- Erika Alonderytė-Kazlauskė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Oficialiam nedarbui Lietuvoje kurį laiką mažėjant, Užimtumo tarnybos vadovė pastebi, kad darbo rinka birželį buvo kiek pasyvesnė nei gegužę, tačiau blogų tendencijų kol kas nėra. Visgi Inga Balnanosienė atkreipia dėmesį, kad būtina stebėti gamybos sektorių, kur situacija sudėtingėja.
„Birželį darbo rinka buvo kiek pasyvesnė nei gegužę, laisvų darbo vietų pasiūla ir Užimtumo tarnybos klientų įsidarbinimas kiek mažėjo, mažėjo ir žmonių, kurie įsitraukė į perkvalifikavimo ar kitas organizuojamas priemones“, – BNS sakė tarnybos vadovė.
Pasak jos, neigiamų tendencijų čia įžvelgti nereikėtų, nes toks darbo rinkos aktyvumo mažėjimas paprastai būdingas vasarai.
„Sezoniniai darbai jau suranda savo darbuotojus, kažkam baigiasi terminuoti darbai, tai vasara yra tas laikotarpis, kai ir darbuotojų paklausos pasyvumas stebimas, ir užimtųjų skaičiaus augimo mažėjimas stebimas. Nes jei žiūrėtume į bendrą užimtųjų skaičių, jis išliko stabilus ir pakankamai aukštas“, – sakė I. Balnanosienė.
Oficialus nedarbas Lietuvoje birželį siekė 8,1 proc. – 0,2 punkto mažiau nei gegužę ir 0,5 punkto mažiau nei tuo pačiu laiku prieš metus.
„Teigiama tendencija ta, kad sumažėjo bedarbio statusu registruotų žmonių, liepos 1 dieną turime 143 tūkst. žmonių, ieškančių darbo ir vėlgi šitas rodiklis yra beveik tūkstančiu mažesnis nei gegužę. O palyginti su laikotarpiu prieš metus, tai kiek daugiau nei 7 tūkst. yra mažiau ieškančių darbo“, – teigė I. Balnanosienė.
Pasak jos, didesnis pasyvumas stebimas gamybos įmonėse, kur auga ir grupės darbuotojų atleidimų: pirmąjį pusmetį gauta 20 pranešimų apie planuojamus atleidimus, kai prieš metus jų buvo 12.
„Skaičiaus augimas nėra ženklus, bet gamybos sektoriuje tendencijos yra tokios, kad šį sektorių būtina stebėti, nes darbuotojų samda yra sumažėjusi iki minimumo, atleidimų kol kas nematome labai didelių, tačiau klientų, ateinančių iš to sektoriaus, kurių paskutinė darbovietė buvo gamybos sektoriuje, turime augimą. Laisvų darbo vietų skaičiaus iš viso neturime didėjimo, yra tik mažėjimas šitame sektoriuje“, – sakė tarnybos vadovė.
Anot jos, prastesnę padėtį gamyboje lemia prastėjanti ekonominė situacija.
„Gamybos įmonės šiuo metu siekia maksimaliai išsaugoti esamas darbo vietas, neatleidžia masiškai darbuotojų vien dėl to, kad tikimasi, kad pradėjus situacijai gerėti, bus sudėtinga iš naujo pritraukti kvalifikuotus darbuotus ir iš naujo apmokyti. Kai kurios įmonės mažina pamainų skaičių. Šis sektorius kol kas rodo stabilumą, bet jokio progreso jame kol kas nėra“, – sakė I. Balnanosienė.
Kalbėdama apie artimiausias darbo rinkos prognozes, ji teigė, kad nedarbas rudenį augs – tai įprasta šio metų laiko tendencija, nes mažėja sezoninių darbų pasiūla. Visgi nedarbas, pasak jos, augs sparčiau nei įprastai dėl gamybos įmonių padėties.
„Gamybos sektoriuje kol kas artimiausiu metu pagyvėjimo neplanuojame fiksuoti“, – teigė tarnybos vadovė.
Liepos 1 dienos duomenimis, šalyje dirbo 1,47 mln. asmenų – 5,8 tūkst. daugiau nei prieš mėnesį, o darbo neturinčių žmonių skaičius susitraukė 0,8 tūkst. iki 143,7 tūkst.
Labiausiai dirbančiųjų skaičius ūgtelėjo apgyvendinimo ir maitinimo, didmeninės ir mažmeninės prekybos, transporto ir saugojimo sektoriuose.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iš JAV – antausis Lietuvai3
JAV pristačius naują dirbtinio intelekto (DI) lustų eksporto kontrolės etapą, kuris apims apribojimus tiekimui į daugumą pasaulio šalių, išimtis bus taikoma tik 18-ai artimiausių JAV partnerių, tačiau Lietuvos sąraše nėra. ...
-
Olekas: JAV sprendimas rodo, kad Gabrieliaus Landsbergio politika nedavė vaisių5
Trečiadienį portalas 15min paskelbė, kad JAV, siekdamos užtikrinti, jog dirbtinio intelekto vystymui naudojami lustai nepatektų į Kiniją ar Rusiją, ribos jų eksportą visoms valstybėms, išskyrus 18 artimiausių partnerių, kurių gretose Lietu...
-
VST pradeda saugoti „LitPol Link“ objektus – skirstyklą ir transformatorių pastotę
Viešojo saugumo tarnyba (VST) trečiadienį pradeda saugoti elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“, per kurią Baltijos šalys vasarį sinchronizuosis su kontinentine Europa, objektus – skirstyklą ir transformatorių pastot...
-
LEA: Inčukalnio gamtinių dujų saugykla sausio 1 d. buvo užpildyta beveik 65 proc.1
2024 m. gruodį fiksuotas mažesnis gamtinių dujų vartojimas ir Klaipėdos SGD terminalo darbas lėmė, kad Inčukalnio gamtinių dujų saugykla sausio 1 d. buvo užpildyta beveik 65 proc. – tai artimas lygis aukščiausiam daugiamečiam užpildy...
-
„Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje4
Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje. ...
-
LEA: Lietuvoje elektros didmeninė kaina mažesnė nei Latvijoje bei Estijoje
Pirmąją sausio pusę vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje, „Nord Pool“ biržoje, siekė 0,086 Eur/kWh be PVM ir buvo 6 proc. mažesnė už vidutinę kainą Latvijoje ir Estijoje, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Seimas: nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų
Nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų – turėti didelį inovacijomis grįstą verslo plėtros potencialą. Valstybė labiau skatins būtent tokias įmones. ...
-
Maitinimo sektoriui sužibo viltis: Paluckas žada diskutuoti apie PVM lengvatą3
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos maisto produktams ir viešojo maitinimo įstaigoms klausimą Seimas nagrinės pavasario sesijoje. Nors Vyriausybės vadovas neatsako, ar tokią atsakomybę palaikytų, ...
-
Užfiksuotas metų rekordas: šis butas – brangiausias per visą Lietuvos istoriją6
2024 metų brangiausiai Vilniuje parduotų butų sąrašas stebina savo solidumu ir įspūdingomis sumomis. ...
-
Pakelis sviesto – 4 eurai: ar galime tikėtis tokio „siurprizo“?13
Praėjusiais metais Lietuvoje pieno kaina augo bene labiausiai ES – 11 proc. Praėjusių metų rudenį įsibėgėjo pieno produktų kainų augimas. 2024 m. lapkritį, palyginti su ankstesnių metų lapkričiu, šviežias nenugriebtas pienas pabrang...