Modernios visuomenės ateities receptai
Tokio projekto niekas niekada nebuvo organizavęs, todėl galėjome tik spėlioti, kokia bus visuomenės, valdžios struktūrų ir tarptautinių institucijų reakcija. Šiandien galime konstatuoti, kad forumas atsakė į visus iššūkius. WITFOR pavyko 115 proc., - džiaugėsi WITFOR nacionalinio organizacinio komiteto pirmininkas Renaldas Gudauskas.
Vakar šiame renginyje dalyvavę didžiausių pasaulio informacinių technologijų ir telekomunikacijų kompanijų vadovai bei tarptautinių organizacijų lyderiai paskelbė svarbiausias modernios žinių visuomenės kūrimo gaires.
Mažesnių kontrastų rytojus
Formuluodami svarbiausius vadinamosios Vilniaus deklaracijos tikslus, forumo dalyviai pabrėžė, jog itin svarbu panaikinti pasaulio turtingųjų ir vargingųjų, miesto ir kaimo bendruomenių, vyrų ir moterų bei skirtingų kartų informacinę atskirtį. T.y. pasiekti, kad modernios technologijos iš tiesų būtų prieinamos visiems norintiesiems ir realiai padėtų pagerinti gyvenimo kokybę. Deklaracijos autoriai įsipareigojo pasitelkę švietimą ir informacijos bei komunikacijos technologijas mažinti skurdą bei palengvinti atskirų visuomenės sluoksnių socialinę integraciją.
Dokumentu įsipareigojama užtikrinti žodžio laisvę, gerbti kalbų ir kultūrų įvairovę, skatinti viešųjų duomenų bazių kūrimą saugant intelektinės nuosavybės teises. Taip pat žadama padėti paprastų žmonių bendruomenėms įveikti neraštingumą, propaguoti e.valdžios ir e.demokratijos iniciatyvas.
Deklaracijoje taip pat kalbama apie gyvenimo kokybės gerinimą diegiant veiksmingas sveikatos priežiūros sistemas bei būtinybę saugoti aplinką vietos ir pasaulinio ateities kartoms.
Forumo dalyviai įsipareigojo kviesti savo valstybių vyriausybes suteikti pirmumą socialinės ir ekonominės plėtros planams, informacijos bei komunikacijų technologijų infrastruktūrai vystyti. Žadama raginti intensyviau bendradarbiauti vyriausybes ir privačias kompanijas, remti keitimąsi žiniomis ir informacija, suteikti daugiau galimybių paprastiems žmonėms. Naudojant informacijos ir komunikacijos technologijas turėtų būti tenkinami pagrindiniai bendruomenių poreikiai, gerinama jų gyvenimo kokybė.
Rastas bendras vardiklis
Jau seniai nebuvo tokios informacijos technologijų konferencijos, kur dalyvautų tiek skirtingų šalių atstovų, - forumo baigiamojoje spaudos konferencijoje sakė WITFOR organizacinio komiteto pirmininkas Peteris Bolerslevas.
Pasak svečio, renginio svarbą rodo ir dalyvių lygis - tarp svečių buvo ministrų, tarptautinių organizacijų bei bendrovių vadovų bei aukštų pareigūnų.
WITFOR Nacionalinio organizacinio komiteto pirmininko Renaldo Gudausko teigimu, forumo organizavimas Lietuvoje prisidėjo prie šalies įvaizdžio gerinimo. P.Bolerslevo teigimu, pirmoji Vilniaus deklaracijos dalis yra politinė - joje išvardyti pagrindiniai forumo tikslai, o antrojoje - aštuonių WITFOR dalyvių darbo grupių ataskaitų, kuriose nurodomos priemonės forumo tikslams pasiekti, santrauka.
Anot UNESCO atstovų, WITFOR-Vilnius 2003 turėtų tapti svarbiu žingsniu svarstant informacijos technologijų plėtrą pasaulyje bei ieškant būdų, kaip padaryti jas prieinamas kuo didesniam skaičiui žmonių.
Kaip įgyvendinti ketinimus
R.Gudauskas, klausiamas, kaip šioje deklaracijoje užfiksuoti ketinimai bus įgyvendinami Lietuvoje, teigė, kad aukščiausi mūsų šalies pareigūnai, susipažinę su forumo dokumentais taip pat pažadėjo dėti visas pastangas skatindami privataus sektoriaus ir valstybės institucijų bendradarbiavimą.
Itin geru tokios iniciatyvos pavyzdžiu jau dabar galime vadinti aljanso Langas į ateitį veiklą. Manau, jog galima kalbėti apie suformuotas ir patikslintas tam tikras vertybines nuostatas, kurios leis aiškiau matyti perspektyvą ir greičiau pasiekti norimą rezultatą. Juo labiau kad kai kuriose srityse jau turime nemažai geros patirties, - sakė R.Gudauskas.
Vienu iš artimiausiu metu numatytų konkrečių darbų premjero patarėjas pavadino vadinamosios e.vyriausybės sukūrimo veiksmų plano parengimą. Sukūrus šią sistemą, būtų žymiai supaprastintos ir pagreitintos žmonių galimybės pasinaudoti paslaugomis, kurias teikia valdžios institucijos.
Forumo organizatorių teigimu, Vilniaus deklaracija bus išsiųsta viso pasaulio vyriausybėms.