Nausėda: kritikos sulaukę Budrio pareiškimai dėl Grenlandijos buvo išimti iš konteksto Pereiti į pagrindinį turinį

Nausėda: kritikos sulaukę Budrio pareiškimai dėl Grenlandijos buvo išimti iš konteksto

2025-02-03 15:26

Šalies vadovas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę kritikos sulaukusią užsienio reikalų ministro Kęstučio Budrio išsakytą poziciją, esą dėl Jungtinių Valstijų (JAV) siekio prisijungti Grenlandiją Lietuva nestoja nei Vašingtono, nei Danijos pusėn, vadina išimta iš konteksto. Pasak Lietuvos vadovo, visa Europos Sąjungos (ES) gerbia tarptautinę teisę ir Daniją palaiko.

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / L. Balandžio / BNS nuotr.

„Kęstutis Budrys pasakė ne tik tą vieną sakinį, kuris po to buvo išimtas iš konteksto, bet ir kur kas daugiau. (Ministras nurodė, kad – ELTA) teritorinis suverenumas, šiuo atveju ne tik Danijos, bet ir Europos Sąjungos, turi būti gerbiamas, kad visada stovėsime principais ir taisyklėmis pagrįstos pasaulio tvarkos pusėje“, – pirmadienį lankydamasis Briuselyje LRT sakė G. Nausėda.

„Nėra siekio sukurti kažkokias stovyklas, kurios remtų Daniją arba neremtų. Visa Europos Sąjunga puikiai supranta būtent vertybėmis ir principais pagrįstos pasaulio tvarkos prasmę ir tikrai palaiko Daniją“, – tikino Lietuvos vadovas.

Praėjusią savaitę K. Budrys teigė, jog JAV bei Danija yra Lietuvos partnerės, todėl visi klausimai turi būti sprendžiami „sąjungininkų ir tarptautinės teisės dvasioje“. Tačiau tokia pozicija viešojoje erdvėje susilaukė kritikos.

Pirmadienį vykusiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) posėdyje K. Budrys nurodė, kad buvimas tarptautinės teisės pusėje nėra neutrali pozicija.

ELTA primena, kad JAV prezidentas D. Trumpas tarptautinėje bendruomenėje sukėlė diskusijas pareiškęs, kad Danijai pavaldi Grenlandija turėtų priklausyti Valstijoms. Jis tvirtino, kad JAV „gaus Grenlandiją“, nes tai susiję su pasaulio laisve, o JAV yra vienintelė jėga, galinti tą laisvę užtikrinti.

Respublikonas neatmetė, kad siekiant prisijungti Grenlandiją JAV gali panaudoti karinę jėgą ar ekonomines priemones. Šiuo metu JAV turi karinę bazę salos šiaurėje.

Savo ruožtu Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen antradienį lankėsi Berlyne, Paryžiuje ir Briuselyje, siekdama užsitikrinti Europos šalių vadovų paramą Kopenhagai. Sausio viduryje M. Frederiksen telefonu kalbėjosi su D. Trumpu ir pokalbio metu pabrėžė, kad Grenlandija dėl savo ateities turi apsispręsti pati.

Grenlandija, didžiausia pasaulyje ne kontinentinė sala, iš esmės yra autonomiška, pavaldi Danijos karūnai, Danija rūpinasi salos gynyba ir užsienio reikalais. Ji užima svarbią geopolitinę padėtį Arktyje ir, kaip manoma, joje yra gyvybiškai svarbių naudingųjų iškasenų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
kas jam su galva?

Kuo daugiau kalba, tuo dazniau nusikalba. Ponulis darosi panasus i Bidena. Gal jau laikas jam atsistatydinti kol nepridare didesniu nesamoniu? Senatvinis marazmas uzklupo visai netiketai ir nelaiku.
2
0
hm

ekscelencijus vėl susipainiojo pamiršęs, kad budrys nebėra jo patarėjas, o vyriausybės ministras, ir savo pasisakymus komentuoja pats ministras, o ne prezidentūra
6
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų