Ekspatarėjo rėmėjai prie teismo kėlė šurmulį


2004-05-06
Arūnas IVAŠKEVIČIUS
Ekspatarėjo rėmėjai prie teismo kėlė šurmulį

Gintaro Šurkaus viltys susitaikyti su laikinuoju Prezidentu Artūru Paulausku žlugo  

Vakar šmeižtu kaltinamo G.Šurkaus teisme liudijo nukentėjusiuoju pripažintas laikinasis Prezidentas. Nors buvęs nušalintojo Prezidento Rolando Pakso patarėjas G.Šurkus vylėsi, jog baudžiamoji byla gali būti nutraukta, jei jam pavyktų susitaikyti su A.Paulausku, tačiau teismas nusprendė bylą pradėti nagrinėti iš esmės, kadangi G.Šurkus neprisipažįsta esąs kaltas ir neatgailauja.  

Įvertino kaip spaudimą  

Posėdžio pradžią Vilniaus miesto 3-iajame apylinkės teisme sudrumstė negausus, tačiau triukšmingas piketuotojų būrelis, aktyviai palaikęs R.Pakso bendražygį G.Šurkų. Kai kurių piketuotojų veidai jau ne kartą buvo matyti daugelyje pastaruoju metu rengtų protesto akcijų, skirtų R.Paksui paremti.

Piketuotojai, kurių buvo mažiau nei dešimt, sustojo kitoje gatvės pusėje priešais teismo pastatą. Kaip įprastai, jie savo akcijai pasigamino plakatų. Šį kartą piketuotojų laikomi plakatai, kuriuose net kelis kartus paminėti žodžiai “sąmokslas” ir “sąmokslininkai”, turėjo įtikinti, kad Lietuvoje varžoma žodžio laisvė.

Pamatę prie teismo pastato laikinąjį Prezidentą A.Paulauską, piketuotojai ėmė skanduoti “Gėda, gėda!”. Tokiais pačiais šūksniais pasitiktas ir liudyti pakviestas buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Mečys Laurinkus. Tuo tarpu pasirodžius teisiamajam G.Šurkui, piketuotojai ėmė skanduoti “Valio Šurkui!”.

Bylą nagrinėjantis teisėjas tokią akciją įvertino kaip spaudimą teismui ir paprašė G.Šurkaus, kad jis lieptų savo rėmėjams išsiskirstyti. Tačiau G.Šurkus pareiškė, kad ne jis pakvietė šiuos žmones. Tuomet teisėjas paskambino į netoliese įsikūrusį Vilniaus miesto 3-iąjį policijos komisariatą ir iškvietė policininkus.

Pareigūnai piketuotojų neišvaikė, vengdami konflikto, tačiau stebėjo akcijos dalyvius ir palaikė tvarką.  

Bandė kaltę versti žurnalistei  

G.Šurkus dar praėjusiame posėdyje pareiškė norįs susitaikyti su laikinuoju Prezidentu. Pagal įstatymus susitaikymas šmeižto bylose įmanomas, jei kaltinamasis pripažįsta savo kaltę, o nukentėjusysis atsisako pretenzijų. Tačiau G.Šurkus šią procedūrą įsivaizdavo savaip - jo teigimu, bylą paprasčiausiai reikėtų nutraukti, kadangi jo veiksmuose nėra nusikaltimo sudėties.

Vakar prokurorui perskaičius kaltinamąjį aktą, G.Šurkus neprisipažino esąs kaltas ir netgi pareiškė protestuojąs prieš tokį kaltinimą. G.Šurkui inkriminuojama tai, jog jis praėjusių metų gruodžio 19 d. nacionalinės televizijos laidoje “Savaitė” parodytame reportaže apkaltino tuometinį Seimo Pirmininką A.Paulauską surengus sąmokslą prieš Prezidentą R.Paksą. Ikiteisminis tyrimas dėl apšmeižimo pradėtas po to, kai A.Paulauskas parašė pareiškimą prokuratūrai.

G.Šurkus ginasi, tvirtindamas, kad jis tik viešai pareiškė įvairiuose visuomenės sluoksniuose plačiai aptarinėjamą “sąmokslo teoriją”, tačiau neketino įžeisti ar apšmeižti Seimo Pirmininko.

Vakar buvęs Prezidento patarėjas kaltę bandė suversti interviu su juo dariusiai nacionalinės televizijos žurnalistei Joanai Lapėnienei. Neva ji ilgai jį klausinėjo ir formulavo provokuojančius klausimus. Tuo tarpu kiti proceso dalyviai pastebėjo, kad žurnalistė netempė G.Šurkaus už liežuvio - jis pats prabilo apie sąmokslą, kai J.Lapėnienė paklausė apie R.Pakso keliones po Lietuvą.  

Bus apklaustas R.Paksas 

Kalbėdamas teisme A.Paulauskas sakė, kad jį įžeidė vieši G.Šurkaus kaltinimai vienu sunkiausių valstybinių nusikaltimų - sąmokslu. Laikinojo Prezidento teigimu, šis G.Šurkaus pareiškimas pakenkė ir viso Seimo autoritetui.

“Prezidentas ir jo patarėjai vedė propagandinį karą”, - teigė A.Paulauskas, pridurdamas, kad sąmokslo teorija siekta klaidinti žmones bei bandyti suversti kaltę dėl šalyje kilusios krizės “mistiniams sąmokslininkams”.

A.Paulauskas teismui taip pat priminė, kad pirmasis iš karto po to, kai buvo paviešinta slapta VSD pažyma apie grėsmes nacionaliniam saugumui, sąmokslo teoriją pradėjo kultivuoti tuometinis Prezidentas R.Paksas.

Žurnalistų paklaustas, ar G.Šurkus nebandė su juo taikytis, A.Paulauskas atsakė, kad jo net nematė paskutiniu metu. “Žmogus visų pirma turi bendrauti”, - pareiškė laikinasis Prezidentas.

Panašu, kad G.Šurkaus byla dar negreitai bus išnagrinėta, kadangi teismas patenkino teisiamojo prašymą liudytojais apklausti nušalintąjį Prezidentą R.Paksą bei Seimo narius Algimantą Matulevičių, Valdą Žalnerauską, Dailį Barakauską, Rolandą Pavilionį bei pastarojo žmoną Mariją Aušrinę Pavilionienę. Šių liudytojų bus klausiama, ką jie žino apie tariamai rengtą sąmokslą.

Gegužės 20 d. A.Paulauskas planuoja dalyvauti dar viename teismo posėdyje. Vilniaus 2-asis apylinkės teismas ketina nagrinėti baudžiamąją bylą, iškeltą Liberalų demokratų partijos pirmininkui Valentinui Mazuroniui, kuris taip pat kaltinamas apšmeižęs A.Paulauską.