Gerų dviračių lietuviai neįperka


2008-08-16
Gintautas Degutis
Gerų dviračių lietuviai neįperka

Populiarėjant dviračiams, jų pardavimai auga kaip ant mielių. Tačiau prekybininkai su nerimu laukia kitų metų ir prognozuoja lėtesnę verslo plėtrą.

Pelnas auga

Dviračių pardavėjai tikina, kad jau apie porą metų pardavimai auga po 15-20 proc. kasmet. "Pardavimų augimą stebime jau antri metai. Dabar net mažiau reklamos reikia, nes žmones patys ieško parduotuvių ir dviračių, o ne mes klientų", - tikino dviračių prekybos tinklo parduotuvės "Dviratis Tau" pardavėjas-konsultantas Tomas Fabijanskas. Anot jo, per dieną vienoje "Dviratis Tau" parduotuvėje vidutiniškai parduodama po 3-5 dviračius.

Parduotuvės "Umarai" atstovas pasakojo, kad gyventojai beveik nebeperka pačių prasčiausių dviračių, o renkasi brangesnius.

Auga ne tik dvirčių pardavimai, bet vis daugiau jų surenkama Lietuvoje. Dviračius gaminančios Šiaulių bendrovės "Baltic vairas" antrinės įmonės "Baltic trade" direktorė Gerda Suchorukovaitė tikino, kad kitąmet įmonė ketina didinti gamybą ir plėsti asortimentą. Įmonė surenka "Panther", "Texo", "Minerva" pavadinimų dviračius.

Naujokams sekasi

Verslu nesiskundžia ir "Hawaii Express". Bendrovės rinkodaros vadovė Siiri Part tikslaus parduotų dviračių skaičiaus nurodyti nenorėjo, bet tikino, kad pardavimai auga ne procentais, o kartais.

Tiesa, "Hawaii Express", palyginti su kitais pardavėjais, naujas žaidėjas Lietuvoje. Įmonė dirba tik apie trejus metus. O verslo pradžioje pardavimai auga sparčiausiai, bendrovė plečiasi, atidaromos naujos parduotuvės ir pan. Be to, nuo pat įsikūrimo bendrovė reklamavosi intensyviau nei kiti pardavėjai.

"Paklausa tikrai didėja. Be to, pastebėjome, kad žmonės renkasi kokybiškesnius dviračius. Matyt, supranta, kad šie ilgiau tarnaus", - sakė S.Part. Tačiau ji pripažino, kad populiariausi vis dėlto yra vidutinės klasės, 800-1200 litų kainuojantys dviračiai.

Apgaulingas populiarumas

Tačiau parduotuvės "Geras dviratis" direktorius Egidijus Ivanauskas sako, kad dviračių populiarumas apgaulingas. Pašnekovo skaičiavimais, jei dviračiai būtų populiarūs, Lietuvos didmiesčiuose, kaip ir bet kuriame kitame Europos mieste esančios vidutinės parduotuvės turėtų parduoti apie 2300-2700 dviračių per metus. Dabar vienoje parduotuvėje Lietuvoje prekybininkai jų parduoda vos po 700-1200 vienetų per metus.
"Kas sakė, kad lietuviai persėda iš mašinų ant dviračių. Stoviu gatvėje ir aplinkui nematau nė vieno dviračio, užtat automobilių - iki valios. Rajonuose mes dviračių pardavimo verslą jau palaidojom, mieste - dar judam", - ne itin optimistiškai situaciją piešė parduotuvės "Geras dviratis" direktorius.

Džiaugiasi ne visi

Brangesniais dviračiais prekiaujančios įmonės tikina, kad pelnas smunka, nes kylant kainoms, dviračiai tampa prabangos preke. Netgi prognozuojama, kad kitąmet Lietuvoje dviračių pardavimai gali kristi, nes žaibiškai kylančios elektros, šildymo ir maisto bei kitų prekių kainos kainos suvalgys didelę gyventojų pajamų dalį. Tam dviračių pardavėjai rengiasi iš anksto - kitiems metams užsako mažiau prekių ir, orientuodamiesi į turtingesnį gyventojų sluoksnį, siūlo daugiau brangesnių dviračių.

"Latvijoje, Estijoje dviračių pardavimai šiemet, palyginti su pastaraisiais metais, yra sumažėję apie 20 proc. Tai netrukus nutiks ir pas mus. Bendrai šalyje dviračių pardavimo rodikliai šiuo metu auga, tačiau reikia atsiminti, kad nuolat kyla kainos. Dėl to mums brangiau kainuoja dviračius pirkti iš gamintojų ir atsigabenti. Gyventojai savo ruožtu renkasi pigesnes prekes - apie 800-1500 litų kainuojančius dviračius, nes jau dabar didelę jų pajamų dalį suryja būtinos išlaidos. O pas mus dviračių kainos prasideda nuo 1500-1600 litų. Taigi apyvarta ir pelnas krenta", - aiškino parduotuvės "Geras dviratis" direktorius.

Sugundo kaina

Specialistų teigimu, geras dviratis kainuoja apie 2-3 tūkst. litų. Tačiau retas lietuvis leidžia sau tokią prabangą. Kaip minėjo prekeiviai, daugelis renkasi dviračius už vidutinę 800-1500 litų kainą. Tačiau ir ši įkandama ne visiems. Ir nors nei pardavėjai, nei meistrai nesiūlo pirkti dviračių prekybos centruose, nemažai gyventojų pigesnės prekės sugundo. Prekybos centruose dviračiai vidutiniškai kainuoja 300-600 litų.
"Didžioji dalis dviračių nuperkama didmiesčiuose, tačiau jie ne mažiau populiari transporto priemonė ir tarp mažesnių miestelių pirkėjų.

Daugiausiai dviračių parduodama balandžio-gegužės mėnesiais, kai žmonės aktyviausiai rengiasi vasaros sezonui", - dienraščiui pasakojo "Maxima LT" atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė. Maždaug trečdalis "Maximose" parduodamų dviračių yra pagaminta Lietuvoje.

Naudoti irgi paklausūs

Ne vieną pirkėją suvilioja pasiūlymai įsigyti gerokai pigesnius, bet nenaujus dviračius. Tokios transporto priemonės kainuoja bene perpus pigiau nei naujos. Jų pasiūla gausi. Laikraščiuose bei internete galima rasti šimtus skelbimų.

"Aš dviratį pirkau pagal skelbimą. Nenorėjau pirkti pigaus šlamšto iš prekybos centro, o geri dviračiai specializuotose parduotuvėse kainuoja per 1600 litų. Internete radau tokį, kokio norėjau už 800 litų. Tiek, kad jis nebenaujas", - pasakojo vilnietis Marius Greičiūnas.

Užuodę pelningą verslą, nesnaudžia ir apsukrūs tautiečiai. Ne vienas gabena naujus ir naudotus dviračius iš Vokietijos, Belgijos ar Olandijos ir pardavinėja juos čia. Tačiau oficialūs dviračių pardavėjai įspėja, kad dažnai tokiu būdu parduodami vogti dviračiai.

Populiariausi Lietuvoje

Priešingai nei Europoje, Lietuvoje populiariausi kroso dviračiai, su kalnų dviračių važiuokle ir didesniais - 28 colių ratais bei kiek siauresnėmis nei kalnų dviračių padangomis.

Taip pat nemažai parduodama "trekinių" arba plento dviračių, kurie "apginkluoti" visais kelyje reikalingais atributais: purvasaugiais, bagažine, šviesomis bei atšvaitais.