Etikos slenksčiai politikų neglumina


2004-09-16
Stasys GUDAVIČIUS
Etikos slenksčiai politikų neglumina

Paskelbtos aukštų valstybės pareigūnų privačių interesų deklaracijos neatskleidžia galimų konfliktų pagrindų

Valdininkai nebijo viešai deklaruoti savo turimas akcijas, nekilnojamąjį turtą, gautas ar suteiktas paskolas, tačiau yra linkę nutylėti, kokias brangias dovanas yra gavę ar kokie verslo ryšiai gali jiems sukelti pavojų patekti į neetišką situaciją.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Algirdas Meškauskas apgailestauja, kad pareigūnai vis dar nesuvokia, kaip yra svarbu itin kruopščiai ir apgalvotai užpildyti privačių interesų deklaracijas, nes dažnai nuo jų priklauso, ar bus nubaustas į galimą viešųjų ir privačių interesų konfliktą patekęs valdininkas.

Užpildė tūkstančiai pareigūnų

VTEK vakar popiet paskelbė daugiau kaip pusketvirto tūkstančio įvairaus rango valstybės pareigūnų, valdininkų ir teisėjų privačių interesų deklaracijų už 2003 metus suvestinę. Terminas, kai pareigūnai turėjo užpildyti ir pateikti VTEK savo privačių interesų deklaracijas, baigėsi gegužės 15 dieną. Bet jos skelbiamos dar keturiais mėnesiais vėliau.

Kasmet komisija turi rūpesčių su tais valdininkais, kurie vėluoja pateikti tokius dokumentus arba išvis jų nepateikia. Tokie pareigūnai baudžiami administracine tvarka baudomis iki 1000 litų. Tačiau šiemet absoliuti dauguma pareigūnų, ypač aukščiausio rango, deklaracijas pateikė laiku.

Jau šešerius metus pildomoje deklaracijoje valdininkai turi nurodyti, kokias turi akcijas, individualias įmones, kokias gavo brangias dovanas. Prašoma nurodyti įvairius turtinius įsipareigojimus. Taip pat turi būti deklaruoti ir interesų konfliktus galintys sukelti giminystės ar artimi ryšiai su kitais asmenimis. Deklaruojami ir sutuoktinio ar partnerio duomenys, galintys turėti įtakos interesų konfliktams.

Iš šių deklaracijų nematyti, kiek pareigūnai turi piniginių lėšų ar santaupų bankuose. Tokie duomenys paaiškės rugsėjo pabaigoje, kai turėtų būti paskelbtos kasmetinės turto ir pajamų deklaracijos.

Komentuodamas pateiktas deklaracijas A.Meškauskas atkreipė dėmesį, kad pastarojo laikotarpio politikų galimos korupcijos skandalai neišmokė pareigūnų į šiuos dokumentus surašyti visus įmanomus pagrindus, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas. “Dažnoje deklaracijoje liko tušti gautų dovanų skyriai ar skyriai, susiję su artimais asmenimis, dirbančiais vienoje ar kitoje tarnyboje. Bet juk gali atsitikti ir taip, kad skandalas kils dėl, tarkim, kokio nors pareigūno kontaktų su jo gerai pažįstamais verslininkais. Jeigu šios pažintys nebus deklaruotos, mūsų komisija gali nuspręsti, kad pareigūnas nusižengė tarnybinei etikai ir turėtų būti baudžiamas”, - dėstė VTEK vadovas.

Deklaravo šalies vadovai

2003 metais kadenciją baigęs Prezidentas, dabartinis valstybės vadovas Valdas Adamkus, deklaravo tuomet pensijos forma gavęs pajamų iš Prezidentūros. Kartu su žmona Alma jis taip pat nurodė gavęs pajamų iš amerikiečių bendrovėje “Morgan Stenlek” laikomų pinigų. Prezidentas nurodė turįs Vyriausybės taupymo lakštų. V.Adamkus deklaracijoje pažymėjo, kad jo vardo fondas apmokėjo kai kurias paslaugas. Šiuo atveju turimos galvoje šimtatūkstantinės skolos, likusios V.Adamkui po 2002-2003 metų Prezidento rinkimų kampanijos, kurias iš dalies padengė fondas.

Deklaraciją V.Adamkus užpildė ir perdavė komisijai šių metų liepos pabaigoje, tuomet, kai vėl pradėjo eiti Prezidento pareigas.

Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas savo privačių interesų deklaraciją užpildė ir perdavė VTEK būdamas laikinuoju Prezidentu. Joje nurodoma, kad Seimo vadovas su Teisės universitete referente dirbančia žmona Jolanta turi gyvenamąjį namą Tarandėje, du butus Vilniuje ir keturis sklypus. A.Paulauskas turi šiek tiek vertybinių popierių.

Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas su žmona Kristina yra gana stambūs nekilnojamojo turto valdytojai. Premjero deklaracijoje nurodyta, kad jis ir jo žmona turi kelis namus ar sodo namelius Vilniuje, Kaišiadoryse ir Švenčionyse, nemažą butą sostinėje. Jie taip pat turi šešis sklypus Vilniuje, Kaišiadoryse, Švenčionyse ir Trakuose.

Brazauskai turi bendrovių “Plasta” ir “Draugystė” akcijų. A.Brazauskas deklaravo gavęs paskolą iš banko “Snoras”, kurią grąžinti reikės iki šių metų pabaigos. Skiltyje apie artimus asmenis, kurių veikla gali sukelti interesų konfliktų, premjeras nurodė savo žmoną, dirbančią viešbučio “Crown Plaza Draugystė” direktore, ir dukterį Laimą Mertinienę, kuri turi individualią įmonę “Skliautų pynė”.

R.Paksas neatsivėrė visuomenei

Rolandas Paksas nuo Prezidento pareigų buvo nušalintas šių metų balandžio pradžioje, tai yra likus daugiau kaip mėnesiui iki privačių deklaracijų pateikimo VTEK pabaigos. Todėl komisija neteko teisės išreikalauti iš R.Pakso tokios deklaracijos, nors beveik visus 2003 metus jis buvo šalies Prezidentas. Taip nušalintasis valstybės vadovas išvengė būtinybės viešai pripažinti galimus savo viešųjų ir privačių interesų konfliktų pagrindus.

Darbo partijos lyderis, turtingiausias Seimo narys Viktoras Uspaskichas deklaravo turįs gausybę butų ir sklypų - Kėdainių mieste ir rajone, Vilniuje, Palangoje, Maskvoje. Jis taip pat valdo bendrovių “Vikondos kapitalas”, “Krekenavos agrofirma”, “Agrofirma Josvainiai”, “Kėdainių lombardas” bei daugelio kitų Kėdainių rajono firmų akcijų. Savo deklaracijoje V.Uspaskichas nurodė dešimtims žmonių ir bendrovių paskolinęs pinigų.

Iš Seimo narių daugiausiai žemės sklypų ir Lietuvoje, ir ne tik joje turi Ramūnas Karbauskis, jau nebedalyvaujantis būsimo Seimo rinkimuose. Vien Šiaulių rajone šis verslininkas valdo 91 žemės sklypą.

Vakar VTEK interneto puslapyje paskelbtose deklaracijose nebuvo vasaros viduryje parlamentarų mandatų atsisakiusių Vytenio Andriukaičio, Arvydo Vidžiūno ir Vytauto Kvietkausko, nors jie deklaracijas užpildė ir jas pateikė dar gegužę. Apie tai sužinojęs iš “Kauno dienos” A.Meškauskas ėmė aiškintis situaciją su savo tarnybos darbuotojais. “Grynai techninis nesusipratimas. Kadangi jie atsisakė Seimo nario mandatų, pagalvota, kad jų deklaracijų viešinti nebereikia. Bet aš manau, kad tai reikia daryti, nes mes jas turime, nepaisant netgi to, kad šiuo metu jie jau nebėra parlamentarai”, - sakė suglumęs VTEK pirmininkas, patikinęs, kad artimiausiomis dienomis ir šių buvusiųjų Seimo narių pavardės atsiras suvestinėje.

Kauno meras turi daug akcijų

Kauno miesto mero Arvydo Garbaravičiaus deklaracijoje nurodytas tik sklypas Kauno rajone ir butas Palangoje. Bet meras su žmona Rita turi nemažai vertybinių popierių. Tai bendrovių “Lietuvos energija”, “Lietuvos elektrinė”, Vakarų skirstomieji tinklai, Rytų skirstomieji tinklai, “Mažeikių elektrinė”, “Elektros tinklų statyba”, “Kruonio HAE statyba”, “Šiaulių energijos statyba”, “Gelžbetoninių atramų gamykla”, “Elektros viešbutis” akcijos.

1998 metų gegužę A.Garbaravičius paskolino pinigų bendrovei “Genys” ir jų kol kas neatgavo. Taip pat nurodyta, kad turima individuali O.Šmidtienės įmonė, kuri turėtų užsiimti statybomis, bet veiklos nevykdo.

Vicemeras Erikas Tamašauskas kartu su žmona Gražina Brone valdo tris namus Kaune ir Raseinių rajone, taip pat penkis žemės sklypus Kaune, Raseinių ir Lazdijų rajonuose. Tamašauskai turi įmonių “Kauno audiniai”, “Vilkas”, “Status quo”, “Invetex” akcijų, įregistravę veiklos nevykdančią įmonę “Erikas ir Co”, prieš ketverius metus yra pasiėmę paskolą iš “Nord/LB” banko. E.Tamašauskas deklaracijoje nurodė esąs Kauno apskrities buriavimo federacijos ir Kulkinio šaudymo klubo prezidentas.

Ūkininkaujančio vicemero Kazio Starkevičiaus deklaracija kukli. Jis nurodė tik turįs po porą statinių ir žemės sklypų Kauno mieste bei rajone.

Vicemeras Kazimieras Kuzminskas turi kelis namus - nusipirktą ir pastatytą Kaune bei Kelmės rajone. Į pastarąjį atkurta nuosavybė. Šiose vietovėse yra ir septyni sklypai.

Pagyrė apskrities viršininką

Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Giedriaus Buinevičiaus žmona Augenija dirba vyresniąja inspektore Valstybės kontrolėje. G.Buinevičius turi bendrovės “Sauga” akcijų. Be to, G.Buinevičius suteikė paskolą šiai įmonei 2000 metais. Jo individuali įmonė “Sesta” yra likviduojama. G.Buinevičius nurodė esąs bendrovės “Kauno švara” valdybos narys.

Kauno apskrities viršininkas Valentinas Kalinauskas savo deklaracijoje, be kelių savo turimų statinių ir žemės sklypų Jonavos rajone bei bendrovės “Hibridas” akcijų, nurodė, kad “šiuo metu sprendžiamas klausimas dėl teisės į žemę atkūrimo sutuoktinės tėvui Sigitui Sinkevičiui”. Taip viršininkas parodė, kad šis faktas tam tikromis sąlygomis gali sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą, nes būtent apskrities administracija užsiima žemės grąžinimu.

VTEK pirmininkas A.Meškauskas teigė, kad tokio pagrindo deklaravimas įrodo, jog V.Kalinauskas “pasielgė etiškai ir dorai”, todėl vargu ar žemės grąžinimo faktas žmonos tėvui galės būti vertinamas kaip tarnybinės etikos pažeidimas. “Jis tik turėtų nusišalinti nuo sprendimo dėl žemės grąžinimo priėmimo”, - pasufleravo VTEK vadovas.

Nematė reikalo pildyti

Šiemet pirmą kartą privačių interesų deklaracijas turėjo užpildyti ne tik merai ar kiti aukštesnio rango savivaldybės tarnautojai, bet ir visi savivaldybių tarybų nariai.

Prieštaringai vertinamas “Kauno grūdų” savininkas, Kauno miesto tarybos narys Tautvydas Barštys savo deklaracijoje nurodė turįs porą butų ir namą Kaune. Jis ir jo žmona Sigita turi įmonių “Kauno grūdai”, “Vilniaus paukštynas”, “Tubus” ir “Jūsų stilius” akcijų. Deklaracijoje nurodyta, kad per pastaruosius kelerius metus T.Barštys suteikė kelias paskolas savo firmoms “Tubus”, “Jūsų stilius” bei jo paties vardo individualiai įmonei.

Įvairiais nusikaltimais kaltinamo ir dabar kalėjime teismo proceso pabaigos laukiančio skandalingiausiojo Kauno miesto tarybos nario Enriko Daktaro deklaracijos išvis nėra. “Jis sėdi kalėjime, todėl, matyt, nematė reikalo pildyti deklaraciją. Tačiau buvimas kalėjime neatleidžia nuo pareigos užpildyti privačių interesų deklaraciją, nes E.Daktaras oficialiai tebėra Kauno miesto tarybos narys”, - konstatavo A.Meškauskas.

VTEK vadovas pridūrė, kad E.Daktaras, matyt, pateks į palyginti neilgą sąrašą tų pareigūnų, kurie laiku neužpildė ir nepateikė deklaracijų, todėl gali būti nubausti administracine tvarka.