Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl Baltarusijos pasų su Lietuvos valstybės simboliais – parlamentarų sujudimas

Baltarusijos opozicionieriams paskelbus apie iniciatyvą savo šalies piliečiams išduoti pasus su baltarusišku Vyčiu, keletas Seimo konservatorių kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM). Politikai ragina imtis priemonių dėl esą Lietuvos valstybės simbolikos naudojimo.

Dėl Baltarusijos pasų su Lietuvos valstybės simboliais – parlamentarų sujudimas
Dėl Baltarusijos pasų su Lietuvos valstybės simboliais – parlamentarų sujudimas

„Sužinojus apie Baltarusijos opozicionierių iniciatyvą, kuria Baltarusijos piliečiams galimai būtų išduodami naujosios Baltarusijos pasai su Lietuvos valstybės simboliais, sausio 14 dieną kartu su kolegomis (...) kreipėmės į užsienio reikalų ministrą Kęstutį Budrį“, – ketvirtadienį feisbuke pranešė parlamentaras Audronius Ažubalis.

„Prašome, kad URM, kaip institucija, kuri yra atsakinga ir už konsulinę veiklą, išanalizavusi šią situaciją dėl naujosios Baltarusijos pasų išdavimo iniciatyvos ir gavusi visą reikalingą informaciją, imtųsi priemonių, kad minimuose naujosios Baltarusijos pasuose nebūtų naudojami Lietuvos Respublikos valstybės simboliai“, – rašė jis.

Anot parlamente dirbančio konservatoriaus, kreipimąsi taip pat pasirašė ir jo bendrapartiečiai Laurynas Kasčiūnas, Valdas Rakutis, Kazys Starkevičius bei Arvydas Pocius.

Naujosios Baltarusijos pasus ketina pristatyti kitą savaitę

Trečiadienį Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pranešė, kad sausio 26-ąją šalies demokratinės jėgos vizito Varšuvoje metu planuoja pristatyti naujosios Baltarusijos pasą.

Be jų mes negalėjome vesti derybų dėl paso statuso.

„Ką tik gavome pavyzdžius iš pasų centro. Be jų mes negalėjome vesti derybų dėl paso statuso. Be abejo, kilo didelis užsienio politikų susidomėjimas: jau kalbėjomės su keliais ministrais, dabar turi būti parengtas papildomas teisinis pagrindimas. Pasų centras jau persiuntė pavyzdžius visoms Europos šalims“, – trečiadienį feisbuke rašė S. Cichanouskaja.

Kaip nurodė ji, viskas bus atlikta pagal aukščiausius tarptautinius standartus – prieiga prie duomenų bus griežtai ribojama, niekas, įskaitant režimo atstovus, negalės sužinoti, ar žmogus tokį pasą turi, ar ne.

„Radome sprendimą dėl pasų spausdinimo ir esame labai dėkingi Lietuvos Vyriausybei už paramą ir konsultacijas“, – savo įraše nurodė Baltarusijos opozicijos lyderė.

R. Motuzas: Lietuva jų neturėtų pripažinti

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas sako, kad Lietuva neturėtų pripažinti Baltarusijos opozicijos kuriamų „pasų“ šios šalies piliečiams oficialiais dokumentais, jų maketuose įžvelgia „aspiracijų į Lietuvos valstybingumą“.

Minimuose maketuose pavaizduotas raitelis ant žirgo. Lietuvoje toks simbolis vadinamas Vyčiu, Baltarusijoje – Pahonia, abu jie kildinami iš to paties Lietuvos didžiosios kunigaikštytės (LDK) laikais naudoto herbo, tačiau kai kurie jų elementai skiriasi.

„Turbūt reikėtų padiskutuoti su autoriais, kodėl jie tą idėją pasirinko. Man, asmeniškai, pirma reakcija, kad vertinu neigiamai, tai yra tam tikros aspiracijos į Lietuvos valstybingumą arba ištakas iš ten“, – žurnalistams ketvirtadienį Seime sakė socialdemokratas.

„Kita vertus, reikėtų pakalbėti su (Sviatlanos) Cichanouskajos biuro patarėjais ir atstovais, gal jie tiesiog norėjo tuo parodyti, kad jie gyvena čia ir jie yra lojalūs mūsų simbolikai“, – pridūrė jis, kalbėdamas apie Lietuvoje gyvenančią Baltarusijos opozicijos lyderę.

S. Cichanouskaja socialiniuose tinkluose ir paskelbė minimus dokumentų maketus.

Nors šis „pasas“ oficialiai nėra pripažįstamas kaip kelionės dokumentas, baltarusių politikė sako šį klausimą nuolat kelianti susitikimuose su užsienio šalių politikais.

„Manau, kad Lietuva neturėtų pripažinti tokio paso“, – kalbėjo R. Motuzas.

Jis sakė iki šiol apie planus spausdinti tokius „pasus“ nežinojęs.

K. Budrys: Vyriausybė nedalyvauja Baltarusijos opozicijos „pasų“ kūrimo procese

Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad Vyriausybė nedalyvauja Baltarusijos opozicijos „pasų“ kūrimo procese.

Nors šis „pasas“ oficialiai nėra pripažįstamas kaip kelionės dokumentas, baltarusių politikė sako šį klausimą nuolat kelianti susitikimuose su užsienio šalių politikais.

„Demokratinė ir laisva Baltarusija yra Lietuvos nacionalinio saugumo interesas, todėl Lietuva aktyviai remia Baltarusijos demokratines jėgas. Lietuvos Vyriausybė nedalyvauja Baltarusijos demokratinių jėgų iniciatyvos dėl naujų pasų kūrimo įgyvendinime“, – BNS ketvirtadienį raštu perduotame komentare sakė K. Budrys.

Jis priminė, kad Lietuvoje humanitariniais pagrindais esantiems baltarusiams išduodami užsieniečio pasai.

Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, ant demokratinės Baltarusijos „paso“ Vytis nėra naudojamas.

„Lietuvoje jau kurį laiką pastebimi (Aliaksandro) Lukašenkos režimo skleidžiami propagandiniai naratyvai, nukreipti į lietuvių ir baltarusių demokratinių jėgų kiršinimą, – teigiama komentare. – Viena pagrindinių propagandinių linijų – bandymas supriešinti lietuvius ir baltarusių demokratines jėgas valstybės simbolių klausimu.“

„Šiuo klausimu, kaip ir kitu – litvinizmo – klausimu, matome kryptingą Lukašenkos režimo veiklą. Artėjant Lukašenkos organizuojamam persiskyrimo į valdžią renginiui sausio pabaigoje, režimas dar aktyviau veiks siekdamas kurstyti nesutarimus ir diskredituoti Baltarusijos demokratines jėgas“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad dar 2023 metų rugpjūtį Baltarusijos opozicija pristatė iniciatyvą dėl alternatyvaus šios šalies paso. Tuomet buvo pranešta, kad vyksta derybos ir su Europos Sąjunga, siekiant šį dokumentą legitimizuoti. Taip pat S. Cichanouskaja pasidalijo paso maketu – dokumento viršelį norima puošti Baltarusijos Vyčiu.

Kaip tada sakė Lietuvos krašto pasaugos ministro pareigas ėjęs L. Kasčiūnas, vertinimą dėl to, ar Baltarusijos pase gali būti matomas Vytis, turėtų pateikti Lietuvos heraldikos komisija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Juozas

Laikas , labai laikas peržiūrėti mūsų politiką Baltarusijos disidentų atžvilgiu. Kai kurios mūsų politikų viltys atrodo nerealiomis.
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų