Raida - nenutrūkstantis procesas, prasidedantis apvaisinimu ir besitęsiantis visą individo gyvenimą. Kiekvieno vaiko raida yra labai individuali, bet ji telpa į tam tikrų dėsningumų ribas. Normali raida gali būti sutrikdyta įvairiais vystymosi laikotarpiais: nėštumo, gimdymo metu, naujagimystėje, kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje. Dažniausios vaikų raidos sutrikimų priežastys yra cerebrinis paralyžius, protinis atsilikimas, genetinės ligos. Tai gana dažna tėvų nerimo dėl vaikų sveikatos priežastis - apie 2 proc. vaikų turi rimtesnių raidos sutrikimų, vienas iš penkių vaikų turi didesnių ar mažesnių mokymosi sutrikimų dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. 90 proc. vaikų negalios priežastis yra nervų sistemos pažeidimas.
Vaikų raidos sutrikimų įvertinimas ir gydymas yra gana nauja ir sudėtinga sritis. Jos specialistai turi ne tik gerai išmanyti sutrikimus, bet ir normalią raidą, sugebėti dirbti daugiadisciplininėje komandoje kartu su kitų sričių specialistais, žinoti apie pagrindines gydymo metodikas, sugebėti naudotis sudėtingais vertinimo testais.
Visa tai aprašyta neseniai knygynuose pasirodžiusioje knygoje Vaikų raidos sutrikimai. Knygą parengė Vaiko raidos klinikoje Lopšelis dirbančių specialistų grupė ir Kauno medicinos universiteto Reabilitacijos klinika. Leidybos komisija aprobavo ją kaip mokomąją knygą studentams, gydytojams rezidentams, abilitacijos ir reabilitacijos specialistų komandos nariams. Jos išleidimą finansavo Norvegijos vyriausybė ir Atviros Lietuvos fondas. Knygos sumanytoja, mokslinė redaktorė ir viena iš autorių yra Kauno vaiko raidos klinikos Lopšelis vyriausioji gydytoja Audronė Prasauskienė.
Knygoje Vaikų raidos sutrikimai apžvelgiami pagrindiniai pagalbos sutrikusios raidos vaikams aspektai. Čia detaliai aprašomi vaikų raidos sutrikimų įvertinimo metodai, testai, taikomi neurologų, ortopedų, pediatrų, psichologų, kineziterapeutų ir kitų specialistų. Šalia plačiai žinomų raidos sutrikimų (cerebrinio paralyžiaus, Dauno sindromo ir kitų) aprašyta lietuviškoje medicininėje literatūroje nedaug analizuotas alkoholinis vaisiaus sindromas, vaikų apleistumas ir nepriežiūra (fizinis skriaudimas, seksualinis išnaudojimas, purtyto vaiko sindromas). Aprašydami pagrindinius gydymo metodus, autoriai išanalizavo kompensacinės technikos taikymo principus ir galimybes.
Šią knygą parengėm norėdami pasidalyti savo sukauptomis žiniomis su kolegomis, bei visais, kurie nors šiek tiek domisi vaikų raida, - rašo knygos autoriai. Nuo knygos viršelio žvelgiančios didelės, nuoširdžios, tarsi prašančios pagalbos vaiko akys lyg ir nusako pagrindinę knygos idėją - tai pagalba likimo nuskriaustiems, nesveikiems vaikams.
KD inf.
Naujausi komentarai