„Vakar su nuostaba stebėjau koalicijos partnerio reakciją. Ir, aišku, ši retorika labai primena nedraugiškų valstybių retoriką“, – ketvirtadienį ELTAI sakė L. Kukuraitis, pabrėždamas, jog „negalima pateisinti tokių pasisakymų“.
„Aš sutinku, kad tai nepateisinami pasakymai, ir tokie pasisakymai tikrai yra koalicijos klausimas. Nes po tų pasisakymų tada visi turi iš naujo patvirtinti savo įsipareigojimus remti Ukrainą, kai tie įsipareigojimai seniai padaryti. Tai žinoma, kad taip neturi būti, spausti į kampą visos koalicijos ir valstybės neturėtų nei vienas koalicijos partneris – net jeigu jis ir sudaro kažkokią reikšmingą balsų dalį koalicijos sudėtyje“, – pažymėjo jis.
L. Kukuraičio teigimu, kol kas valdančiosios daugumos partneriai dėl R. Žemaitaičio neformaliai apsikeitė pozicijomis tarpusavyje. Tačiau, Seimo nario manymu, šis klausimas turės būti keliamas ir koalicinėje taryboje.
„Manau, laiko klausimas, kada bus inicijuotas (koalicijos tarybos – ELTA) susitikimas dėl išreikštų pozicijų“, – dėstė demokratas.
L. Kukuraitis sutinka su dalimi kritikų ir pripažįsta – „Nemuno aušros“ pirmininko pareiškimai tik prisideda prie politinio nestabilumo ir verčia kelti klausimus dėl dabartinės koalicijos ateities. „Vardan Lietuvos“ nario manymu, tokie kaip paramos Ukrainai klausimai yra pamatiniai, o R. Žemaitaičio retorika ryškina partnerių pasaulėžiūrų skirtis. Todėl, tęsė demokratas, jeigu ir toliau tęsiasi panašios įtampos, „tik laiko klausimas“, kada kas nors nuspręs palikti daugumos gretas.
Atrodo, kad mes artėjame prie pamatinių temų, kuriose sutarimo negali būti.
„Viskas sumuojasi, viskas kažkaip dedasi į bendrą krepšį, kuris galiausiai kažkuriuo metu pasiekia persipildymą. Ir, manau, kad kalbėti apie koalicijos griūtį gal nereikia, nes, jeigu ir išeis vienas ar kitas koalicijos partneris, tai socialdemokratai suras būdą, kaip išlaikyti centro-kairės koaliciją. Bet sutinku, kad visa tai sumuojasi ir ryškėja tam tikros laikysenos, perskyros, nesutapimai, kurie nėra tvarūs. Atrodo, kad mes artėjame prie pamatinių temų, kuriose sutarimo negali būti“, – aiškino L. Kukuraitis, sutikdamas, jog užmerkti akis prieš tokias skirtis tampa bene neįmanoma.
„Jeigu dinamika tokia, kokią mes matome, tai tik laiko klausimas, kada vieni ar kiti pasakys, kad jau negalime būti kartu“, – apibendrino parlamentaras.
R. Motuzas: tai nedaro garbės visai koalicijai
Savo ruožtu Seimo socialdemokratų seniūnas, parlamento Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Remigijus Motuzas antrina – koalicinė taryba turės aptarti R. Žemaitaičio poziciją Ukrainos atžvilgiu.
„Iš tikrųjų, manau, artimiausiame koalicinės tarybos posėdyje bus apie tai kalbama. Manau, apie tai kalbės ir mūsų vadovai – ministras pirmininkas, Seimo pirmininkas“, – ketvirtadienį ELTAI sakė R. Motuzas.
„Esame politikai, turime atsakyti už savo žodžius. Aišku, kad tai nedaro garbės visai koalicijai“, – apgailestavo jis.
Anot Seimo nario, klausimas veikiausiai bus keliamas ir penktadienį vyksiančioje Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) valdyboje.
Dar šią savaitę kartu su Seimo delegacija Ukrainoje viešėjęs socialdemokratas sutinka su parlamento vadovo raginimais vykti į Rusijos karo niokojamą šalį.
„Pritariu pirmininkui Sauliui Skverneliui – tai reikia pamatyti“, – pabrėžė URK vadovas.
„Galėtume sakyti, kad tai vieno žmogaus (R. Žemaitaičio – ELTA) emocinė išraiška. Galbūt čia emocinė išraiška į priekaištą, kad neva nesupranti situacijos. (...) Bet kita vertus, mes esame politikai ir mes turime pagalvoti apie kiekvieną žodį. Tuo labiau, kad mes žinome, kad ta situacija Ukrainoje yra pakankamai jautri, artėja trečiosios karo metinės, niekas nesitikėjo, kad karas tiek ilgai tęsis“, – dėstė jis.
Todėl, kartojo R. Motuzas, R. Žemaitaitis turėtų atsakyti už savo ciniškus žodžius.
R. Žemaitaičio pareiškimai apie Ukrainą sukėlė pasipiktinimą
Kaip skelbta anksčiau, Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui paraginus Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimais abejojantiems politikams nuvykti į Ukrainą, „Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis atsakė nematantis prasmės to daryti.
„Dėl lankymosi Ukrainoje – tai labai geras Seimo pirmininko pasiūlymas. Galiu lankytis Ukrainoje, bet neturiu aš ten ko važiuoti. Nebent kyšių ėmimo, korupcijos, ginkluotės pardavimo, valstybės pardavimo atvejų ten tikrai galima išmokti“, – trečiadienį ELTAI sakė R. Žemaitaitis.
Reaguojant į tokius pareiškimus, premjero Gintauto Palucko patarėjas Justinas Argustas akcentavo, kad tokie koalicijos partnerio komentarai yra nederami ir nepateisinami. Pasak jo, „aušriečių“ lyderis emocingai komentuodamas ir vėl pasikarščiavo.
Savo ruožtu Prezidentūra negailėjo kritikos R. Žemaitaičiui.
„Sunku suvokti, kokios šalies valdančioje koalicijoje yra tokius minties „perlus“ žarstantis partneris“, – ELTAI sakė prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas.
Parama Ukrainai – įtvirtinta koaliciniuose įsipareigojimuose
Naujoji centro-kairės valdančioji dauguma koalicinėje sutartyje įsipareigojo „visokeriopai remti Ukrainą“, siekiant jos pergalės. Taip pat įsipareigota padėti atstatyti karo nuniokotą šalį.
Atitinkami įsipareigojimai nugulė ir Vyriausybės programoje – dokumente nurodoma, jog „vienintelis kelias atkurti stabilią ir teisingą taiką Europoje yra kuo greitesnė Ukrainos pergalė Rusijos pradėtame kare, visiškai išlaisvinant visas okupuotas teritorijas ir atstatant teritorinį šalies vientisumą ir suteikiant tvarias saugumo garantijas“.
„Mes ir toliau remsime Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, apibrėžiamą tarptautiniu mastu pripažintų sienų. Aktyviai dirbsime su sąjungininkais, teikdami gerai koordinuotą politinę, finansinę, karinę, humanitarinę ir diplomatinę paramą Ukrainai, kad ji galėtų kuo greičiau pasiekti pergalę“, – Vyriausybės rašoma programoje.
(be temos)
(be temos)
(be temos)