Darbdavių norai palydėti protestais
Profsąjungos žada ir toliau prieštarauti verslininkų siūlymui ilginti darbo savaitę
Pramonininkų siūlymas pailginti darbo savaitę pridedant papildomų viršvalandžių sukėlė ant kojų profesinių sąjungų atstovus, kurie vakar devyniuose šalies miestuose surengė protesto akcijas.
Kaune, ties Žemės ūkio rūmais, kur įsikūrusi Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacija, pakeisdami vieni kitus trypčiojo keli piketuotojų būreliai.
Akcija prasidėjo nuo fotosesijos
Darbuotojai - ne vergai, Mes prieš 60 valandų darbo savaitę, Nebevykite tautiečių iš Lietuvos - tokiais plakatais apsijuosę šeši piketuotojai išsirikiavo prie K.Donelaičio gatvėje esančių Žemės ūkio rūmų.
Piketuotojus iš karto pasitiko Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacijos viceprezidentas, vykdantysis direktorius Vaclovas Vytautas Pečatauskas. Jis draugiškai šnektelėjo su akcijos dalyviais, kartu papozavo jų fotografui, pats nuspaudė kelis kadrus atsineštu fotoaparatu, o įamžintus profsąjungininkus pakvietė vėliau užeiti pas jį į kabinetą.
Netrukus K.Donelaičio gatvės prieigose žurnalistų susirinko kur kas daugiau nei pačių piketuotojų. Dalia Vilimaitė, Kauno regiono energetikos įmonių jungtinės darbininkų profesinės sąjungos pirmininkė, aiškino, kad nesankcionuotame pikete negali dalyvauti daugiau kaip 10 asmenų, todėl akcija atrodo tokia negausi, tačiau vienų organizacijų atstovus keis kiti.
Atėjome čia pareikšti savo nuomonės dėl pramonininkų siūlymo. Jeigu žmonėms reikės dirbti nebe po 8, o po 12 valandų, tai, atmetus miegui skirtas 8 valandas ir dar sugaištą laiką į darbą ir atgal, šeimai liks tik dvi valandos. Tai apie kokią pilietinę visuomenę ir šeimą mes kalbame? - retoriškai klausė akcijos dalyvė.
Nuomonės išsiskyrė
Grupelė protestuotojų išsiskirstė jau po keliolikos minučių, kai kitoje gatvės pusėje vėliavas išskleidė Jungtinės profesinės sąjungos atstovai, o centre atsistojo jų vadovas Arvydas Dambrauskas.
Darbdaviai žlugdo Lietuvos pramonę. Argi verta diegti naujas technologijas, jeigu galima pailginti darbo dieną? Pridėjus papildomų darbo valandų nereikia kelti atlyginimų, o kad žmonės dirba naktį, kenksmingomis sąlygomis, niekam nerūpi. Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad piliečiai turi teisę į teisingą atlyginimą: kai žmogus gali pragyventi pats ir išlaikyti šeimą, - kalbėjo A.Dambrauskas, ragindamas darbdavius didinti atlyginimą, o ne ilginti darbo laiką.
Tokius žodžius nugirdęs pramonininkų atstovas V.V.Pečatauskas suskubo prieštarauti oponentui.
Mes nesiūlome pailginti darbo savaitės. Ji kaip buvo, taip ir liks 40 valandų. Mes prašome pailginti viršvalandžius nuo 8 iki 20 valandų per savaitę. Tai suteiktų žmonėms galimybę daugiau užsidirbti, - aiškino Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacijos viceprezidentas.
V.V.Pečatauskas akcentavo, kad pramonininkai tik pateikė savo siūlymus, o galutinį sprendimą priims Vyriausybė bei Seimas. Šis klausimas, be abejo, bus svarstomas ir Trišalėje taryboje, kurią sudaro valdžios, darbdavių ir profsąjungų atstovai. Pastarieji taip pat dar turėsią laiko pateikti savo poziciją.
Jeigu nebūtume išėję į gatves, tai dar neaišku, koks sprendimas būtų buvęs. Verčiau pažiūrėkite, kokiomis sąlygomis žmonės dirba! Jie darbe netenka sveikatos, tampa invalidais. Mes neleisime didinti žmonėms darbo krūvio, nes Lietuvoje darbo savaitė ir taip yra viena ilgiausių Europoje, - neslėpdamas pasipiktinimo kalbėjo A.Dambrauskas.
Pasijuto ignoruoti
Prie protestuotojų prisijungęs Kauno darbininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Čižikas užsiminė, kad pramonininkai pasielgė mažų mažiausiai nesąžiningai, nes savo siūlymą iš karto įteikė premjerui, užuot prieš tai pasitarę ir suderinę pozicijas su savo socialiniais partneriais - profesinėmis sąjungomis.
Trišalėje taryboje toks klausimas iš viso nebuvo sprendžiamas. Verslininkai tik dabar, jau kilus triukšmui, suskubo siųsti mums pasiūlymus, - sakė G.Čižikas.
Premjeras Gediminas Kirkilas, vertindamas rengiamus protestus dėl darbo savaitės ilginimo, teigė, kad jam ši situacija atrodo kiek tragikomiška, kadangi protestuojama dėl to, kas dar nepadaryta.
Jeigu protestuosime dėl to, kad kažkas kažką siūlo, tai tada vienas kitam iš viso nieko pasiūlyti negalėsime. Aš suprantu, jeigu būtų priimtas sprendimas. Bet sprendimas nėra priimtas, o pasiūlyti teisę turi visi socialiniai partneriai - ir pramonininkai, ir verslininkai, ir profsąjungos, - interviu Lietuvos radijui sakė premjeras.
Tuo tarpu profsąjungų atstovai buvo įsitikinę, kad protesto akcijos surengtos pačiu laiku, nes kai sprendimas bus priimtas, piketai jau tikrai nebepadėtų.