Pereiti į pagrindinį turinį

Verslą sukūrusios vietnamietės išvaromos iš Lietuvos: valstybė pralaimėjo

2024-12-05 15:39

Šiauliuose nedidelę kavinę turinčioms vietnamietėms teks palikti Lietuvą, kitu atveju bus deportuotos. Teismas atmetė pusseserių prašymą stabdyti Migracijos departamento sprendimą, kol bus išnagrinėtas jų skundas. Visą turtą gimtinėje išpardavusios ir Lietuvoje įsikūrusios pusseserės, kavinėje darbavosi beveik šešerius metus, o apie naikinamą laikiną leidimą gyventi Lietuvoje sužinojo prieš porą savaičių. Vietnamietės šalį turi palikti jau šiandien (ketvirtadienį).

Verslą sukūrusios vietnamietės išvaromos iš Lietuvos: valstybė pralaimėjo
Verslą sukūrusios vietnamietės išvaromos iš Lietuvos: valstybė pralaimėjo

Migracijos departamentas nurodė, kad užsienietės pažeidė tvarką – neįdarbino bent dviejų lietuvių arba leidimą nuolat gyventi Lietuvoje turinčių Europos Sąjungos piliečių. 

Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Verslo imigrantų ir investuotojų asociacijos vadovu Romu Stumbriu.

– Ar sutiktumėt, kad Lietuvos poelgis su vietnamietėmis pusseserėmis yra žiaurus? 

– Taip, todėl, kad visgi jos tikėjo Lietuvos valstybe, integravosi čia, rado ir NT, draugų. Tas sprendimas – žiaurus ir graudu. Gaila, kad Migracijos departamentas priėmė tokį sprendimą.

– Kas dabar laukia šių pusseserių? Ar jos gali išvykti, tarkim, į Latviją, pasiprašyti leidimo gyventi Lietuvoje, leidimo dirbti Lietuvoje kažkokiu kitu pagrindu?

– Taip, jos gali pasinaudoti ta galimybe, kai dirbant samdomą darbą kitoje įmonėje gali pretenduot į laikiną leidimą. Bet jeigu jos norės pradėt verslą, jos vėl turėtų susidurti su ta pačia situacija, kaip ir dabar. Vėl turėtų samdyti du lietuvius ir mokėti du vidutinius atlyginimus, jeigu tokiu pagrindu vėl siektų gaut laikiną leidimą gyvent Lietuvoje. Jos gali gauti tą leidimą tik samdomo darbo pagrindu.

– Kas jų lauktų, jeigu neišvyktų iš Lietuvos? 

– Jas deportuotų. Migracijos departamente taip ir parašyta, kad jos  per 14 d. turi išvykti, nes kitaip deportuos. Vakar jos padarė atsisveikinimo vakarėlį, socialiniame tinkle parašė, kad jos išvyksta, tai tikėkimės, kad jos išvyks iš Lietuvos. Gaila, liūdna, apmaudu, kad taip yra.

– Kiek yra šansų, kad jos sugrįš ir tęs restoranėlio veiklą? 

– Manau, mažai. Beveik nėra. Jeigu jos vėl grįš, jos vėl turės praeiti tą patį kelią, kaip ir dabar. Jos vėl turėtų šešis mėnesius vykdyt veiklą prieš pateikiant prašymą gaut laikiną leidimą. Net nebūnant Lietuvoje, dar net neturint laikino leidimo, jos jau turi vykdyt tą veiklą. Tai yra sunkus kelias, nemanau, kad jos grįš.

– Kodėl Migracijos departamentas priėmė tokį sprendimą?

– Todėl, kad Migracijos departamentas turi tam tikrą nuostatą. Nežiūrėti į visas aplinkybes, kad būtų suteikta galimybė verslininkams pasitaisyti ir tęsti tą veiklą, o ne tai, kad kirsti iš peties ir atimti laikinus leidimus. Jie su džiaugsmu praneša, kad mes turėsime mažiau darbo ir nereikės jų ieškoti ir su jais dirbti, gaila, kad Migracijos departamentas tokią poziciją turi.

Jie galėjo susisiekti su vietnamietėmis ir jas įspėti, kad iki tokio laiko gali įgyvendinti įstatymo nuostatas ir viskas bus gerai, o ne priimti sprendimą ir tik vėliau kalbėti apie visus tuos reikalus.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 


Apie šią situaciją socialiniuose tinkluose pasisakė ir visuomenininkas Skirmantas Malinauskas bei naujuoju „laisviečių“ lyderiu tapęs Tomas Vytautas Raskevičius.

„Panašu, kad Migracijos departamentas neišgirdo nei tūkstančių šiauliečių, nei mero, nei dviejų moterų, kurios prieš šventes privalo palikti Lietuvą.

Evelina Gudzinskaitė, sveikinu su pergale! Neabejoju, kad jaučiatės gerai ir turit kuo didžiuotis. Departamentas daug kartų galėjo išspręsti klausimą ir šių moterų nevaryti iš šalies. Galėjo teisme sutikti su jų prašymu taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Galėjo duoti ilgesnį terminą, kaip žadėjo departamento vadovė, bet nedavė.

Tai gėdinga. Kas labiausiai stebina, tai kiek žmonių rašo apie departamento problemas. Kokios korupcinės rizikos atsiranda, kai vienais atvejais užmerkiamos akys ir duodama laiko, o kitais – nepadeda niekas. Priešingai, keršijama už viešumą.

Departamentui reikia pokyčių ir, tikiu, jie įvyks. O kol kas valstybė pralaimėjo. Gaila ir tų moterų, ir jų draugų, užsidaro gera vieta. Patirtis sako, kad nuskriaudęs silpnesnį ir taip parodęs savo jėgą, tu pats anksčiau ar vėliau atsidursi silpnojo pozicijoje, bet tavęs jau niekas nebegins“, – feisbuke rašė S. Malinauskas.

„Verslą Lietuvoje kūrusios vietnamietės bus deportuotos iš Lietuvos.

Teismas atmetė vietnamiečių merginų prašymą dėl įpareigojimo išvykti iš šalies stabdymo, kol bus išnagrinėtas jų skundas dėl panaikinto leidimo laikinai gyventi pagrįstumo.

Šiandien Žmogaus teisių komiteto posėdyje Migracijos departamento vadovė iš Liberalų sąjūdžio Evelina Gudzinskaitė pripažino, kad jos vadovaujama institucija neįspėjo užsieniečių dėl įstatymuose nustatytų reikalavimų laikymosi, nes tokia buvo migracijos pareigūnų...strategija. Išvertus į žmonių kalbą, biurokratai tik ir laukė, kol turės formalią priežastį ištrenkti lietuviškai kalbančius ir dirbančius užsieniečius iš šalies.

Tik priminsiu, kad čia ta pati Migracijos departamento vadovė, kuri migracijos krizės kontekste teigė, jog „Žmogaus teisės negali tapti valstybės savižudybės aktu“ ir tuo pačiu buvo apdovanota Vidaus reikalų ministerijos apdovanojimu už darbo nuopelnus.

Manau, kad jau seniai atėjo metas keisti Migracijos departamento vadovę, nes ji nelabai ką bendra turi ne tik su liberalizmu, bet ir su sveiku protu“, – skelbė T. V. Raskevičius.

Ketvirtadienio popietę socialiniame tinkle „Facebook“ įrašu pasidalijo ir „Saigon Kava“ atstovai, teigdami, kad tai – tik pradžia.

„Esame labai dėkingi visiems, kurie buvo šalia mūsų ir palaikė SAIGON KAVA šioje sunkioje kelionėje. Jūsų meilė ir solidarumas buvo stiprybės šaltinis. Mes niekada to nepamiršime.

Šiandien, kai grįžtame į Vietnamą, žinokite, kad mūsų kova dar toli gražu nesibaigė. Savo bylą vežame per visus Lietuvos teismus, tada į Europos Žmogaus Teisių Teismą, siekdami teisingumo ir geresnės ateities kitiems, kurie gali susidurti su panašiais iššūkiais.

Lik su mumis! Bendrinsime naujienas iš Vietnamo ir informuosime jus apie mūsų kelionę. Tai tik pradžia.

Ačiū, kad esate su mumis“, – įraše rašė „Saigon Kava“ atstovai. 

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
pensininkė

įstatymas yra įstatymas, bet turėjo vietnamietes įspėti, bet to nepadarė, o be to jos kalbėjo lietuviškai turėjo nedidelį verslą, neprašė pašalpų, dirbo ir užsidirbo , mokėjo mokesčius, manau pasielgė žiauriai, galėjo duoti laiko susitvarkyti dokumentus, o kaip dabar atrodys Lietuva pasaulio akyse, ai ai ai kokie mūsų įstatymai
3
-1
Viskas cia

teisingai, cia pavyzdys visems kitiems verslininkams turintiems leidima gyventi Lietuvoje, pagarba Grudzinkaitei, kuri yra tikra valstybes tarnautoja
4
-4
Tikrai

Nematau tragedijos. Įstatymo reikia laikytis visiems . Kuom vietnamietės geresnės už kitus ?
9
-9
Visi komentarai (9)

Daugiau naujienų