Dėl PVM didėjimo šoktelės šilumos ir vaistų kainos


2004-01-14
Dėl PVM didėjimo šoktelės šilumos ir vaistų kainos

Naujoji PVM įstatymo redakcija numato, kad nuo šių metų gegužės 1 dienos naikinamos kai kurios PVM mokesčio lengvatos ir nustatomas standartinis 18 proc. PVM tarifas. Lengvatinis 5 proc. PVM tarifas pagal įstatymo projektą būtų taikomas tik vaistams, šviežiai ir atšaldytai mėsai, taip pat šviežioms žuvims.

Nerado kompromiso

Pasak Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Algirdo Butkevičiaus, daugiausia ginčų iki šiol kilo dėl PVM tarifo sumažinimo iki 9 proc. mėsos gaminiams. Pirmadienį per neeilinį posėdį parlamentarai turėjo priimti galutinį sprendimą šiuo klausimu.

Tačiau, kilus karštoms diskusijoms ir parlamentarams nepavykus rasti bendro sutarimo dėl PVM tarifų taikymo šviežiai ir šaldytai mėsai, buvo pritarta opozicinės Liberalų ir centro frakcijos seniūno Eligijaus Masiulio pasiūlymui įstatymo priėmimą atidėti kitam plenariniam posėdžiui, kuris numatytas ketvirtadienį, sausio 15 d.

Pasiūlymą atidėti PVM įstatymo naujosios redakcijos priėmimą šios frakcijos seniūnas motyvavo tuo, kad iki šiol nerastas galutinis kompromisas dėl PVM tarifų taikymo šviežiai ir šaldytai mėsai, o parlamentarų pozicijos šiuo klausimu yra labai skirtingos. Kartu frakcijos seniūnas tikisi, kad kelių dienų pertrauka padės rasti bendrą šios problemos sprendimo būdą.

Naujovės prekiaujant užsienio rinkose

Komiteto pirmininko A.Butkevičiaus manymu, įmonių vadovai ir vyriausieji finansininkai turėtų ypač gerai susipažinti su šiuo įstatymu ir būtinai dalyvauti seminaruose, kurie bus rengiami siekiant kuo išsamiau supažindinti su jame numatytomis naujovėmis ir pokyčiais.

“Noriu pasakyti tai, kad, nenusibraižius tam tikrų schemų, kaip PVM mokestis bus mokamas, už ką jis bus mokamas, - kils nemažai sunkumų. Įstatyme yra gan nemažai detalių ir taisyklių, kurias finansininkai turės žinoti”, - sakė A.Butkevičius.

Svarbiausia įstatymo naujovė, pasak parlamentaro, tai - kad Lietuva turės pradėti taikyti tą tvarką, kuri šiuo metu galioja visoje Europos Sąjungoje.

“Naujovės daugiausiai palies tas įmones, kurios užsiima tarptautine prekyba arba teikia tarptautines paslaugas. Vidaus rinkoje, kalbant apie PVM, niekas nesikeičia, tik keičiasi kai kurie tarifų dydžiai”, - pažymėjo A.Butkevičius.

Kainų didėjimą gali stabdyti tik konkurencija

Nuo gegužės 1 dienos vietoj lengvatinio 9 proc. PVM tarifo bus taikomas standartinis 18 proc. tarifas už šilumą, o vietoj 0 tarifo vaistams nustatomas 5 proc. lengvatinis tarifas.

Pasak komiteto pirmininko, vaistai dėl to daug pabrangti neturėtų, nebent gali šiek tiek pakilti importuojamų gaminių kainos.

“Lengvatinių PVM tarifų panaikinimas kelia šiek tiek nerimo. Savaime suprantama, kad dėl PVM padidėjimo truputį išaugs išlaidos ir fiziniams asmenims, taip pat ir ūkio subjektams. Kas be ko, tai atsilieps ir paslaugų bei prekių kainoms”, - prognozuodamas visiems nemalonius pokyčius sakė A.Butkevičius.

Tačiau remdamasis specialistų atliktais apskaičiavimas, komiteto pirmininkas patikino, kad smarkaus didėjimo negalės būti, nes Lietuvoje kol kas yra labai didelė konkurencija tarp ūkio subjektų.

Pasak parlamentaro, labiausiai PVM pasikeitimus pajus gyventojai, kuriems apskaičiuojant mokestį už šilumos tiekimą nuo kito šildymo sezono pradžios bus taikomas 18 proc. PVM tarifas.

“Tarkim, jeigu naudingas gyvenamasis plotas sudaro 60 kvadratinių metrų, šilumos mokestis vartotojui per mėnesį išaugs nuo 16 iki 18 litų. Tie, kuriems dabar priklauso kompensacijos, šių pokyčių, įsigaliojus naujam PVM įstatymui, neturės pajusti”, - sakė A.Butkevičius.

Visiems šilumos vartotojams bendrai, pasak parlamentaro, išaugęs PVM tarifas mokesčius per metus padidins 25 mln. litų.

ELTA, KD inf.