Lietuvoje nustatytas pirmasis „b raupų“ atvejis šiais metais Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvoje nustatytas pirmasis „b raupų“ atvejis šiais metais

2024-09-25 15:01

Lietuvoje patvirtintas pirmasis „b raupų“ atvejis šiais metais, trečiadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Lietuvoje nustatytas pirmasis „b raupų“ atvejis šiais metais
Lietuvoje nustatytas pirmasis „b raupų“ atvejis šiais metais / 123rf.com nuotr.

Anot NVSC, susirgęs asmuo yra ne Lietuvos pilietis. Jis prieš kelias dienas kreipėsi į infekcinių ligų specialistus atsiradus simptomams: bėrimams, nedideliam karščiavimui.

Tai – šeštas minėtos ligos atvejis Lietuvoje nuo 2022 metų, kai Europoje kilo jos protrūkis.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Europoje nuo užpernai metų iki šių metų rugsėjo iš viso užregistruota 22,8 tūkst. „b raupų“ atvejų. Rugpjūčio mėnesį jų užfiksuota daugiau nei liepą.

Užsienietis šiuo metu gydosi ambulatoriškai, turi galimybę izoliuotis.

NVSC pradėjo epidemiologinį tyrimą, kurio tikslas išsiaiškinti artimus kontaktus ir kitą su galimu ligos plitimu susijusią informaciją, siekiant užkirsti kelią ligos plitimui.

Pasak NVSC, „b raupai“ nėra lengvai plintanti liga, tačiau ja užsikrėsti galima esant artimam fiziniam kontaktui su asmeniu, kuriam yra išsivystę ligos simptomai. Užsikrėsti galima per kūno skysčius (pūlius ar kraują) nuo odos pažeidimų ar šašų, kvėpavimo takų lašelius, patalynę, rankšluosčius, drabužius ir kitus aplinkos daiktus, kuriais naudojasi sergantis asmuo. Taip pat seksualinio kontakto metu.

Šiais raupais sergantys asmenys kitus gali užkrėsti nuo simptomų atsiradimo pradžios iki tol, kol yra ligos simptomai, tai yra, kol bėrimai visiškai užgis ir susiformuos šviežias odos sluoksnis.

„B raupams“ būdingi simptomai – veido, plaštakų, pėdų, akių, burnos ir (arba) lytinių organų ir tarpvietės bėrimas su pūslelėmis, karščiavimas, padidėję limfmazgiai, galvos, gerklės, raumenų ir nugaros skausmai, energijos stoka.

Anot centro, Lietuvoje profilaktiškai nuo „b raupų“ gali pasiskiepyti rizikos grupei priklausantys asmenys – vyresni nei 18 metų amžiaus vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais.

Šia vakcina taip pat pasiskiepyti gali tie asmenys, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju ir yra vyresni nei 18 metų amžiaus. Tokius asmenis identifikuoja NVSC specialistai, apklausdami „b raupais“ susirgusį pacientą.

Ministras: didelės grėsmės ligos plitimui nėra

Pranešus apie pirmąjį šiais metais patvirtiną „b raupų“ atvejį Lietuvoje, sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas tikina – gąsdintis dėl šios ligos gyventojams nereikėtų. Anot jo, užsikrėsti „b raupais“ yra sunkiau nei, pavyzdžiui, koronavirusu, tad dideli ligos proveržiai yra mažai tikėtini.

„Lietuvoje diagnozuotas vienas užsikrėtimo „b raupais“ atvejis. Pacientas yra atvykęs iš užsienio, šiuo metu vykdoma detali epidemiologinė analizė, dirba visos institucijos, kurios su tuo yra susiję – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija – ir aiškinamasi visos aplinkybės, susijusios su šiuo atveju“, – Eltai trečiadienį sakė A. Pečkauskas.

„Tikrai norėčiau nuraminti visuomenę, kad kažkokios didelės grėsmės plitimui šios ligos tikrai neturime šiuo metu“, – patikino ministras.

Jis nurodė, kad dėl šio „b raupų“ atvejo imtis plačiau taikomų prevencijos priemonių nėra pagrindo. Anot A. Pečkausko, rizikos grupių asmenys yra aiškiai identifikuojami, yra prieinamos vakcinos ir kita informacija apie ligą.

Yra aiškios identifikuojamos rizikos grupės, kurioms yra siūloma vakcinacija, vakcinos Lietuvoje yra prieinamos.

„Kažkokių grėsmių ar sisteminių papildomų veiksmų, nei šiuo metu yra vykdoma, tikrai nereikėtų imtis. Yra aiškios identifikuojamos rizikos grupės, kurioms yra siūloma vakcinacija, vakcinos Lietuvoje yra prieinamos“, – aiškino ministras.

A. Pečkauskas taip pat pažymėjo, jog „b raupai“ nėra taip lengvai užkrečiama liga, kaip, pavyzdžiui, anksčiau pandemiją sukėlęs koronavirusas.

„Žinome, kad „b raupai“ – jie nėra tokio užkrečiamumo infekcinė liga, kaip COVID. Tai visiškai nesulyginami atvejai. Tikrai nėra ko baimintis“, – kalbėjo jis.

„COVID plito oro lašeliniu būdu. Ši liga – „b raupai“ – plinta daugiau kontaktiniu būdu. Užsikrėsti jais tikrai sudėtinga. Kaip matome, ir Europoje yra tik pavieniai atvejai. Natūralu, kad tikėtis didelių proveržių ar pandemijų nereikėtų, to neturėtų nutikti“, – apibendrino ministras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
jei beždžionė gyvulys

tai ir peredastas gyvulys nes prie jo limpa beždžionių raupai ką ir įrodė gamta, tada nesuprantu vieno kodėl jie žviegia iš kiekvieno lygintuvo apie jiems neva priklausančias žmogaus teises
2
0
senis

rašėt kad jis atsiranda tik pas kitos orientacijos žmogus.
1
0
Ramūnas

Pernai skelbė ,kad šitas virusas pavojingas tik piderastams tai gal nėra taip blogai?
1
0
Visi komentarai (3)

Daugiau naujienų