Gero sodinuko paslaptys


2005-08-30
Gero sodinuko paslaptys

Norint mugėse ir turguose nusipirkti gerą medelį reikia pagrindinių sodininkystės žinių

Tektų nusivilti rečiau, jei sodinukai būtų perkami medelynuose - ten iškasti medeliai iškart atitinkamai prižiūrimi, jų šaknys neišdžiūva.

Perkant medelius mugėse ir turguose pirmiausiai reikia įsitikinti, ar pardavėjai turi sodinamosios medžiagos kokybės dokumentus.

Neužtenka pardavėjo žodžių, kad medeliai sveiki ar elitiniai - tokie teiginiai turi būti patvirtinti atitinkamais dokumentais. Po to sodinuką reikia tinkamai apžiūrėti.

Medeliai turi būti be lapų

Medeliai turi būti su aiškiomis viršūnėmis. Dvimečiai medeliai privalo turėti ne mažiau kaip keturias tinkamu (horizontalesniu) kampu augančias, proporcingai aplink kamieną išsidėsčiusias, ne trumpesnes kaip 25-30 cm šakas.

Priklausomai nuo poskiepio augumo, medelio stiebo skersmuo 30 cm aukštyje nuo šaknų turėtų būti: obelų ir kriaušių - 15-18 mm, kaulavaisių - 12-14 mm.

Obelų, kriaušių (sėklavaisių) kamienėlio aukštis iki pirmųjų šakų - 60-80 cm, kaulavaisių - apie 50 cm. Medelių aukštis - 1,2-1,8 m. Sodinuko šaknys turi būti proporcingos medelio antžeminei daliai - 25-30 cm ilgio. Perkant medelius reikia pažiūrėti, kokiame aukštyje jie skiepyti. Išauginti su vegetatyviškai dauginamais poskiepiais (poskiepis - augalas, į kurį įskiepijama kito augalo šakelė ar pumpuras), turėtų būti nuo žemės paviršiaus ne mažiau kaip 10 cm.

Dar vis pasitaiko pardavėjų, siūlančių sodinukus su lapais. Jei medeliai neauginami konteineriuose, tai juos iškasus palikti lapai greičiau negu per vieną dieną išgarina tiek vandens, kad medeliai nebeprigyja.

Jei dar matyti šviežios žaizdelės lapkočio vietoje, vadinasi, lapai buvo pašalinti per vėlai. Jeigu žievė pažeista prie pumpurų - lapai nubraukti ne ta kryptimi (per žaizdas gali patekti žievės ligos, išsivystyti vėžys).

Būtina patikrinti šaknis

Medeliai turi būti sveiki, nepažeisti mechaniškai, subrendę. Jei šakų galuose ir viršūnėje jau yra susiformavęs pumpuras, medeliai nebeauga, yra pasirengę žiemai.

Jei ant stiebo matyti gelsvai rusvos pailgos dėmės, toks sodinukas jau serga žievės ligomis, o po metų kitų užsikrės vėžiu ir žus.

Negali būti pasiraukšlėjusi medelio žievė, nulinkę šakų galai ir viršūnė - tai byloja, kad sodinukas nukentėjo nuo sausros.

Būtina patikrinti medelių šaknis. Nubraukus neišdžiūvusio medelio šaknų išorinį sluoksnį, šaknys turi likti baltos ir drėgnos. Taip tikrinti reikia turguose ir mugėse, kai medeliai keliauja ir stipriai nukenčia, jei tinkamai neprižiūrimi.

Turime neužmiršti, kad sveiki sodinukai - pusė sėkmės.

Kaip sodinti

Prieš sodinant medelį, iškarpomos sužeistos, patrumpinamos per ilgos šaknys, kad sodinant neužsilenktų. Šaknys mirkomos molio ir karvių mėšlo tyrėje.

Obelų ir kriaušių skiepai su sėkliniu poskiepiu sodinami tokiame gylyje, kokiame augo medelyne, o skiepytų vyšnių ir slyvų sodinukai sodinami taip, kad skiepijimo vieta būtų paslėpta žemėje. Sunkioje žemėje skiepijimo vieta apkaupiama - tada mažiau išauga poskiepių atžalų.

Vaismedžiai su vegetatyviniais poskiepiais sodinami giliau negu augo medelyne, bet skiepijimo vieta visuomet turi būti dirvos paviršiuje (5-10 cm aukščiau žemės paviršiaus). Medeliai pasodinti per daug giliai nustoja būti žemaūgiai.

Serbentai ir agrastai sodinami bent 5-8 cm giliau, negu augo medelyne, - tada jie geriau krūmijasi.

Aviečių šaknies kaklelis turi būti ties žemės paviršiumi. Tik lengvose dirvose galima sodinti maždaug 5 cm giliau.

Kasamos tokios duobės, kad laisvai tilptų sodinamo vaismedžio ar krūmelio šaknys. Jos paskleidžiamos ant duobėje padaryto kauburėlio ir atsargiai užpilamos žemėmis.

Pasodintas augalas kelis kartus papurtomas, kad pribirtų žemių tarp šaknų. Žemė sumindžiojama taip, kad užpilta duobė taptų panaši į lėkštę, ir gausiai paliejama.

Žemei šiek tiek pašalus, medelius reikia mulčiuoti - tai apsaugo šaknis nuo iššalimo, o pavasarį bus mažiau piktžolių. Mulčio storis 5-10 cm. Mulčiuojama pūdiniu, durpėmis, medžio drožlėmis. Kai mulčiuojama mėšlu, prie kamienėlio paliekamas kelių centimetrų nemulčiuotas tarpelis.