Reikia rengtis taip, kaip patinka, kad gerai jaustumeisi, o ne stengtis pritapti prie kitų
Devyniolikmetis Mindaugas Jankauskas įsitikinęs, kad išvaizda - minčių, gyvenimo patirties išraiška. Žmogaus įvaizdis daug lemia gyvenime. Vaikinui, studijuojančiam Vilniaus dailės akademijoje kostiumo dizainą, svarbu atvirumas sau pačiam.
Svarbiausia kūryba
Mindaugas mano, kad pomėgį piešti ir kurti drabužius paveldėjo iš savo protėvių. Jo giminėje gausu menininkų. Tačiau pirmoji menų mokytoja buvo močiutė. Ji vaikinui parodė, kaip reikia siūti, megzti, rinktis ir vertinti drabužius.
Pats pirmas vaikino sukurtas drabužis - megztinis, kurį pats ir dėvėjo. Vėliau artimiausi draugai pamėgo Mindaugo kuriamus drabužius, todėl jie ir įvairūs aksesuarai keliaudavo būtent į draugų spintas. Devyniolikmetis mėgsta kurti ne tik drabužius, bet ir aksesuarus, batus, šukuosenas, makiažą.
Užaugau Žemuosiuose Šančiuose - viename pavojingiausių Kauno rajonų. Žinoma, kad tai turėjo įtakos mano brandai, juk Šančiai - ne Monakas,- sakė originaliu drabužių stiliumi išsiskiriantis devyniolikmetis. Jis ieškojo savo tikrojo pašaukimo įvairiose pseudokultūrose: hipių, pankų, gotų. Teko ir gatvėmis pasišlaistyti bei psichologinį smurtą patirti. Paauglystėje vaikinas daug eksperimentavo.
Padėjo aplinka
Mano mąstymas ir pasaulėžiūra susiformavo palaipsniui. Atėjus į Kauno Rasos gimnaziją pradėjo bręsti tikroji mano asmenybė,- sakė Mindaugas. Jis dėkingas mokytojams, kurie nereikalavo daug mokytis, kad liktų laiko domėtis tuo, kas patinka.
Mindaugas matė beveik visus Kauno teatrų spektaklius, kino teatruose rodomus kino filmus, daug skaitė. Literatūra, dailė, muzika, mada tai sritys, kuriomis domėjosi ir kurios leido susiformuoti Mindaugo asmenybei. Didelę įtaką turėjo ir idealai.
Mindaugas augo idealizuodamas žmones, visuomenės veikėjus. Iš jų mokėsi pasitikėti savimi, tikėti savo veikla.
Man svarbiausia, kad menininkai nekopijuotų, o patys kurtų,- svajingomis akimis sakė Mindaugas. Ypač domėjosi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Liudo Truikio, Balio Dvariono kūryba. Patinka Juozo Statkevičiaus, Sandros Straukaitės drabužių kolekcijos. Mada Mindaugui įdomi, kerinti sritis. Jo kūrybai savitumo suteikė estetizmo kryptis.
Vaikinas su žmonėmis, kurie kritikavo jo išvaizdą, bendravo ironiškai. Pats aiškiai suvokė, ko nori iš gyvenimo.
Iškreipta kultūra
Aš žmones vertinu ne pagal apsirengimo stilių. Lietuvoje iškreipta rengimosi kultūra: daug pižonų, kuriems svarbu pabrėžti socialinę padėtį,- su šypsena samprotavo Mindaugas. Jis manė, kad tai nulėmė rusų okupacijos metai, o pasekmės liko iki šiol.
Lietuvių įprotis - pažiūrėti, pasijuokti. Tai pilkos masės sindromas,- kritiškų žodžių negailėjo menininkas. Jo nuomone, į netradiciškai atrodančius žmones tik Lietuvoje tiek daug kreipiama dėmesio. Iš tikrųjų lietuviai patys atrodo keistai, nes jie dar atsilieka nuo kitų šalių kai kuriose srityse.
Ko verta kritika žmogaus, kuris kiaurą dieną kasa griovius ir jo pasaulis platus tik išmoktais alaus pavadinimais? - retoriškai klausė madą mėgstantis devyniolikmetis. Jis stebėjosi, kad Lietuvoje dar yra likę talentingų menininkų, jam gaila, kad gabūs aktoriai dirba pigiose reklamose, televizijos laidose.
Naujos viltys
Persikraustymas į Vilnių, gaisras mano naujuose namuose, praėję metai man buvo sunkūs. Bet užgrūdino,- nuolat spindinčios vaikino akys apsitraukė liūdesio rūku. Artimiausiu metu Mindaugas tikisi atsistoti ant savo kojų iki šiol materialiai rėmė tėvai.
Mindaugą labai traukia Londonas, nes tai gilių tradicijų miestas, kuriame vyrauja daugybė kultūrų, o žmonės tolerantiški. Vaikinas apgailestavo, kad Lietuvoje nevertinamos tautos kultūros tradicijos.
Dizainą įsimylėjęs vaikinas su draugais kuria internetinį puslapį, kur bus pristatomi jo sukurti darbai. Ateityje planuoja kurti drabužius ne tik sau ir draugams, bet ir plačiajai visuomenei.
Naujausi komentarai