Derybininkų ratas išplėstas
"Mažeikių naftos" kontrolės siekiantiems TNK-BP ir "Lukoil" leista "pasitaisyti"
Vakar ūkio ministro Kęstučio Daukšio vadovaujama Lietuvos derybų grupė keletą valandų diskutavo su į Lietuvą atskridusiu "Jukos" finansų direktoriumi Briusu Misamoru. Itin griežto konfidencialumo sąlygomis vykusių derybų (nuo žurnalistų buvo slepiama vieta, kur vyko pokalbis) metu, pasak ministro, daugiausia dėmesio skirta dviem papildomų akcijų emisijoms, tai yra opcionams, kuriuose "Mažeikių naftos" akcijos būtų parduodamos už gerokai mažesnę nei rinkos kainą.
Antroji svarbi naujiena - derybas leista tęsti tiek Lietuvos favoritu įvardytai kompanijai TNK-BP, tiek "Lukoil" ir JAV bendrovės "Conoco Phillips" duetui, kurie anksčiau buvo pateikę bene dvigubai kuklesnius pasiūlymus nei Kazachstano naftos ir dujų bendrovė "Kazmunaigaz" bei Lenkijos "PKN Orlen".
Tikslas - pinigai
"Mes apsikeitėm nuomonėmis, kaip galėtų būti sprendžiamas opcionų rebusas, ir sutarėm, kad iki Naujųjų metų Vyriausybė pateiks konkrečius projektus, kaip šią problemą galima spręsti", - sakė K.Daukšys.
Ministras patvirtino, kad "Jukos" yra linkęs pasinaudoti visomis dar 1999-aisiais bei 2002-aisiais pasirašytų sutarčių nuostatomis ir atsisveikindamas su 53,7 proc. šiuo metu turimų "Mažeikių naftos" akcijų gauti maksimalią finansinę naudą.
"Mes įsitikinome, kad kaina yra lemiamas veiksnys. Tačiau jie taip pat puikiai suvokia, kad tai padaryti galės tik suderinę savo ir mūsų interesus. Kaip tai gali būti padaryta, greičiausiai paaiškės kitų metų sausio vidury, kai bus pateikti galutiniai pretendentų į "Mažeikių naftos" šeimininkus pasiūlymai ir kai prasidės konkrečios derybos su Lietuva. Ar viską lems pinigai? Greičiausiai taip. "Jukos" tai yra gyvybiškai svarbu, tačiau jie puikiai supranta, kad geriausią rezultatą galės pasiekti tik bendradarbiaudami su mumis", - pabrėžė ūkio ministras.
K.Daukšys taip pat pripažino, kad nors apie Lietuvos poziciją opcionų klausimu su "Jukos" atstovais buvo kalbėta dar prieš porą savaičių, lig šiol jokių konkrečių variantų Vyriausybė nepateikė.
"Tiesa, tai nereiškia, kad mes nepajudėjome iš mirties taško. Buvo intensyviai dirbama ieškant ir samdant kvalifikuotus teisininkus, nes be jų pagalbos išsiversti neįmanoma. Tikimės sutartis su pasirinkta teisininkų kontora pasirašyti maždaug po dviejų savaičių. Šiaip yra ir kai kurių konkrečių idėjų, kaip problema galėtų būti sprendžiama, tačiau viešai apie tai kalbėti neturime teisės", - sakė Lietuvos derybų grupės vadovas.
Keturi pretendentai
Bandymus išklausti, kiek toli derybose su potencialiais "Mažeikių naftos" akcijų pirkėjais yra pasistūmėjusi pati "Jukos", K.Daukšys nuslopino patikinęs, jog "Jukos" itin skrupulingai laikosi derybų konfidencialumo principų.
"Jie patvirtino tik tai, TNK-BP ir "Lukoil" nėra pašalinti iš derybų. Jei šios bendrovės sutiks peržiūrėti pirminius savo pasiūlymus ir padidinti kainą iki panašios į pateiktą "Kazmunaigaz" bei "PKN Orlen" - galės dalyvauti antrame derybų etape. Žinoma, laiko tam minėtos kompanijos turi labai nedaug - tik iki Kalėdų", - pripažino K.Daukšys.
Vyriausybės favorite nurodyta TNK-BP, taip pat ir "Lukoil" -"Conoco Phillips" už "Mažeikių naftos" akcijas pasiūlė mažiausią kainą - apie 600-700 mln. JAV dolerių, tuo tarpu "Kazmunaigaz" - apie 1,2 mlrd. JAV dolerių. Lenkijos "PKN Orlen" teigia pasiūliusi dar daugiau.
Ministras taip pat atkreipė dėmesį, jog įtakos galutiniam sprendimui turės ne tik finansiniai pasiūlymai, bet ir besivaržančių kompanijų galimybės užtikrinti naftos tiekimą bei teikti kitas svarbias garantijas.
Kainos mįslė
Įdomu, kad kai kurie finansų rinkos analitikai "Kazmunaigaz" įvardytą sumą už "Mažeikių naftos" akcijas vadina nerealia.
"Galima neabejoti, kad "langas į Europą" jiems yra nepaprastai svarbus, tačiau žadama sumokėti kaina stebina. Arba jie blefuoja, arba nemoka skaičiuoti", - teigė vienas "Kauno dieną" konsultavęs ekspertas.
Kiti komentatoriai taip pat prisipažino esą kiek sutrikę, nes nežino, kaip traktuoti kazachų derybininkų poziciją. K.Daukšys, paprašytas įvertinti "Kazmunaigaz" užmojus ir garantijas aprūpinti Mažeikius naftos žaliava, sakė, jog galimi įvairūs naftos tiekimo ir mainų būdai.
"Jei jie sutinka prisiimti tokius įsipareigojimus - kodėl gi ne. Tačiau dėl to kazachus vadinti labiau realiais pretendentais negalima. Viskas paaiškės sausio vidury, kai bus pateikti įpareigojantys pasiūlymai. Kol kas situacija ir favoritas gali keistis kasdien", - aiškino ūkio ministras.