Specialistai perspėja: saugokimės valkataujančių gyvūnų!


2009-05-13
kaunodiena.lt
Specialistai perspėja: saugokimės valkataujančių gyvūnų!

Visuomenės sveikatos centro specialistai sunerimę, nes kiekvienais metais atšilus orui padaugėja asmenų, nukentėjusių nuo gyvūnų. Lauke ilgiau užsibūna ne tik mėgstantys palakstyti vaikai, bet ir be priežiūros išleidžiami gyvūnai. Ne visada žmonių ir gyvūnų susitikimai baigiasi taikiai - kartais iš kiemo ar pasivaikščiojimo ne tik vaikai, bet ir suaugusieji grįžta apkandžioti, apdraskyti.  

Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pradėjus vykdyti laukinių gyvūnų oralinę vakcinaciją, gamtinių pasiutligės židinių žymiai sumažėjo.

2008 metais visoje Kauno apskrityje buvo tik 18 gyvūnų pasiutligės atvejų (2006 m. jų buvo net 334). Šiais metais buvo nustatytas tik vienas pasiutligės atvejis - Raseinių rajone buvo rasta serganti lapė.

Nors gamtinių pasiutligės židinių mažėja, tačiau nukentėjusiųjų nuo gyvūnų asmenų skaičius didėja.

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, per pastaruosius dešimt metų nukentėjusių nuo įvairių gyvūnų kauniečių skaičius padidėjo 2,5 karto. Per 2008 metų keturis mėnesius gyvūnai apdraskė ir sukandžiojo 222 kauniečius, o 2009 metais per tą patį laikotarpį nuo gyvūnų nukentėjo 237 asmenys. Beveik 72 proc. nukentėjusiųjų asmenų profilaktiškai paskiepyti nuo pasiutligės. Per 80 proc. kauniečių nukentėjo nuo šunų.

Kauno apskrityje į medikus dėl įkandimų ar kitokio kontakto su gyvūnais per keturis šių metų mėnesius kreipėsi 423 asmenys, 73 proc. besikreipusiųjų buvo skiepijami nuo pasiutligės.

Pasiutligė - sunki infekcinė liga, kuria užsikrečiama įkandus arba apseilėjus pažeistą odą pasiutusiam gyvūnui. XIX a. pabaigoje sukūrus vakciną nuo šios ligos, atsirado galimybė nuo jos apsisaugoti. Tačiau, jei į medikus pagalbos bus kreipiamasi per vėlai, jie bus bejėgiai.

Užsikrėsti nuo pasiutlige sergančių laukinių gyvūnų galima miške, pasiutę žvėrys gali užklysti pas žmones į sodybas, sodus, gali priklysti ir į miestą. Tačiau nereikia pamiršti, kad pasiutlige serga ir ją platina ne tik laukiniai, bet ir naminiai gyvūnai: dažniausiai - valkataujantys šunys ir katės. Kadangi valkataujančių gyvūnų daugėja, pasiutlige žmonės užsikrečia dažniausiai nuo jų.

Siekiant išvengti pasiutligės reikėtų tinkamai elgtis su savo augintiniais, neerzinti nepažįstamų šunų, paisyti apie piktus šunis įspėjančių ženklų. Pamačius keisto elgesio laukinį ar naminį gyvūną stengtis jo neliesti, apsiginti lazda ar kitomis priemonėmis, kurias po to reikia sudeginti.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai pataria:

įkandus įtartinam gyvūnui, įkandimo vietą skubiai nuplaukite stipriu ūkinio muilo ar sodos tirpalu;

žaizdos kraštus dezinfekuokite jodu;

kreipkitės į medikus, kurie suteiks būtinąją pirmąją pagalbą ir, reikalui esant, siųs į gydymo įstaigą, kurioje paskiepys nuo pasiutligės.