Rugsėjo 1-oji studentams reiškia ne tik grįžimą į aukštųjų mokyklų suolus, bet ir artėjančius mokesčių už mokslus terminus. Neišgalintiems susimokėti įmokos siūloma imti paskolą – reikia tik pasidomėti šia galimybe.
Siūlo atidėti
Vilniaus Gedimino technikos universitete magistrantūros studijas pasirinkęs Gvidas teigė patekęs į paradoksalią situaciją.
"Įstojau į norimą specialybę, tačiau sužinojau, kad už studijas turiu sumokėti iki rugsėjo 24 d., o ar gausiu paskolą joms, paaiškės tik spalio viduryje", – pasakojo studentas, parašęs prašymą gauti paskolą iš Valstybinio studijų fondo (VSF).
Jo atveju semestro studijų kaina siekia maždaug 5500 litų. Anot pašnekovo, jis pasirinko mokėti už studijas dalimis. Tokiu atveju jam iki rugsėjo pabaigos teks sumokėti maždaug pusę šios sumos. Tačiau net ir tiek Gvidas dabar neįsivaizduoja iš kur gauti. Pasak jo, tokia tvarka visiškai prasilenkia su logika.
Tačiau, Vilniaus Gedimino technikos universiteto atstovo spaudai Justo Nugaro teigimu, studentams sudarytos galimybės mokėjimą už studijas atidėti.
"Universitetas žino, kurie studentai prašo valstybės paskolos, ir tiems studentams tas terminas nukeliamas iki tol, kol tvarkomi visi paskolų formalumai", – sakė J.Nugaras.
Vilniaus universiteto Studijų direkcijos akademinių paslaugų ir paramos studentams skyriaus vedėja Rasa Matonienė taip pat teigė, kad dėl to bėdų nekyla.
"Fakultetai ir Studentų atstovybė žino, kad yra tokia galimybė, jeigu studentas ketina imti paskolą, rašo prašymą, jam atidedame mokėjimą", – teigė R.Matonienė.
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė pernai kreipėsi į universiteto fakultetų ir kitų akademinių kamieninių padalinių vadovus norėdama įspėti, kad paskolų išdavimo sistema studentams gali sukelti tam tikrų sunkumų. Taip pat Studentų atstovybė pernai įsipareigojo informuoti studentus apie šią galimybę sumokėti už studijas.
Ilgalaikis įsipareigojimas
Lietuvoje paskolų studentams teikimą administruoja valstybės biudžetinė įstaiga VSF. Kasmet kreipdamiesi į šią įstaigą studentai gali pretenduoti gauti įvairias valstybės remiamas paskolas. Fondo siūlomas paskolas teikia šeši Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai.
Vienos siūlomų rūšių paskolos skirtos už studijas sumokėti. Paskolos studijų kainai didžiausia suma yra už vienus metus mokama studijų kaina, išmokama į aukštosios mokyklos sąskaitą pagal pateiktą prašymą rudens semestro ir pavasario semestro metu.
Taip pat studijuojantys Lietuvoje gali pretenduoti gauti paskolą gyvenimo išlaidoms. Taip per metus galima gauti iki 6500 litų. Ši paskola išmokama lygiomis dalimis kiekvieną mėnesį iki liepos 1 d. (paskutinio kurso studentams išmokama iki studijų pabaigos) į paskolos gavėjo asmeninę sąskaitą.
Be šių paskolų, studentai gali pasinaudoti galimybe gauti lėšų dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) programas. Šios paskolos didžiausia suma yra 7800 litų, ji visa iš karto išmokama į paskolos gavėjo asmeninę sąskaitą.
Pasiskolinta suma pradedama grąžinti praėjus metams nuo studijų baigimo ar nutraukimo. Paskolos grąžinimo trukmė – 15 metų. Paraiškas gauti paskolas studentai šiemet gali teikti nuo rugpjūčio 18 iki rugsėjo 26 d. Apie tai, ar jų prašymas patenkintas, pretendentai bus informuojami nuo spalio 13 d.
Skolinasi noriai
"Konkurso gauti valstybės remiamas paskolas nebūna, nes 2009 m. paskolų limitas buvo 150 mln. litų, o 2010 ir 2011 m. – po 100 mln. litų. Remiamas paskolas gauna visi studentai, kurie laiku pateikia fondui prašymus ir turi teisę gauti atitinkamos rūšies paskolą", – pasakojo VSF vyriausioji specialistė Eglė Drungilaitė. Jos teigimu, naujų paskolų negauna asmenys, kurie anksčiau yra gavę paskolą ir teikiant paskolas turi nevykdomų įsipareigojimų pagal anksčiau per fondą sudarytas paskolų sutartis.
"2009 m. buvo labai didelis negavusių paskolų asmenų procentas, nes pradėjus teikti naujas paskolas studentai nesugebėjo susigaudyti, kaip pildyti prašymus ir atlikti kitus formalumus. Į tai buvo atsižvelgta ir procesas buvo supaprastintas, kiek tai buvo įmanoma", – sakė E.Drungilaitė.
VSF duomenimis, šiais metais prašymus gauti paskolą iki rugsėjo 1 d. jau buvo pateikę 2294 pretendentai. Bendra prašymų suma – 11 684 554 litų. Gyvenimo išlaidoms lėšų prašė 1082 žmonės. Suma, į kurią jie pretenduoja, – 5 726 544 litai. Dalinėms studijoms paskolos prašė 24 žmonės (bendra suma – 153 962 litai).
Didžiausio Lietuvoje Vilniaus universiteto studentai gauna maždaug dešimtadalį visų šalyje išduodamų paskolų studijų kainai apmokėti. 2010 m. paskolas studijų kainai sumokėti gavo 280 studentų. Dar prieš metus taip už studijas mokėjo 249 studentai. Gyvenimo išlaidoms padengti 2010 m. paskolas rinkosi 250 studentų. 2009 m. – 236.
Gavus pirmąją paskolos dalį, pradedamos skaičiuoti palūkanos nuo išmokėtos ir negrąžintos sumos. Pagal šių metų liepos 7 d. Lietuvos Vyriausybės nutarimą visiems studentams, kurie ima paskolas studijų kainai bei dalinėms studijoms, fondo lėšomis bus apmokamos paskolų palūkanos. Tačiau ši sąlyga galios tik studijuojant. Laikinai sustabdęs studijas asmuo palūkanas turės mokėti savo lėšomis.
Valstybės remiamos paskolos
Patenkinti paskolų prašymai Suma
2009 m. sutartys
Studijų kainai 2427 daugiau negu 11 mln. litų
Gyvenimo išlaidoms 2120 daugiau negu 11 mln. litų
Dalinėms studijoms 30 apie 189 tūkst. litų
2010 m. sutartys
Studijų kainai 3156 apie 15 mln. litų
Gyvenimo išlaidoms 2192 daugiau negu 11 mln. litų
Dalinėms studijoms 23 141 tūkst. litų
2011 m. pavasario sutarčių vertė daugiau negu 1,6 mln. litų
Nepatenkinti paskolų prašymai
2009 m. ruduo 20 proc.
2010 m. ruduo 6,4 proc.
2011 m. pavasaris 9 proc.
Naujausi komentarai