sistema. Kiti simptomai: pakitęs elgesys, galimos haliucinacijos, regos sutrikimai, traukuliai, psichozė, gali sustiprėti prakaitavimas.
Naujausi komentarai