Purvinos pieno upės
Parduotuvėje už litrą pieno tenka pakloti daugiau kaip 2 litus. Tačiau ūkininkai už žaliavą tegauna apie 60 centų. Ir šiuos pinigus jiems tenka išsikovoti kone krauju. Stoti prieš verslą išdrįsta ne visi.
Tyrė dukart
Pakaunėje gyvenantys ūkininkai Dalia ir Zenonas Grajauskai laiko 11 karvių ir kasdien bendrovės "Pieno žvaigždės" filialui "Kauno pienas" priduoda apie 200–250 l pieno. Jų, kaip ir kitų žemdirbių, atlygis priklauso nuo žaliavos kokybės: kuo pienas riebesnis, tuo daugiau sumokės perdirbimo įmonė. Šį rodiklį nustato valstybės įmonė "Pieno tyrimai", o mėginius jai teikia perdirbėjai.
Spalio 10 d. patikrinus Grajauskų pristatytą pieną nustatytas net 6,11 proc. riebumas. Rodiklis – neįprastai aukštas. Pieno perdirbimo įmonės turi teisę kartoti tyrimus, jeigu žaliavos riebumo rodiklis labai aukštas arba labai žemas. Ta teise "Kauno pienas" ir suskubo pasinaudoti. Spalio 16 d. paaiškėjo, kad dar kartą patikrinus ūkininkų pristatytą pieną riebumas tesiekė 2,92 proc. Pagal šio tyrimo rezultatą ir buvo suskaičiuotas atlygis už žaliavą.
Ryžosi pasiskųsti
"Mus tokie rezultatai labai nustebino. Esame tikri, kad antrą kartą buvo tirtas visai ne mūsų karvių pienas", – dienraščiui pasakojo D.Grajauskienė.
Nuvykę į bendrovę "Kauno pienas" ūkininkai esą išgirdo raginimą teisybės neieškoti. Klaidos perdirbėjai nepripažino, nors ir pasiūlė 400 litų kompensaciją. Grajauskai tikino, kad neteko dukart didesnės sumos.
Ir teisybės vis dėlto ryžosi ieškoti: įteikė skundą Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Jį nagrinėti ėmė Arbitražo komisija.
"Susipažinau su dokumentais ir neabejoju, kad tyrimas suklastotas. Tai liudija pieno sudėties analizė: antrą kartą tirtas pienas tikrai ne iš Grajauskų ūkio. Pienas paimtas neaišku iš kur", – įsitikinusi Vida Rimkienė, Kauno apskrities VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė, Arbitražo komisijos narė.
Nedidelė klaidelė?
"Kauno pieno" žaliavos direktorius Henrikas Volkavičius kategoriškai nesutinka su metamais kaltinimais.
"Jie patys dėl visko kalti. Anksčiau Grajauskų pienas buvo 3–4 proc. riebumo, o rugsėjo pabaigoje – daugiau kaip 5 proc. riebumo. Spalio pradžioje – jau 6,11 proc. Tai nerealūs skaičiai! Gal jie buvo susitarę su supirkėja ir žinodami, kada bus imami mėginiai, atnešdavo riebesnį pieną?" – piktinosi vienas įmonės vadovų, neslėpdamas, kad toks riebumo rodiklis – tikras nuostolis bendrovei.
H.Volkavičius įsitikinęs, kad antram mėginiui tiesiog pritrūko laiko. Pagal taisykles antras tyrimas turi būti atliekamas ne vėliau kaip iki mėnesio 15 d., tačiau pieno supirkimo punkto vedėja esą nespėjo to padaryti. Kasdien supirkėja pristatyto pieno mėginukus sudeda į šaldytuvą, kad radus žaliavoje kenksmingų medžiagų būtų galima nustatyti, kuris ūkininkas pristatė užterštą pieną.
"Mūsų įmonės technologai ir paėmė šiuos mėginukus iš šaldytuvo. Taip, sutinku, kad tvarka buvo pažeista, bet mes neturėjome kitos išeities. Mes tik tokią klaidelę ir padarėm", – tiesinosi H.Volkavičius.
Pašnekovas nenorėjo nė girdėti, kad antram tyrimui atsiųstas mėginys ne Grajauskų pristatyto pieno. Tą jis ketina pasakyti ir rytoj, kai bus kviečiamas pasiaiškinti tyrimą atliekantiems veterinarijos specialistams.
Mėginiai dažnai falsifikuojami
VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas, Arbitražo komisijos pirmininkas Egidijus Simonis linkęs manyti, kad tyrimas vis dėlto buvo suklastotas. Jis neslėpė, kad toks atvejis neišskirtinis. Šiemet Arbitražo komisija už pieno mėginių falsifikavimą jau panaikino 28 pieno supirkimo punktų vedėjų kvalifikacijos pažymas. Kasmet vidutiniškai perdirbimo įmonės sumoka apie 50–60 tūkst. litų baudų, iš jų 65 proc. skirtos pieno sektoriaus bendrovėms.
"Akivaizdu, kad įmonėms rūpi tik verslas – nupirkti pieno kuo pigiau. Todėl ir piktnaudžiaujama vis dažniau. Deja, pieno supirkimo punktus galime patikrinti tik kartą per metus. O labai daug ūkininkų nesiryžta skųstis, nors yra apgaudinėjami", – pripažino E.Simonis.
Ras ką nubausti
Jeigu Arbitražo komisija panaikins antrojo tyrimo rezultatus, atsakingam "Kauno pieno" darbuotojui gresia bauda, o supirkimo punkto vedėja gali netekti kvalifikacijos pažymos. Su ūkininkais bendrovė privalės atsiskaityti pagal ankstesnių rodiklių vidurkį.
Tikėtina, kad ir šį kartą bus nubausta pieno supirkimo punkto vedėja, nors ne ji įmonei pristatė netinkamą mėginį. Veterinarijos specialistai sako, kad jiems pavesta kontroliuoti tik tiekiamos žaliavos ir gaminamos produkcijos kokybę. "Mes nesame Ekonominė policija, kad aiškintumės, kas ką suklastojo. Mums svarbiausia žaliavos kokybė", – skėsteli rankomis VMVT atstovai.
Taigi suprantama, kad ūkininkai, pasiėmę paskolas ir įsirengę ūkius, nenori gadinti santykių su perdirbėjais. Dauguma sukandę dantis tikisi, kad verslo partneriai sąžiningai mokės už pieną, kurio supirkimo kainos nuo lapkričio vidurio smulkiems ūkininkams sumažės iki 45–50 centų.