”Trispalvis kinas baidys kaukus
Pirmą kartą žiūrovai galės pamatyti geriausius atkurtos nepriklausomybės metų filmus
Šiuolaikinis lietuvių kinas yra lyg kaukas - lyg ir visi žino, kad jis yra, bet niekas jo nematė. Ką tik įkurtas Kino sklaidos ir informacijos biuras nutarė išsklaidyti šį mitą ir rengia lietuvių kino festivalį Trispalvis kinas, apžvelgsiantį 1990-2004 metų mūsų kino panoramą. Vakar Vilniuje oficialiai atidaryto festivalio renginiai po savaitės pasieks ir Kauną.
Lietuvių kino prestižo ir aukšto meninio lygio nereikia įrodinėti Europoje? Kino festivalio Trispalvis kinas programoje - tik keletas filmų, nepremijuotų garbingiausių kino festivalių prizais. Tačiau lietuvių kino prestižą reikia įrodyti Lietuvoje - žiūrovams mūsų šalies kinas lig šiol nebuvo deramai ir plačiai pristatomas.
Dažniausiai apsiribota tik premjeriniais seansais Vilniuje. Išimtis - Algimanto Puipos Elzė iš Gilijos, Kristijono Vildžiūno Nuomos sutartis ir šiuo metu per Lietuvos kino teatrus keliaujantis Jono Vaitkaus filmas Vienui vieni. Visi jie sulaukė įvairių miestų žiūrovų dėmesio, tačiau šių trijų filmų per maža norint įrodyti, kad mūsų kinas yra išties visavertis ir galintis sudominti įvairią auditoriją. Reikia parodyti visus lietuvių filmus, kad žiūrovai įsitikintų - lietuvių kinas yra, nusprendė kino prodiuserė Uljana Kim, įsteigusi Kino sklaidos ir informacijos biurą.
Kultūros ministerijos ir Kultūros ir sporto rėmimo fondo remiamo festivalio Trispalvis kinas programą sudarė garsiausi Lietuvos kino kritikai. Festivalio organizatorių paprašyti, jie parengė geriausių atkurtos nepriklausomybės metais sukurtų filmų sąrašą. Prie jo pridurtos keturių kino režisierių ir trijų televizijos režisierių filmų premjeros.
Festivalio panoramoje yra įvairių žanrų filmų, sukurtų įvairių kartų kinematografininkų. Trylika vaidybinių filmų pristato visus jų kūrėjus - nuo Vytauto Žalakevičiaus paskutinio kino filmo Žvėris, kylantis iš jūros iki Kristijono Vildžiūno pilnametražio debiuto - filmo Nuomos sutartis, rodyto maždaug trisdešimtyje įvairiausių pasaulio kino festivalių.
Trispalvis kinas suteiks galimybę pamatyti geriausius produktyviausiai nepriklausomybės metais kūrusių režisierių Algimanto Puipos ir Šarūno Barto filmus. Kiekvieno jų kūryba pristatoma trimis įvairių periodų filmais, rodytais Kanų, Venecijos ar Berlyno kino festivaliuose. Pristatomi sėkmingi režisierių Romo Lileikio ir Andriaus Šiušos debiutiniai filmai Aš esu bei Ir jis pasakė jums sudie. Žiūrovai pamatys Raimondo Banionio filmą Džiazas, kuriame savo karjerą kine pradėjo populiarūs aktoriai Rolandas Kazlas, Dainius Kazlauskas, Kęstutis Jakštas. Žemės keleiviai - vienas jautriausių režisieriaus Gyčio Lukšo kūrinių, o Valdo Navasaičio vaidybinis filmas Kiemas - savotiškas atsisveikinimas su stagnacine praeitimi.
Lietuviška dokumentika festivalyje bus pristatoma net 29 filmais, sukurtais Henriko Šablevičiaus, Rimtauto Šilinio, Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių, Audriaus Stonio, Arūno Matelio, Artūro Jevdokimovo, Romo Lileikio, Vytauto V.Landsbergio.
Dvi trumpametražių vaidybinių filmų programos atspindi į kiną ateinančių kūrėjų ambicijas ir siekius. Šiuose filmuose nevengė vaidinti visas mūsų kino ir teatro aktorių žvaigždynas.
Trispalvio kino organizatoriai festivalio programoje rado vietos ir lietuviškai animacijai, Lietuvos muzikos akademijos Kino ir TV mokomosios studijos studentų filmams, Lietuvos nacionalinės televizijos filmų programai.