"Snoras" smarkiai apsipirko
Krizė – galimybių metas. Ko gero, tuo tiki vienas mažesnių Lietuvos komercinių bankų "Snoras", kuris iš investicijų bendrovės "Invalda" perka net penkias įmones, tarp jų – ir banką "Finasta".
Stiprina pozicijas
Kad vos pernai įkurtam bankui "Finasta" jau ieškoma pirkėjo, nebuvo paslaptis. Tačiau vakar "Snoras" pranešė išties netikėtą žinią: iš bendrovės "Invalda" jis perka ne tik banką "Finasta", bet ir po 100 proc. bendrovių "Finasta įmonių finansai", finansų maklerio įmonės "Finasta" ir turto valdymo įmonių "Invalda turto valdymas" ir "Invalda Asset Management Latvia" akcijų. Tiesa, sandoris dar nebaigtas. Prieš tai reikia gauti finansų sektorių kontroliuojančių institucijų – Lietuvos banko, Vertybinių popierių komisijos, Latvijos finansų priežiūros tarnybos ir Konkurencijos tarnybos leidimus.
"Šis žingsnis – natūrali "Snoro" grupės plėtra, siekiant sutvirtinti pozicijas visuose bankininkystės sektoriuose. Bankas pirmauja mažmeninėje bankininkystėje, pastaraisiais metais įsitvirtino verslo bankininkystėje, o įsigijus finansinę grupę "Finasta", bus sustiprintos pozicijos investicijų valdymo ir privačios bankininkystės srityse. "Finasta" yra šios srities lyderė, todėl neabejojame, kad mūsų sandoris taps iššūkiu kitiems finansų rinkos dalyviams", – kalbėjo "Snoro" prezidentas Raimondas Baranauskas.
Po sandorio "Snoro" grupės valdomų investicinių fondų vertė išaugs net keturiolika kartų ir viršys 150 mln. litų. Klientams banko grupė siūlys 16 investicinių fondų, iš kurių 9 bus perimti iš "Invaldos" grupės, taip pat 8 pensijų fondus, kurių paslaugų bankas iki šiol neteikė.
Užbaigus sandorį "Snoro" grupė pagal valdomą turtą iš viso kontroliuos apie 21 proc. šalies investicijų fondų, 5 proc. antros pakopos pensijų fondų ir maždaug 9 proc. trečios pakopos pensijų fondų rinkos.
Sandorio vertė neskelbiama
"Finastos" bankas veikiausiai taps antru "Snoro" antriniu banku po Latvijos "Latvijas Krajbanka". Tačiau Lietuvoje tai – pirmas toks atvejis. "Dviejų bankų jėgų suvienijimas šalies finansų istorijoje – precedento neturintis įvykis", – pabrėžė R.Baranauskas.
Sandorio vertė neskelbiama. Tačiau R.Baranauskas patikino, kad įmonės perkamos nuosavomis "Snoro" lėšomis.
Minėtos įmonės, anot "Snoro" prezidento, bent jau kol kas veiks kaip antrinės banko bendrovės. Kol kas neplanuojama keisti ir perkamų įmonių vadovybės. Tačiau šių įmonių veiklos planai gali būti peržiūrėti. "Esami vadovai – kompetentingi, tęsime darbą kartu", – sakė "Snoro" vadovas.
Parduoda, nes reikia pinigų
Teigiamas emocijas demonstravo ir "Finastos" banko valdybos pirmininkas Dalius Kaziūnas. Jis įsitikinęs, kad stipraus akcininko atėjimas turės teigiamos įtakos banko veiklai.
"Naujo stipraus akcininko buvimas sustiprins mūsų augimo potencialą bei privačios bankininkystės ir investicinių paslaugų teikimo galimybes klientams", – sakė D.Kaziūnas.
"Invaldos" finansų sektoriaus įmonės yra vienos iš savo srities lyderių, turi stiprią komandą, didelę ir kokybišką klientų bazę, todėl neabejojame šio sandorio sėkme. Mūsų parduodamas verslas yra geras žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, tačiau šiame sektoriuje reikalingos nemažos investicijos, kurių "Invalda" šiuo metu nepasiruošusi didinti. Tai paskutinis stambus sandoris, atliekamas siekiant stabilizuoti "Invaldos" grupės veiklą. Galime konstatuoti, kad dabar "Invalda" adaptavosi prie pokyčių ir yra pasirengusi veiklai esant tokiai ekonominei situacijai", – verslo pardavimo priežastis dėstė bendrovės "Invalda" valdybos pirmininkas Vytautas Bučas.
Nuostoliai ir pelnas
"Snoro" grupės grynasis neaudituotas pelnas pernai siekė beveik 42 mln. litų – apie 42 proc. mažiau nei 2007 m., kai jis buvo beveik 73 mln. litų. Vien tik "Snoro" banko grynasis pelnas pernai sumažėjo 55,1 proc. iki 32,2 mln. litų.
67,28 proc. "Snoro" akcijų 2008 m. valdė banko stebėtojų tarybos pirmininkas Vladimiras Antonovas, dar 25,01 proc. – verslininkas Raimondas Baranauskas.
"Invaldos" grupės 2008 m. neaudituotas konsoliduotas nuostolis, tenkantis "Invaldos" akcininkams, sudarė 86,2 mln. litų. Bendrovės grynasis pelnas už tą patį laikotarpį siekia 8,3 mln. litų.
Nutraukė bendradarbiavimą
"Snoras" stabdo bendradarbiavimą su tarptautinėmis reitingų agentūromis "Standard & Poor's" bei "Moody's" ir lieka tik "Fitch Ratings" klientu. Tai daroma taupymo sumetimais.
"Snoras", laikydamasis sąnaudų mažinimo programos, peržiūri visų partnerių, su kuriais bendradarbiauja, sutarčių sąlygas. Sumažėjus tarptautinių investuotojų rinkų aktyvumui ir įvertinus banko perkamų tarptautinių reitingo agentūrų paslaugų sąnaudas, taip pat atsižvelgus į tai, kad kelių reitingų agentūrų paslaugos dubliuojamos, nusprendėme partnerystę su dviem iš reitingų agentūrų sustabdyti", – aiškino "Snoro" pirmasis viceprezidentas Naglis Stancikas.