Elektrošokas Kauno sukčiams Pereiti į pagrindinį turinį

Elektrošokas Kauno sukčiams

2008-05-14 12:13

Demaskuota organizuota apgavikų gauja, pavogusi elektros energijos mažiausiai už 2 milijonus litų

 Po beveik keturis mėnesius trukusios bendros policijos ir Vakarų skirstomųjų tinklų (VST) vidaus kontrolės skyriaus darbuotojų operacijos pareigūnai atskleidė pritrenkiančio masto ir įžūlumo aferą. Keletas VST inspektorių, susitarę su kai kurių įmonių savininkais, patys atsukinėdavo elektros skaitiklių parodymus ir imdavo už tai 20 - 50 proc. pavogtos energijos vertės atlygį.

Demaskuota organizuota apgavikų gauja, pavogusi elektros energijos mažiausiai už 2 milijonus litų

 

Po beveik keturis mėnesius trukusios bendros policijos ir Vakarų skirstomųjų tinklų (VST) vidaus kontrolės skyriaus darbuotojų operacijos pareigūnai atskleidė pritrenkiančio masto ir įžūlumo aferą. Keletas VST inspektorių, susitarę su kai kurių įmonių savininkais, patys atsukinėdavo elektros skaitiklių parodymus ir imdavo už tai 20 - 50 proc. pavogtos energijos vertės atlygį.

“Biznis” Nr. 1

VST vidaus kontrolės tarnybos direktorius Linas Petronis, pasakodamas apie demaskuotą elektros vagysčių mechanizmą pastebėjo, kad energijos perdavimo ir paskirstymo versle tam tikri techniniai bei komerciniai nuostoliai yra neišvengiami.

“Vakarų Europos šalyse paprastai jie siekia 5 - 6 proc. parduodamos elektros energijos kiekio. Rytų Europos kraštuose - maždaug 10 - 11 proc. Tuo tarpu Kauno regione šis rodiklis buvo kone dvigubai ar net trigubai didesnis. Atrodo, kad sovietmečiu valdiško turto vagystėmis su santvarka “kovoję” veikėjai niekaip negalėjo sustoti ir pastaraisiais metais”, - sarkastiškai pastebėjo L.Petronis.

VST padalinio vadovas juokavo, kad elektros vogimas tapo savotiška “sporto šaka”, dėl sunkiai paaiškinamų priežasčių tokia pat populiaria ir toleruojama, kaip ir brakonieriavimas. Jis pastebėjo, jog pagal pelningumą energijos vagystės lenkia netgi tokią nusikalstamą veiklą kaip narkotikų prekyba, todėl ši problema egzistuoja civilizuotame pasaulyje.

“Tarybiniais metais, kai elektros kilovatvalandė kainuodavo keletą kapeikų, jos neapsimokėjo vogti. Netgi priešingai - kai kurios įmonės būdavo priverstos stengtis sunaudoti suplanuotą kiekį energijos ir klastodavo skaitiklių parodymus, juos didindami. Tačiau rinkos sąlygomis viskas apsivertė.

Kadangi pagal sunaudotą energiją daugeliu atvejų galima spręsti ir apie pagamintos produkcijos kiekį, elektros vagys turėjo galimybę sukčiauti žymiai platesniu mastu. Tikėtina, kad jie dalį gaminių ar paslaugų parduodavo klastodami buhalterinės apskaitos dokumentus, nemokėdavo dalies mokesčių ir t.t.”, - spėjo L.Petronis.

Kaip pavyzdį VST atstovas nurodė vieną Kauno kavinę, kuri iki patikrinimo deklaruodavo sudeginanti 500 kWh energijos, o atsidūrusi sąžiningų kontrolierių akiratyje - 10-11 tūkst. kWh. Šiuo metu nustatyta per 50 Kaune veikusių parduotuvių, kepyklų, picerijų, kavinių bei kitų nedidelių įmonių, kurios padedant VST inspektoriams vogė elektrą.

Nurodyti jų pavadinimus, kaip ir 5 sulaikytų VST darbuotojų pavardes, policijos pareigūnai kategoriškai atsisakė, motyvuodami tebevykstančiu ikiteisminiu tyrimu.

“Galiu paminėti, kad vienas sulaikytų asmenų, kai kuriuose sluoksniuose dar žinomas Kazoko pravarde, oficialiai gaudavo viso labo 800 litų atlyginimą, Kaune turėjo maždaug milijono litų vertės namą su baseinu ir žiemos sodu, Vilniuje greta “Europos” prekybos centro buvo įsigijęs 300 tūkst. Lt vertės butą, porą žemės sklypų ir kitų prabangaus gyvenimo atributų”, - prasitarė L.Petronis.

Spėjama, kad, priklausomai nuo nugvelbiamos energijos kiekio bei verslininkų ir inspektorių draugystės tvirtumo, pastarieji gaudavo 20 - 50 proc. sumas nuo “sutaupytos” elektros vertės.

Persilaužimas vagysčių fronte

Pasakodami apie sėkmingą elektros vagims suduotą smūgį, policijos generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Tubis teigė, kad sudėtingumu ir masteliais jį netgi galima lyginti su karine operacija.

“Vienu metu buvo atlikta apie 60 kratų, kuriose dalyvavo policijos pareigūnai ir VST specialistai. Kadangi mes sugebėjome užkirsti kelią informacijos apie atliekamą tyrimą nutekėjimui, rezultatai buvo tikrai geri. Pavyko ne tik nustatyti per 50 energiją vogusių įmonių, kurių padaryta žala gali būti vertinama mažiausiai 2 mln. litų. Be to, buvo demaskuota laboratorija, kurioje buvo gaminamos falsifikuotos plombos skaitikliams”, - pasakojo K.Tubis.

Klausiami, kodėl toks tyrimas buvo pradėtas tik dabar, L.Petronis patikino, jog dėl to reikėtų “kaltinti” privatizavimą.

“Galima tik stebėtis, kad į tai anksčiau niekas nekreipė dėmesio, nors bendrovės apyvarta siekdavo beveik milijardą litų, o ji pati buvo priskirta strateginių įmonių sąrašui. Kai VST atsirado tikri šeimininkai, čia buvo įkurta vidaus kontrolės tarnyba, kuri bene pirmą kartą rimtai pasižiūrėjo į elektros vagysčių problemą. Padarius kai kurias analizes bei gavus papildomos informacijos, mes kreipėmės į policijos kriminalinį biurą ir susitarėm dėl bendradarbiavimo. Šiandien galima tik pasidžiaugti jų profesionalumu ir jau pasiektais rezultatais”, - pasakojo L.Petronis.

Beje, VST atstovas patikino, kad pavogti elektros nepaliekant pėdsakų neįmanoma. Klastojant skaitiklių parodymus būtina naudoti plombas, kurios išduoda kas, ką ir kada darė.

“Įrodymų pakanka, tik reikia turėti noro juos matyti ir surinkti. Žinoma, turint 650 tūkst. vartotojų tvarkos įvesti visur vienu metu neįmanoma, tačiau tikimės per artimiausius dvejus trejus metus nuostolius dėl elektros energijos vagysčių radikaliai sumažinti”, - žadėjo VST vidaus kontrolės tarnybos direktorius.

Tiksliau nurodyti, kiek laiko veikė elektros vagių gauja, nei policijos pareigūnai, nei VST atstovai nesiryžo, tačiau patvirtino, kad sulaikytieji inspektoriai buvo seni įmonės darbuotojai. Beje, iš viso Kaune dirbo 20 inspektorių, kurių dalis, neoficialiomis žiniomis, taip pat patyrė spaudimą ar netgi sulaukė grasinimų reikalaujant padėti kai kurioms įmonėms vogti elektrą. Įkliuvusius sukčius bei dar tris darbuotojus, galimai susijusius su energijos grobstymu, VST jau atleido iš darbo.

Teismą pasieks dar šiemet

Lietuvos kriminalinės policijos biuro atstovas Tomas Graužinis pripažino, kad lig šiol į teisėsaugos akiratį nebuvo pakliuvusi nė viena panaši istorija, tačiau sakė neabejojąs tyrimo sėkme.

“Kadangi tai nėra sudėtinga byla, čia nereikės atlikti dokumentinių revizijų ar sulaukti kokių nors specialistų išvadų, tikėtina, kad ji teismą pasieks dar šiais metais”, - prognozavo T.Graužinis.

Policijos pareigūnai priminė, kad ikiteisminis tyrimas vyksta pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 179 straipsnio 2 dalį. Jame už elektros, šilumos energijos, dujų, vandens ir panašių dalykų grobstymą numatyta laisvės atėmimo bausmė iki 6 metų. Tyrimas vyksta ir pagal BK 228 straipsnio 2 dalį, kuri numato atsakomybę už valstybės tarnautojų ar jiems prilygintų asmenų (šiuo atveju - VST inspektorių) piktnaudžiavimą vykdant pareigas. Už šį nusikaltimą irgi numatytas laisvės atėmimas iki 6 metų bei atimta teisė dirbti tam tikrą darbą.

“Tyrimas taip pat turėtų patikslinti ir tai, kokia forma bendrininkavo elektros grobstytojai, kas buvo kurstytojai, kas organizatoriai, kas vykdytojai. Kol kas nenorėtume skubėti ir naudoti sąvokų “nusikalstama gauja”, “nusikalstamas susivienijimas” ar pan., tačiau akivaizdu, kad tai - aukštesnio kvalifikacinio lygio grupė”, - sakė K.Tubis.

VST taip pat žadėjo reikalauti žalos atlyginimo iš energiją grobsčiusių įmonių.

“Nuostolių apskaičiavimo metodika yra gana negailestinga, todėl kai pateikiamas ieškinys už energiją, pavogtą per kelerius metus, susidariusios sumos dažnai mažesnėms įmonėms reiškia bankrotą. Mes jokiu būdu nenorime žlugdyti verslo, tačiau vagysčių toleruoti neketiname. Kova su elektros energijos bei tinklų turto grobstytojais tik prasideda, ji vyks visoje VST veiklos teritorijoje. Būtų labai gerai, jei visi verslininkai išgirstų šį perspėjimą ir padarytų reikiamas išvadas”, - tvirtino L.Petronis.

Kaltinimus atmeta

Vakarų skirstomųjų tinklų (VST) atstovų pranešimų apie nustatytus grobstymo atvejus potekstėje galima užčiuopti kaltinimus iki privatizavimo šioje bendrovėje dirbusiems vadovams. Jeigu bendrovėje iš tikrųjų veikė milijoninei aferai pridengti sukurta struktūra, tai galima numanyti, kad tokią veiklą ji pradėjo ne prieš kelis mėnesius. “Kauno dienos” žiniomis, grobstymu įtariami darbuotojai yra šios įmonės senbuviai.

Iki privatizavimo VST skyriaus vadovu dirbęs Algimantas Jankauskas sako, kad grobstytojus nustatydavo ir anksčiau dirbusi komanda.

“Ir mes buvome pagavę grobstant elektros energiją kelias bendroves, pavyzdžiui, tuo bandė užsiimti “Bernelių užeigos” darbuotojai, nubaudėme ir inspektorius. Atmetu įtarimus, kad valstybinė įmonė buvo nesuinteresuota mažinti nuostolius”, - sakė A.Jankauskas.

Stebina milijoniniai praradimai

Buvęs VST generalinis direktorius Arūnas Keserauskas prisiminė atvejus, kai patys energetikai pagavo elektros energijos vagis ir juos perdavė policijai.

“Mes garsiai nekalbėjome apie tokius atvejus, tačiau nuolat dirbo speciali tyrimo grupė. Aš galiu tik pasidžiaugti, kad ir naujiesiems VST savininkams pavyksta tęsti mūsų pradėtus darbus”, - sakė A.Keserauskas.

Ir prieš dvejus metus grobstant elektros energiją sugauti VST inspektoriai buvo atleisti iš darbo su įrašu darbo knygelėje.

Grobstant elektros energiją paprastai kaltininkai yra ir elektros energiją vartojantys gyventojai bei įmonės, ir juos kontroliuojantys inspektoriai, už įkalčių nuslėpimą imantys pinigus.

“Labai stebina paminėti milijoniniai nuostoliai. Mano vadovavimo metu grobstymai buvo gerokai mažesni. Kita vertus, nuostolių dydį nustatyti labai sunku”, - sakė A.Keserauskas.

Buvęs direktorius abejoja, kad per 8-9 mėnesius dėl grobstymo buvo patirta 50 mln. Lt nuostolių, kaip buvo skelbta pradžioje.

“Nesunku patikrinti - žinom, kiek gauname iš perdavimo tinklų ir kiek gauname lėšų iš vartotojų. Blogiausiu atveju galimi tik 12 proc. nuostoliai, o 50 mln. Lt praradimą įmonė labai greitai pajaustų”, - sakė A.Keserauskas.

Pavojų apie grobstymą padėdavo nustatyti Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) atstovai užfiksuodavo nuostolius elektros tinkluose. Jiems didėjant VEI pradeda bausti ar naudoti kitas sankcijas, o skirstomieji tinklai gauna ženklą, kad elektros energijos grobstytojai suaktyvėjo.

Baudžia aplaidžius inspektorius

Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) Kauno teritorinio skyriaus vedėjas Algirdas Jakubauskas turbūt geriausiai šalyje žino, kokiais būdais nesąžiningi žmonės gali grobstyti elektros energiją. Tokie būdai viešai nekomentuojami. Apie tokias galimybes vedėjas skaito paskaitas elektros skirstomųjų tinklų specialistams. Grobstymo atvejus gali nustatyti tik žinodamas kuo daugiau būdų, kaip tai įmanoma padaryti.

“Mane labai nustebino, kad vagyste kaltinami kaip tik tie įmonių darbuotojai, kurie turėtų tokius pažeidimus nustatyti”, - sakė A.Jakubauskas.

Tiesa, VEI specialistai du kartus per metus tikrina pačių skirstomųjų tinklų įrenginių techninę būklę ir dažnai randa pažeidimų, tačiau tokie trūkumai, pasak A.Jakubausko, paprastai greitai ištaisomi.

“Nors skirstomuosiuose tinkluose dabar veikia didelės kontrolės tarnybos, tačiau mes dažnokai nustatome, kad atsakingi darbuotojai nesilaiko, pavyzdžiui, skaitiklių keitimo planų. Tokiais atvejais pagal Administracinės teisės pažeidimų kodeksą inspektorius baudžiame 500-700 Lt baudomis, tačiau įmonės, tikėtina, patiria kur kas didesnių nuostolių”, - priminė A.Jakubauskas.

Taigi nereikėtų dėl visų nuostolių kaltinti tik dabar sugautus grobstytojus.

Šimtai grobstymo būdų

Šį kartą Vakarų skirstomieji tinklai nesikreipė pagalbos į Valstybinės energetikos inspekcijos atstovus.

“Matyt, jie patys turi specialistų”, - sakė A.Jakubauskas ir pridūrė, kad jis galėtų išvardyti daugiau nei šimtą sunkiai nustatomų būdų, kaip įmanoma grobstyti elektros energiją. Būdų daug, tačiau tai padaryti nelengva. Tai gali padaryti tik šios srities žinovas.

“Teko nustatyti labai išradingų grobstymo būdų, kai įrengiami slapti jungikliai. Atėjus kontrolieriams jie įjungiami ir skaitiklis pradeda veikti, o kontrolieriui išėjus jis vėl išjungiamas. Kiti gudruoliai padarydavo atšakas požeminiame kabelyje - neįtardamas tokio grobstymo nenustatysi, nebent atkastum kabelį”, - aptakiai pasakojo A.Jakubauskas.

Vagia ir Rytuose

Elektros energijos grobstymo atvejų būta ir Rytų skirstomuosiuose tinkluose. Nustatyti elektros energiją grobstę ne tik fiziniai asmenys, bet ir pramonės įmonės.

“Nors dirba specialus vindikacijos skyrius, taikome prevencines priemones, tačiau kasmet nustatome grobstytojų. Su grobstymais susiję darbuotojai iš karto atleidžiami iš darbo”, - sakė Rytų skirstomųjų tinklų elektros tiekimo skyriaus direktorius Saulius Kasparavičius.

Tiesa, būta ir bylinėjimosi atvejų, tačiau, pasak direktoriaus, teisėsauga dažnai nesiimdavo tirti tokių bylų.

“Mums aiškindavo, kad tokius reikalus turi spręsti pati įmonė. Tiesa, mes reikalaudavome, kad grobstytojai kompensuotų nuostolius”, - sakė S.Kasparavičius ir prasitarė, kad kompensuoti tekdavę ne vieną tūkstantį litų. Pasak direktoriaus, sunkiausia nustatyti įmonėje dirbančius vagišius.

“Auksarankiai” elektrikai

Prieš dvejus metus “Kauno diena” rašė apie “auksarankio” elektriko nusikalstamą veiklą Narsiečių mikrorajone.

2002 m. lapkritį elektrikas Virginijus Lekavičius pateko į Centro policijos kriminalistų pasalą. Pas sulaikytąjį rasta ir užrašų knygelė su klientų sąrašu, adresais. Per dvejus tokios veiklos metus susikaupė daug klientų.

Dėl turtinės žalos padarymo apgaule iškelta baudžiamoji byla. Vakarų skirstomieji tinklai savo nuostolius tada įvertino apie 45 tūkst. Lt. Uždirbo ir auksarankis meistras - už skaitiklio atsukimą 1000 kilovatvalandžių atgal prašydavo 30 Lt užmokesčio. Už 500-600 kilovatvalandžių panaikinimą imdavo 10-15 Lt. Tą patį mėnesį labai panašiomis aplinkybėmis Aleksote įkliuvo dar vienas elektrikas. Algirdas Sadauskas sulaikytas Veiverių gatvės 130-ojo namo laiptinėje, mėgindamas suklastoti vienos šio daugiabučio gyventojos elektros skaitiklio parodymus. Jam taip pat iškelta baudžiamoji byla dėl turtinės žalos padarymo apgaule.

Turimais duomenimis, A.Sadauskas imdavo grynais 50 proc. nuo sutaupytos sumos, atsukus atgal elektros skaitiklio kilovatvalandes.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų