Faktai ir komentarai Pereiti į pagrindinį turinį

Faktai ir komentarai

2008-05-13 14:59

Gripas jau gąsdina epidemija

Gripas jau gąsdina epidemija

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, šio miesto gyventojai vis dar nepasiduoda ūmiai virusinei ligai - gripui ir iki šiol daugiausiai serga ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Gripo epidemija skelbiama, kai šia liga ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis suserga daugiau kaip 100 iš 10 tūkst. gyventojų.

Kaune antrąją šių metų savaitę sergamumo rodiklis buvo 68,4 iš 10 tūkst., pirmąją savaitę - 45,5 iš 10 tūkst. gyventojų. Antrąją šių metų (sausio 5- 11 dienų duomenys) savaitę iš pustrečio tūkstančio užregistruotų ligonių gripas diagnozuotas tik 643 asmenims.

Gripu dažniausiai serga vaikai iki 16 metų, kurie sudaro 57,5 proc. visų ligonių. Paprastai gripo epidemija Lietuvoje kyla sausio-kovo mėnesiais.

Pasak Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ULPKC) pranešimo, sergančiųjų ypač padaugėjo Panevėžyje, kur 10 tūkst. gyventojų užregistruoti 123,6 susirgimo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Šiame mieste iš viso peršalimo ligomis susirgo 1472 žmonės, iš kurių 157 (10 proc.) - gripu.

ULPKC duomenimis, Šiauliuose 10 tūkst. gyventojų praėjusią savaitę teko 122,7 susirgimo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, Kaune - 67,4, Klaipėdoje - 45,5, Vilniuje - 41,9 susirgimo.

Sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotojo Algimanto KAŽEMĖKAIČIO komentaras:

- Siekdami pagerinti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir greitosios medicinos pagalbos stoties darbą, prašome kauniečių, pajutusių pirmuosius negalavimo simptomus (aukšta temperatūra, galvos, gerklės ir raumenų skausmai, bendras silpnumas) nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ar gydymo įstaigą, kurioje gydotės. Labai svarbu nelaukti iškvietimų į namus registracijos pabaigos, kai šeimos gydytojas nebegali pakeisti suplanuotos darbo dienos. Rekomenduojame objektyviai įvertinti, ar negalėtumėte patys nuvykti į sveikatos priežiūros įstaigą iki jos darbo pabaigos. Karščiuojantys pacientai priimami be eilės pas šeimos gydytoją, o jei jis tuo metu nedirba - pas bet kurį kitą (apie karščiavimą būtinai nurodykite registratūroje). Kreiptis į Greitosios medicinos pagalbos stotį rekomenduojame sveikatos būklei sparčiai blogėjant. Informuojame, kad daugeliui šeimos gydytojų galima pasiskambinti telefonu, jo numerio teiraukitės registratūrose.

Primename, kad plintant ūmioms virusinėms kvėpavimo takų infekcijoms rekomenduojama stiprinti organizmo atsparumą, vengti persišaldymų ar kitų panašių veiksnių, taip pat - masinio susibūrimo vietų, renginių, nebijoti naudoti paprastą, bet efektyvią kvėpavimo takų apsaugos priemonę - kaukę. Jos pas mus dar nepopuliarios, bet nepelnytai. Tuo turėtų susirūpinti patys gyventojai ir darbdaviai. Daugelis darbuotojų, kontaktuojantys su besikeičiančių asmenų srautu (prekybininkai, kasininkai, socialinių paslaugų teikėjai ir pan.), turėtų dėvėti kaukes, kurias galima įsigyti vaistinėse ar pasigaminti patiems iš kelių marlės sluoksnių.

Nedidelės visų mūsų bendros pastangos padės ženkliai sumažinti susirgimų skaičių ir išvengti nepatogumų susirgus.

Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties pamainos vyresniosios gydytojos Birutės LABUTIENĖS komentaras:

- Pastaruoju metu per parą sulaukiame daugiau kaip tris šimtus, o kartais - arti keturių šimtų iškvietimų pas ligonius. Beveik ketvirtadalis jų kviečiasi skubios pagalbos medikus dėl virusinių kvėpavimo takų infekcijų ar gripo. Tokių ligonių gydymas Valstybinės ligonių kasos nepriskirtas mūsų funkcijoms ir už jas neapmokama: dėl tokių iškvietimų padidėjus mūsų darbo krūviui, kitiems ligoniams kartais tenka ilgiau laukti skubios pagalbos medikų.

Logiška, kad susirgę žmonės kreipiasi į medikus. Problemų kyla dėl to, kad visose miesto poliklinikose išsikviesti gydytoją į namus galima tik iki 13 valandos, nors šeimos gydytojo institucija buvo sukurta tam, kad ligonis galėtų kreiptis į jį visą parą bet kuriuo klausimu. Mes, Greitosios medicinos pagalbos stoties medikai, telefonu konsultuojame ligonius, o esant reikalui skubame pas juos, tačiau susirgus lėtine liga prašome visų pirma pasinaudoti šeimos gydytojo paslaugomis, nelaukti vėlaus vakaro ar savaitgalio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų