Inteligentų liga traukiasi nenoriai


2002-10-16
Giedrė BUDVYTIENĖ
Inteligentų liga traukiasi nenoriai
Per dešimtmetį sergamumas tuberkulioze išaugo beveik dvigubai, jai gydyti beveik 2 mln. litų mums skyrė norvegai

Vienas atvira tuberkulioze sergantis žmogus gali užkrėsti iki 20 sveikųjų. Per metus ši liga Lietuvoje diagnozuojama 2,5 tūkst. gyventojų, iš jų 80 proc. - atvira tuberkuliozė.

Didžioji dalis sergančiųjų yra asocialūs asmenys. Juos sunku priversti gydytis, laikytis režimo. Nuo tokių ligonių galima užsikrėsti net troleibuse. Sovietmečiu buvo skelbiama, kad tuberkuliozę pavyko įveikti visiems laikams, tačiau po nepriklausomybės paskelbimo sergančiųjų skaičius per trumpą laiką išaugo beveik dvigubai. Iki šiol jo nepavyksta sumažinti. Tikimasi, kad tai pavyks padaryti įgyvendinus Valstybinę tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės programą, kurią Vyriausybė patvirtino prieš kelias savaites.

Lina

Smulkutė ir liesutė šviesiaplaukė atrodo visai sveika, nepaisant neįprasto blyškumo. Tik stiklinis butelis su žarnele, pradingstančia kažkur tarp jos drabužių, artipilnis skysčio, parištas marle, kad būtų galima nešiotis vaikštant, išduoda, kad ji - ligonė. “Tuberkulioze susirgau būdama 16 metų. Tai “šeimyninė” liga - sirgo teta, mama. Prieš šešerius metus mane išgydė. Jaučiausi visai gerai, beveik užmiršau savo ligą. Tačiau šią vasarą ji netikėtai vėl atsinaujino”, - pasakoja kaunietė Lina.

“Mergina pradėjo karščiuoti, plaučiuose atsirado skysčio, - komentuoja Vilniaus Santariškių tuberkuliozės ir plaučių ligoninės vyriausiasis gydytojas habil. med. dr. Vladislavas Vencevičius.” - Vėliau trūko plautis, teko atlikti operaciją. Tiesa, ligonė jau sveiksta, pamažu atsistato”. Gydytojas žada, kad greitai išleis Liną į namus, išims drenus ir tą butelį “atjungs”. Jei prisižiūrės, nepervargs, neperšals, gers vaistus, vitaminus, tinkamai maitinsis - viskas bus gerai. Tam, kad įveiktų šią ligą, jai prireiks daug kantrybės ir laiko.

Ligonė, klausydamasi V.Vencevičiaus, žada: daugiau nesilaikysiu jokių dietų. Pasirodo - liga atsinaujino ne be priežasties. Nusprendusi, kad yra pernelyg apkūni, mergina griebėsi drastiškų dietų. “Svarbiausia, kad būčiau sveika. Ir tos apimtys, svoris man neberūpi. O juk galvojau, šį rudenį pradėsiu mokytis. Pasiūlė neblogą specialybę profesinėje mokykloje - drabužių priežiūros specialistės. Baigusi galėčiau dirbti meistre”, - įsisvajoja Lina. Ir vakarinę mokyklą ketino lankyti. Dabar teks šiuos planus mažiausiai metams atidėti: “Na, nieko, pasveiksiu ir tada mokysiuos”.

Senukai

“Esu Elmaras Miežis iš Pasvalio”, - prisistato žilas aukštaūgis, sutiktas ligoninės koridoriuje. Pirmą kartą tuberkuliozė jam diagnozuota 1956 metais po persirgto pleurito. Tada gydėsi, pasveiko. “Tiek metų buvo ramu, o dabar štai, “išlindo”, - stebisi 75 metų senukas. V.Vencevičius aiškina, kad pakitimai, likę plautyje, atsinaujino. Ligonis pradėjo karščiuoti. Gydėsi Pasvalio, vėliau - Panevėžio ligoninėje. Pavasarį 3 mėnesius išgulėjo Santariškių tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninėje. Lyg ir pagerėjo, tad gydytojai jį išleido namo. “Tačiau prieš kelias savaites E.Miežis vėl pasijuto blogiau. Teko į pleuros ertmę įvesti drenus, nes plautyje pradėjo kauptis skysčiai. Šio paciento patologija labai sudėtinga, o gydymas ilgas ir brangus”, - sako ligoninės vadovas.

Šalia operacinės esančioje palatoje gulėjo ką tik išoperuotas Sigitas Matulis iš Biržų - jam taip pat įstatyti drenai. Ligonis tikino, kad jaučiasi neblogai. S.Matulis susirgo 1997 metais. Iš pradžių ligą lyg ir pavyko stabilizuoti vaistais, tačiau šią vasarą prasidėjo kraujavimas. Gydymas rajono ligoninėje ne ką tepadėjo. Vilniuje jam teks praleisti kelis mėnesius. “Kas galėjo pagalvoti, kad taip atsitiks. Pasirodo, tuberkulioze apsikrėčiau nuo kaimyno. Jis seniai kosėjo, spjaudėsi, bet pas daktarus nėjo. Visi ir jis pats galvojo, kad jam vėžys ir niekas nepadės, tai kam laiką gaišti. O aš ką, gerai su juo “sueidavau”, dažnai susitikdavome, pasišnekėdavome, kartu išgerdavome”, - pasakojo ligonis.

Nesirenka

“Tuberkuliozė nesirenka, ar žmogus jaunas, ar senas, išsilavinęs, ar asocialus”, - tikina jau daugiau kaip 30 metų pačius sunkiausius ligonius iš visos Lietuvos gydantis V.Vencevičius. Nors daugiau kaip 80 proc. sergančiųjų šia liga yra asocialūs asmenys, tačiau netrūksta ir atsitiktinai užsikrėtusiųjų. Pastaraisiais metais serga ir studentai, mokytojai, gydytojai. Tuberkulioze galima apsikrėsti bet kur, jei netoliese bus atvira ligos forma sergantis žmogus. O tokių yra nemažai. Kol pakliūva į ligonines, jie gyvena tarp sveikųjų. Jų giminės, artimieji, bendradarbiai ar kaimynai profilaktiškai patikrinami, tuo tarpu kiti kontaktai taip ir lieka nežinomi.

Piktnaudžiaujantieji alkoholiu, narkomanai, benamiai vengia gydytis, pažeidinėja režimą, todėl taip pat kelia pavojų aplinkiniams. Ligoninės darbuotojai nešioja ant burnos ir nosies apsauginius tvarsčius, o atlikdami tyrimus užsideda respiratorius, bet kasmet po kelis apsikrečia šia liga, aiškina V.Vencevičius. Kai kuriuose regionuose pasiekusi vos ne epidemijos lygį tuberkuliozė nenoriai traukiasi. Iš 100 tūkst. gyventojų ši klastinga liga diagnozuojama 72 žmonėms. Iš viso Lietuvoje tuberkulioze serga apie 10 tūkst. žmonių.

Taupymas

Sergančiųjų tuberkulioze gydymas ilgas ir sudėtingas, brangiai kainuoja vaistai. Ypač tada, kai nustatoma daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė, kuria serga apie 9 proc. ligonių. “Tuberkuliozės prevencija yra labai svarbi, bet tai, kad programose numatytos lėšos skiriamos tik ambulatorinei grandžiai, o mes turime verstis kaip išmanom, neteisinga. Neseniai torakalinės chirurgijos lovadienio kaina paprastose ligoninėse padidinta iki 200 litų, o mums mokama tik 165 litai. O juk gydome pačius sunkiausius ligonius iš visos Lietuvos”, - sako gydytojas V.Vencevičius.

Vien tik vaistų, kurie yra brangūs, vienam ligoniui per dieną reikia už 60 litų; jei liga atspari vaistams - daugiau kaip 100 litų. To, kas lieka, turi užtekti operacijoms, perrišimams, perplovimams, lašinėms, maitinimui, personalo algoms, remontui, šildymui, reagentams. “Laimė, kad naują rentgeno aparatą mums nupirko Sveikatos apsaugos ministerija.

Iš to, ką uždirbame patys, jo nesugebėtume įsigyti”, - svarsto ligoninės direktorius. Pasak jo, sunkiausiomis ligos formomis sergantys ligoniai nuostolingi. Tenka taupyti mažinant gydytojų, kitų darbuotojų skaičių, atlyginimus, darbuotojai išleidžiami nemokamų atostogų. Pastatas seniai neremontuotas. Trečio aukšto palatas nuolat užlieja vanduo, nes stogas kiauras. Trumpiausiai ligonis šioje gydymo įstaigoje gydosi 2 mėnesius, ilgiausiai - 7 mėnesius per metus.

Šiuo metu ligoninėje gydomi 25 benamiai, neturintys dokumentų, pilietybės, socialiai neapdrausti. “Patenka jie dažniausiai tiesiai į reanimacijos skyrių, kur ligonių kasos apmoka tik už trijų dienų gydymą. Tačiau daugeliui reikia ilgalaikio gydymo, kuris trunka nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Už tai mums niekas nemoka, o mes negalime jų išmesti į gatvę, gydyti - mūsų pareiga. Mes jau ne kartą kėlėme klausimą, kad šie asmenys nebūtų užkraunami ligoninei, jais pasirūpinti turėtų valstybė, įteisinusi tai įstatymais. Tačiau ši problema taip ir liko neišspręsta”, - piktinasi V.Vencevičius.

Programa

Neseniai Vyriausybė patvirtino Valstybinę tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės 2003 - 2006 metais programą, pagal kurią numatoma per šį laikotarpį sumažinti sergamumo rodiklius iki 55 sergančių 100 tūkst. gyventojų. To tikimasi pasiekti organizuojant efektyvią tuberkuliozės profilaktiką, užtikrinti ankstyvą ligos diagnostiką, plėtoti ambulatorinį tiesiogiai kontroliuojamą naujai nustatytų ligonių gydymą. Programoje numatytos profilaktinės priemonės kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietose.

Daugiau dėmesio ketinama skirti socialinei sergančiųjų paramai: ligoniams, kuriems taikomas tiesiogiai kontroliuojamas ambulatorinis gydymas, bus kompensuojamos priemokos už vaistus, kelionės į sveikatos priežiūros įstaigą ir atgal išlaidos, dalijami maisto paketai. Taip pat bus perkami reagentai, konteineriai, objektyviniai stikleliai, vonelės, pirštinės, spjaudyklės ir kitos priemonės, reikalingos tyrimams. Projektui skirtomis lėšomis bus dengiamos ir gydytojų bei slaugytojų kelionės pas pacientus, kuriems skiriamas kontroliuojamas ambulatorinis gydymas.

Šios priemonės bus finansuojamos iš Norvegijos “Tiesiogiai kontroliuojamo tuberkuliozės gydymo strategijos” projektui skirtų lėšų - 1,9 mln. litų.