Iš didelio debesies - mažas lietus


2005-11-19
Stasys GUDAVIČIUS
Iš didelio debesies - mažas lietus

Po Prezidento kreipimosi ir padidėjusio teisėsaugos aktyvumo Vyriausybės vadovo nuotaika pagerėjo

Prokurorai tirs, kaip buvo privatizuotas viešbutis “Draugystė” (dabar “Crowne Plaza”) Vilniuje, šiuo metu priklausantis premjero Algirdo Brazausko žmonai Kristinai.

Tai bus daroma Valstybės turto fondui (VTF) pateikus papildomos medžiagos apie šio privatizavimo procesą. Tokiu būdu reaguojama į Prezidento Valdo Adamkaus paraginimą teisėsaugos institucijoms atsakyti į klausimus apie A.Brazausko šeimos verslo reikalus.

Pats Ministras Pirmininkas po Prezidento kalbos jaučiasi tvirčiau. Premjeras ketina kitą savaitę viešai atsakyti į klausimus apie “Draugystės” privatizavimą.

Paskatino nauja medžiaga

Generalinė prokuratūra vakar Vilniaus apygardos prokuratūrai pavedė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl “Draugystės” privatizavimo teisėtumo. Pasak generalinio prokuroro pavaduotojo Gintaro Jasaičio, toks sprendimas priimtas iš VTF gavus papildomos medžiagos apie privatizavimo procesus po 2000 metų.

VTF medžiagą prokurorams atsiuntė kitądien po to, kai Prezidentas V.Adamkus savo viešame pareiškime ketvirtadienį paragino teisėsaugos ir kontroliuojančias institucijas pateikti teisinį įvertinimą klausimų, susijusių su A.Brazausko šeimos verslo reikalais.

G.Jasaitis teigė, kad Generalinė prokuratūra jau anksčiau tikrino “Draugystės” privatizavimo tyrimo medžiagą. 1998 metais Vilniaus apylinkės prokuratūra nusprendė atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą neradus nusikaltimo sudėties. Dabar nuspręsta, kad toks sprendimas buvo pagrįstas ir nėra pagrindo atnaujinti ikiteisminį tyrimą.

Tačiau iš VTF gauta medžiaga apie “Draugystės” privatizavimą po 2000 metų. Atsižvelgiant į tai ir yra priimtas sprendimas pradėti naują ikiteisminį tyrimą. G.Jasaitis pripažino, jog šiuo atveju tikrinant iš VTF gautą medžiagą gali kilti sunkumų dėl to, kad, po 2000 metų, viešbutį privatizavus įvairūs akcijų pirkimo, pardavimo, paskolų ėmimo sandoriai buvo atliekami privačių asmenų ir su valstybe nesusijusių įmonių.

Generalinio prokuroro pavaduotojas taip pat sakė, kad yra patikrinta dar viena medžiaga - dėl viešojo maitinimo įstaigos “Šešupė” privatizavimo, kuriame dalyvavo dabartinė premjero žmona Kristina Brazauskienė, tyrimo. Jis prokuratūros buvo nutrauktas 1998 metais. Pasak G.Jasaičio, atlikus patikrinimą nustatyta, kad visi prokuratūros ankstesni veiksmai “buvo pagrįsti” ir “Šešupės” byla grąžinta į archyvą. Be to, dėl “Šešupės” privatizavimo jau yra suėję ir senaties terminai.

STT netirs

Savo pareiškime Prezidentas kreipėsi ne tik į VTF, bet ir į kitas specializuotas institucijas. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Povilas Malakauskas pabrėžė, kad jei būtų turėjusi pakankamai duomenų STT ir be atskirų paraginimų būtų pradėjusi ikiteisminius tyrimus dėl “Šešupės” ar “Draugystės” privatizavimo. “Nenorėčiau, kad atrodytų, jog STT ar kitos teisėsaugos institucijos ieško priežasčių ko nors nedaryti. Nereikia jokių politinių raginimų. Jei būtų pakankamai informacijos ir duomenų, tas tyrimas būtų pradėtas be jokių raginimų”, - žurnalistams Seime kalbėjo P.Malakauskas.

Pasak jo, STT, kaip institucija, negali pradėti ikiteisminio tyrimo tais atvejais, kuomet yra suėję senaties terminai arba jei dėl konkrečių atvejų jau yra priimti procesiniai sprendimai. STT, jos vadovo teigimu, galėtų pradėti ikiteisminį tyrimą dar tuo atveju, jei būtų konkretus pareiškėjas.

Pasak STT vadovo, kadangi kalbama apie beveik 10 metų senumo įvykius, nerealu, kad pati STT pradėtų tyrimą, jokių duomenų ši tarnyba apie “Šešupės” ir “Draugystės” privatizavimą neturi ir negali turėti, nes prieš 10 metų STT dar nebuvo įkurta. “Mes turime įrodyti kyšio davimą ar įtaką, padarytą telefonu, kuri yra 10 metų senumo. Atvirai pasakysiu - tai įrodyti dabar yra neįmanoma”, - sakė P.Malakauskas.

Buvo kreiptasi ir į Valstybės kontrolę, kad ši irgi pareikštų savo nuomonę apie A.Brazausko šeimos verslo reikalus. Tačiau kontrolieriai kol kas niekaip nereagavo į Prezidento pareiškimą. Valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė šiuo metu yra komandiruotėje užsienyje.

Atsakys tiesioginiame eteryje

V.Adamkus paragino ir patį premjerą A.Brazauską pateikti atsakymus į visuomenę dominančius klausimus. Ministras Pirmininkas jau atsiliepė į šį raginimą. Ateinančio antradienio vakarą Lietuvos televizijos tiesioginiame eteryje premjeras žada atsakyti į iš anksto specialiu nemokamu telefonu arba elektroniniu paštu užduotus klausimus apie savo žmonos verslą.

Pastarosiomis dienomis rimtai galvojęs apie galimą atsistatydinimą, Vyriausybės vadovas po Prezidento kalbos pasijuto ramiau. “Dabar jo nuotaika geresnė”, - “Kauno dienai” sakė A.Brazausko vadovaujamos Socialdemokratų partijos valdybos narė, parlamentarė Roma Žakaitienė. “Premjeras yra darbingas ir Vyriausybės stabilumui bent kol kas grėsmės nėra”, - “Kauno dienai” teigė Darbo partijos deleguotas ūkio ministras Kęstutis Daukšys.

Keletas ministrų ketvirtadienio vakarą po susitikimo su kalbą pasakiusiu Prezidentu susitiko ir su A.Brazausku.

Neoficialūs šaltiniai patvirtino, kad premjeras iš valstybės vadovo lūpų išgirdo tai, ką ir norėjo išgirsti, todėl jo nuotaika pasitaisė ir ketinimai pasitraukti iš pareigų atidėti gerokai vėlesniam laikui, nors ir neužmiršti.

Ir pats A.Brazauskas pareiškė, kad Prezidentas susidariusią situaciją dėl jo šeimos verslo reikalų vertina “teisingai”. “Prezidentas teisingai įvertino situaciją. Jis pasakė tą patį, ką aš sakiau: pirmiausiai turi būti teisinis pagrindas, ir tada galime vertinti”, - vakar žurnalistams sakė jis. Pasiteiravus, ar jis yra emociškai palaužtas, premjeras linksmai paragino “pažiūrėti” į jį.

Seimo vadovas remia premjerą

Seimo Pirmininkas, socialliberalų lyderis Artūras Paulauskas vakar pareiškė, kad dėl žmonos verslų turintis aiškintis A.Brazauskas gali toliau dirbti, o Vyriausybė yra stabili.

Seimo vadovas mano, kad premjeras yra visiškai darbingas ir apie “emocinį palūžimą” negali būti nė kalbos. “Aš neturiu duomenų, kad premjeras būtų palūžęs. Jis yra darbingas ir dirbantis. Bet kuriam žmogui, nežiūrint nei pareigų, nei patirties, nei metų naštos, toks puolimas yra žmogiškai sunkiai pakeliamas. Kai skaitai kiekvieną dieną pačius blogiausius straipsnius apie save, tai reikia būti visiškai bejausmiam ar geležiniam, kad į tai nereaguotum. Suprantama, kad žmogus reaguoja, bet apie palūžimą, atsisakymą dirbti - negali būti net kalbos”, - interviu Lietuvos radijui sakė A.Paulauskas.

Parlamento vadovas tikina, kad Vyriausybė yra stabili, ir greitai bus surasta išeitis iš susidariusios situacijos. “Premjeras dirba, Vyriausybės nariai pareiškė pasitikėjimą premjeru. Tikrai sugebėsime bendrai ir premjeras atskirai surasti formų ir būdų, kaip išeiti iš šitos situacijos. Prezidentas keletą išeičių pasiūlė. Galima bus normalizuoti situaciją”, - kalbėjo jis.

Opozicija nesitiki greitų atsakymų

Tuo tarpu Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius teigė netikįs, kad premjero pasiryžimas kalbėti tiesioginiame eteryje ir prokurorų atliekamas tyrimas panaikins visus iškilusius klausimus. “Atrodo, kad atsakymai į iš anksto parengtus klausimus ir prokurorų veiksmai reikalingi tik kaip satisfakcija iš posto pasitraukti jau nusprendusiam premjerui”, - “Kauno dienai” sakė jis.

A.Kubilius pažadėjo, kad opozicija ir toliau kels Vyriausybės vadovui nemalonius klausimus, kol sužinos visą tiesą. “To reikia net ne mums. To reikia visuomenei, kuri niekaip negauna atsakymų į iškilusius “Draugystės” privatizavimo klausimus”, - pareiškė jis.

Tuo atveju, jeigu premjeras pasitrauktų iš pareigų, pasak Seimo opozicijos lyderio, dabartinė valdančioji keturių partijų dauguma turėtų išlikti. “Mes nesvarstome galimybės prisidėti prie galimos naujos, “vaivorykštės” koalicijos”, - kalbėjo konservatorių vadovas A.Kubilius.